Візьміть у руки олівця: як удосконалити бізнес‑процеси на виробництві

354
K.Fund Media
Майк Ротер та Джон Шук про те, як застосувати у своїй компанії досвід побудови бізнес-процесів у Toyota

Видана в українському перекладі книга Майка Ротера та Джона Шука «Вміння бачити бізнес-процеси: створення цінності та зменшення втрат» («Pabulum», 2017) розрахована на підготовленого читача, якому не треба пояснювати, що таке лін-виробництво.

Один із співавторів книги, Майк Ротер, який викладав на момент американського видання книги 1998 року в Мічиганському університеті, вивчав «ощадливе виробництво» на японських заводах, у тому числі – в компанії Toyota, де його зацікавив так званий метод побудови карт. Другий співавтор, Джон Шук, який працював із Toyota, мав справу із цим методом понад десять років, однак усвідомив його важливість як інструменту, який може бути корисним іншим компаніям, лише завдяки Ротеру. Зрештою обидва доповнили досвід один одного, написавши книгу на таку рідкісну в бізнес-літературі тему виробничого менеджменту.

Інструкція замість легкого читання

Книга адресована реальним виробничникам, які хочуть оптимізувати процеси на своєму підприємстві. Тому вона побудована у вигляді ілюстрованої великою кількістю таблиць, графіків і піктограм покрокової «дорожньої карти» матеріального шляху (автори називають це «потоком цінності»), який виріб у процесі свого виготовлення від сировини до готового продукту проходить на придуманому авторами заводі Acme Stamping.

Завод Toyota.toyoland.com

І на цьому прикладі Ротер і Шук докладно інструктують читача-виробничника, як йому скласти аналогічну дорожню карту на своєму реальному заводі.

Ця карта потрібна для того, щоб на її основі удосконалити виробництво, розширити його вузькі місця і, якщо необхідно, прибрати зайві ланки, що дублюють одна одну, або додати нові. Адже, як вказують автори, попри наше уявлення про сучасне виробництво як про чітко налагоджений механізм, насправді майже на жодному заводі немає людини, яка знає всі етапи виготовлення продукту. А для оптимізації виробництва необхідний узагальнюючий «вид згори» – карта потоку цінності.

Етап перший – реальність у чернетках

Таку карту треба скласти для кожного виготовленого на заводі продукту, і для цього необхідно перейти зі свого кабінету в реальний цех із папером і олівцем. Олівцем – тому, що намальований спочатку шлях від сировини до готового виробу доведеться не раз виправляти.

Для оптимізації виробництва необхідний узагальнюючий «вид згори» – карта потоку цінності

Наприклад, для вигаданого авторами заводу в книзі наведено чотири чернетки такої карти, що послідовно змінюють одна одну аж до перетворення на остаточний варіант.

Він відображає шлях перетворення сталевої болванки на кронштейни рульового управління автомобіля. Звісно, всі етапи цього перетворення на шляху від верстату до верстату хронометруються, і ці дані теж вносять у карту. Отже, готова карта дає змогу побачити цілісну картину етапів виробництва.

Етап другий – від реальності до майбутнього

Побудована на першому етапі «карта поточного стану», як її називають автори, потрібна для виявлення недоліків виробничого процесу. Тому другим етапом має стати розробка карти того самого процесу, але вже в майбутньому – з усуненими недоліками і в оптимізованому вигляді. Ротер та Шук називають її «картою майбутнього стану».

financialtribune.com

Усі етапи складання цих двох карт – із графіками, таблицями, інформацією про хронометражі кожного етапу виробничого процесу та конкретними завданнями підрозділів заводу – в книзі дуже детально описано на прикладі Acme Stamping.

Досконалості немає меж

Завершує книгу так само детальний та покроковий опис на прикладі Acme Stamping головного етапу змін – перетворення карти поточного стану на карту майбутнього стану спочатку на папері, а потім і в реальності, в заводських цехах, для чого складається робочий план. До речі, як попереджають Ротер і Шук, цей процес ніколи не закінчується:

«Щойно ваш майбутній стан стає реальністю, треба братися за нову карту майбутнього стану»

Наостанок зауважимо, що використовуючи цю книгу як інструкцію з оптимізації виробництва, читач-практик може заощадити і гроші (можна все зробити самому, не наймаючи високочолих консультантів), і час. Ротер і Шук – противники не лише усіляких нарад, а й методу «а давайте спочатку детально і не поспішаючи все вивчимо».

lanereport.com

Вивчимо – так. Детально – так. Але при цьому – максимально швидко. Наприклад, на створення «карти майбутнього» вони відводять лише два дні. І вже з одного цього видно, що автори багато чого навчилися у Toyota.

Поділитися: