Верхи на DVD: як відеопрокат перетворився на компанію вартістю $40 млрд. Частина II

160
techsite.io
Компанія Netflix за 20 років стала одним з найбільших постачальників серіалів і фільмів у світі

Про заснування компанії та її перші кроки читайте в першій частині. 2002 року компанія вийшла на IPO і зараз торгує акціями на Нью-Йоркській фондовій біржі (NASDAQ). Це була друга спроба вийти на фондовий ринок. Перша провалилася 2000 року через брак прибутку та скептично налаштованих інвесторів.

З 2010 року починається активна експансія Netflix в інші країни. Першою стала Канада, за нею –  країни Латинської Америки та Карибські острови (2011). 2012-2014 рр. компанія виходить на низку країн Європи, а 2016 стала доступною майже в усьому світі, за винятком Китаю, Сирії, Північної Кореї та Криму.

Netflix сьогодні

Сьогодні Netflix – найбільша у світі платформа платного інтернет-телебачення. У компанії понад 100 млн. передплатників у 190 країнах світу. Бібліотека контенту налічує 125 млн годин на день. Це фільми, серіали, документалістика, дитячі передачі, ТБ-шоу та багато іншого. Платформа передбачає і власний, і зовнішній контент. Віднедавна на Netflix можна побачити й декілька українських серіалів. На фондовому ринку справи в компанії теж доволі добрі. Від початку поточного року вартість акцій Netflix на NASDAQ збільшилася з $127,49 до $156,87 за акцію (станом на 4.05).

Але, якщо придивитися до фінансової звітності компанії, усе здається не таким вже й радісним. Якщо американський ринок дає стабільний прибуток, то міжнародний – збитки.

Джерело: фінзвіт Netflix 2016 року

Витрати на утримання компанії також доволі високі: левова частка виторгу іде на закупівлю та виробництво контенту, маркетинг та виплати партнерам, у тому числі виробникам електронних пристроїв.

Згідно зі звітністю Netflix за 2016 рік, яку не перевіряв аудит, виторг компанії склав приблизно $8,8 млрд, водночас витрати на контент – $6,03 млрд, а чистий прибуток – майже $187 млн. У компанії зараз набагато більше конкурентів, ніж 20 років тому.

Глядачі стають усе вимогливішими до якості шоу, а студії-виробники прагнуть отримувати виплат за оренду контенту. СЕО компанії Рід Гастінґс нещодавно заявив, що основним конкурентом Netflix є не YouTube чи Amazon, а бажання людей поспати. Водночас компанія впровадила можливість завантажувати відео, щоби глядачі не залежали від доступу до інтернету.

Сам собі мейджор

Одна з основних переваг Netflix – унікальність контенту. Компанія приділяє багато уваги партнерству зі студіями та отриманню вигідних умов.

Але хто може дати найвигідніші умови, як не сам Netflix? Вочевидь, саме так і подумали в компанії та вирішили створювати власні фільми та серіали. З 2013 року Netflix знімає серіали та фільми спеціально для своїх клієнтів. Наприклад, серіал «Картковий будинок» та «Помаранчевий – хіт сезону».

freeios7.com

Утім, тут компанія ризикує: права на деякі дуже популярні назви належать іншим студіям. На певному етапі ліцензія Netflix закінчиться, фільми стануть доступними кабельним каналам та іншим мережам, і компанія втратить свої позиції на ринку.

Ця ситуація вже стала предметом обговорення професійної спільноти та навіть вийшла в соцмережі.

«Другою темою (обговорення продюсерів) є – «знищать» студії Netflix чи ні… У нього закінчуються права на бібліотеки студій… А це для Netflix означає смерть, якщо він терміново не віднайде своє реноме за той час, який залишився», – прогнозує одна з відомих сценаристок Лілія Кім, яка вже кілька років працює в Голлівуді.

 

За матеріалами  Netflix.com, Fortune, Reuters, Funding Universe, BBC, Independent, LinkedIn, Facebook
Поділитися: