Великий бос стежить за тобою: як у різних компаніях контролюють роботу співробітників

1099
Shutterstock
У Китаї аналізують емоції персоналу, а в США – пересування по офісу і розмови

Сучасні технології дозволяють не тільки ефективніше виконувати свої обов’язки, а й контролювати роботу інших людей. Для керівників це хороша можливість розуміти, чим саме займаються підлеглі у робочий час, і сприяти більшій продуктивності. Для співробітників такі технології скоріше є мінусом: вони постійно перебувають під пильним оком начальства. K.Fund Media розповідає, як у різних компаніях за допомогою штучного інтелекту контролюють роботу персоналу.

Чіп, який аналізує емоції

У Китаї розробили «технологію емоційного спостереження», за допомогою якої можна зрозуміти, чи налаштований співробітник на ефективну роботу.

В головні убори працівників вмонтовують спеціальні чіпи, які відстежують мозкову активність людини і визначають її емоційний стан – гнів, депресія або тривога. Залежно від отриманих даних система створює індивідуальний графік для кожного співробітника. Наприклад, якщо людина перебуває в депресії, їй дозволяють більше відпочивати протягом дня.

Чіпи в головних уборах співробітників визначають їх емоції
Чіпи в головних уборах співробітників визначають їх емоції. Shutterstock

Такий підхід використовують не скрізь – тільки в окремих державних і приватних компаніях, в котрих емоційний стан співробітників – важлива складова роботи. Даних системи достатньо, аби дати працівникові відгул, перевести його на менш відповідальну посаду або навіть звільнити. У компанії State Grid Zhejiang Electric Power, в якій використовують таку технологію, кажуть, що це дозволило їм збільшити прибуток на $315 млн з 2014 року.

Чи в курсі співробітники, що за їхніми емоціями стежать таким чином, невідомо. Але закони про приватне життя в Китаї точно не перешкоджають таким технологіям.

Браслет, що контролює дії

В американській компанії Amazon придумали спеціальні ультразвукові браслети для всіх працівників складу, які будуть відстежувати стан їхніх рук та контролювати їхні дії.

В першу чергу браслет створений для того, щоб допомогти співробітникам швидше виконувати свої обов’язки. Він дозволить не сканувати всі штрих-коди товарів для покупців, автоматично управляти складським обладнанням і полегшити деякі рутинні завдання. До того ж браслет зможе попередити працівника про можливу помилку в його діях.

Браслет стежить за руками і контролює, наскільки співробітник ефективний
Браслет стежить за руками і контролює, наскільки співробітник ефективний. Shutterstock

Крім того, така технологія дозволить відстежувати, в якому зі складських приміщень знаходиться співробітник, де конкретно він шукає товар і наскільки ефективно виконує замовлення. Тобто, при бажанні начальство буде в курсі щодо кожного кроку своїх підлеглих.

Поки що такі браслети не використовують в роботі, їх тільки запатентували.

Бейдж, який слухає і спостерігає

Бостонський стартап Humanyze випускає ідентифікаційні ID-бейджи для персоналу, які допомагають зрозуміти, як співробітник поводиться на робочому місці. Гаджет оснащений мікрофоном та датчиком руху, що дозволяє відстежувати голос і пересування співробітників офісом. Пристрій збирає дані, компанія їх аналізує, а потім надає звіт роботодавцям.

Бейдж відстежує голос і пересування
Бейдж відстежує голос і пересування. Shutterstock

Така інформація допомагає оцінювати особисту ефективність кожного співробітника та дає оцінку, чи комфортно співробітникам перебувати в робочому приміщенні. Звіт показує, чи часто колеги спілкуються між собою і чи зручно їм пересуватися по офісу. Конкретних і оціночних даних компанія не надає, тільки суху статистику. А роботодавець вже сам вирішує, як на неї реагувати.

Програма, яка підглядає за роботою

Компанія Upwork, яка надає платформу для пошуку фрілансерів, впровадила спеціальне програмне забезпечення для відстеження продуктивності співробітників. Технологія дозволяє клієнтам бачити процес роботи фрілансера в той час, як він знаходиться в режимі оплачуваного часу.

Технології дозволяють стежити за фрілансерами по всьому світу
Технології дозволяють стежити за фрілансерами по всьому світу. Shutterstock

Програма збирає інформацію про швидкість ударів по клавіатурі та рух мишки, до того ж раз на 10 хвилин робить знімок робочого столу. Якщо скріншот зафіксує, як фрілансер скролить соцмережі замість виконання своїх завдань, то роботодавець має право не оплатити роботу за певний проміжок часу.

Поділитися: