Верхи на DVD: як відеопрокат перетворився на компанію вартістю $40 млрд. Частина I

151
qz.com
Компанія Netflix за 20 років стала одним з найбільших постачальників серіалів і фільмів у світі

Колишній вчитель математики Рід Гастінґс зовсім не соромиться та не приховує свого минулого. Він встиг попрацювати звичайним програмістом, асистентом та, як він сам пише в профілі LinkedIn, «приносив каву».

У 31 рік його біографія різко змінюється: Гастінґс заснував власну компанію Pure Software та 1997 року продав її за $700 млн. Здавалося б, можна й відпочити. Але Гастінґс не повернув вчасно орендовану відеокасету та повинен був сплатити $40 штрафу.

Цей випадок змусив його замислитися про ефективніший сервіс оренди фільмів

Так звучить офіційна версія створення Netflix. Правда, співзасновник компанії Марк Рендальф якось проговорився, що історія з відеокасетою – маркетинговий хід. В реальності все було набагато нудніше.

Сам Рендальф к 1997 року створив стартап із тестування програмного забезпечення, допоміг створити компанію з доставки комп’ютерів MicroWarehouse, та працював віце-президентом із маркетингу ІТ-компанії Borland International.

politicaparami.com

У 1997 року Рід та Марк заснували Netflix – компанію з оренди DVD поштою. Компанію, яка за 20 років стане глобальним гравцем індустрії розваг та увійде до списку улюблених компаній за версією журналу.

DVD or Videotape

На момент заснування Netflix DVD тільки-но з’являлися на американському ринку. Засновники Netflix Рендальф та Гастінґс побачили в новій технології величезний потенціал та зробили на неї ставку. І не прогадали!

«Офіційно» компанія відкрилася у квітні 1998 року, у ній було 30 працівників та 925 DVD із різноманітними фільмами. До цього засновники експериментували із доставкою. Вони відправили понад 200 дисків у різних упаковках, щоби зрозуміти, яка з них є найбільш безпечною для диску та швидше за всіх доставляється.

Початкові інвестиції в розмірі $2,5 млн у Netflix вклав Гастінґс із доходу від продажу власної компанії. Перші клієнти компанії могли орендувати диск із фільмом за $4 та $2 за доставку. В упаковку також вкладався конверт зі штампом для зворотного відправлення диску.

Внесок Монікі Левінські

cloudfront

Netflix зазнала величезного сплеску популярності майже на самому початку роботи. У вересні 1998 року компанія виставила на продаж 10 тис. DVD із промовою Білла Клінтона перед судом присяжних у справі Монікі Левінські.

Ціна диску була лише $0,02 та $2 долари за доставку. Випадок набув розголосу в ЗМІ, хоча успіх і був дещо зіпсований: через помилку заводу-виробника компанія випадково відправила кільком клієнтам диски з порнографією.

Поділ виторгу з великими студіями

Зростання інтересу до Netflix спонукало компанію до рішучишіх кроків зі збільшення бібліотеки контенту. Наприкінці 2000 року Netflix уклав угоду про розподіл виторгу з Warner Home Video та Columbia Tri-Star.

Netflix змогла за частку в прибутку отримувати продукцію кінокомпаній дешевше і першою. Пізніше партнерами Netflix стали й інші мейджори, зокрема Dreamworks та Artisan

Оновлюйся або вмри

Творці Netflix тримали руку на пульсі нових технологій.
Тому 2007 року вони знову змінили ключову модель свого бізнесу та запропонували клієнтам послуги потокового відео (streaming video). Відтепер ТБ-шоу та фільми можна було дивитися безпосередньо на власному комп’ютері.

sozcu.com

Протягом трьох наступних років компанія опанувала доставку контенту на всі доступні тоді види техніки, включно з ігровими консолями, ґаджетами Apple, сет-топ боксами для цифрового ТБ тощо.

Зараз компанія надає контент до будь-якого пристрою, підключеного до інтернету. Розмір оплати залежить від кількості екранів, з яких буде споживатися контент. Кілька всесвітньо відомих виробників smart TV: Panasonic, SONY, Toshiba, Samsung тощо – мають вбудований застосунок Netflix.

 

У другій частині статті читайте про те, як компанія завоювала весь світ і про причини, які можуть привести до її зникнення

За матеріалами Netflix.com, Fortune, Reuters, Funding Universe, BBC, Independent, LinkedIn
Поділитися: