Вчитися по-своєму або як усі: як краще отримувати знання

978
pixabay.com
Наскільки ефективним є індивідуальний стиль навчання

У сучасному світі, де обсяги інформації та рівень розвитку технологій зростають у геометричній прогресії, навчатися доводиться протягом життя.  І знання потрібно засвоювати якісно, ​​а головне — швидко. Тому фахівці в галузі освіти вже багато десятиліть шукають найефективніші стратегії та методики навчання – у школі, університеті або в рамках професійного розвитку.

Прагнення до персоналізації в усіх сферах логічно наштовхнуло на думку про індивідуальні стилі навчання

Різні підходи, методики та їхню результативність почали вивчати ще на початку ХХ століття. Відтоді світу представлено понад 70 моделей і стилів навчання і стільки ж їх критичних оцінок.

Кожному своє

Найбільш обґрунтованим критерієм для вибору індивідуального стилю навчання сьогодні вважають спосіб сприйняття інформація. Одним з найпоширеніших таких підходів є модель VARK. Вона була описана 1987 року Нілом Флемінгом, інспектором системи освіти Нової Зеландії і викладачем Університету Лінкольна. VARK – це акронім чотирьох типів сприйняття інформації і відповідних стратегій навчання:

V – візуальна (visual)

Учні-візуали краще сприймають інформацію, подану у вигляді схем і символів, стрілок, які ілюструють взаємозв’язок і сам процес. Тому навчати їх пропонується з максимальним використанням карт, діаграм, графіків, схем.

Декому краще один раз почути
Декому краще один раз почути. pixabay.com

A – аудіальна (auditory)

Найрезультативнішим способом і форматом сприйняття для аудиала будуть лекції, чати й обговорення в групах. Йому переважно потрібно почути і самому проговорити почуте, щоб цілковито усвідомити інформацію, розібратися в ній.

R – читання і письмо (reading/writing)

Деякі люди найкраще сприймають і відтворюють інформацію на папері у вигляді есе, письмових відповідей, щоденників і тез. Вони краще викладають свої думки письмово і багато читають.

K – кінестетична (kinesthetic)

Кінестетикам потрібно все показувати наживо і на конкретних прикладах. Помацати, побачити, інсценувати – їхні способи сприйняття інформації. Тому навчати їх краще через досвід і практику.

Існують також змішані типи – люди, схильні до кількох чи навіть всіх стратегій навчання

Щоб визначити свій спосіб сприйняття інформації, Флемінг пропонує відповісти на 16 запитань.

Чи справді це працює?

Професор психології Чарльстонського університету Сінді Мей ставить під сумнів критичну важливість стилю навчання для його результатів. Безумовно, у кожної людини є свої уподобання в сприйнятті інформації та, відповідно, в методах навчання, але, за твердженням Мей, необхідність дотримуватися їх – неочевидна і науково не обґрунтована.

VARK допоможе зрозуміти, як ви краще сприймаєте інформацію
VARK допоможе зрозуміти, як ви краще сприймаєте інформацію. pixabay.com

Вивчаючи вплив так званих стилів навчання на якість і швидкість засвоєння знань, професора Поллі Гусман і Валері Дін О’Логлін з Університету Індіани і провели дослідження з метою отримати відповіді на такі запитання:

1

Знаючи свій тип сприйняття інформації за системою VARK, чи застосовують учні відповідні стратегії навчання?

2

Чи відрізняються результати учнів, які застосовують стратегії навчання відповідно до VARK, і тих, хто цього не робить?

Дослідження показало, що лише 30% студентів, які знають про «свій тип» за системою VARK, почали дотримуватися відповідних рекомендацій щодо стилю навчання. І результати цих студентів майже не відрізнялися від успіхів тих, хто навчався за «невідповідними» їхньому типу методиками.

Перевірені часом методи

Професор Мей вважає, що результативність навчання більшою мірою залежить від застосування роками перевірених і підтверджених методик: систематично вчитися невеликими часовими проміжками, намагатися застосовувати вивчене на практиці та працювати з прикладами, використовувати асоціативний ряд для кращого запам’ятовування.

Вона переконана, що популярність ідеї про «персональні» стилі навчання походить від прагнення кожного бути особливим, індивідуальністю.

Більш того, навіть автор системи VARK Флемінг стверджує, що способи сприйняття інформації не можуть повною мірою описати найкращий індивідуальний стиль навчання. Він залежить від безлічі факторів, у тому числі мотивації, генетики, соціальної та психологічної обстановки.

І все ж перевірені методики навчання надійніші
І все ж перевірені методики навчання надійніші. pixabay.com

Розуміння своїх здібностей, схильностей, звичок може істотно полегшити пізнання нового, але індивідуальний стиль навчання – це не панацея чи ключ до успіху. Наразі не можна стверджувати, що індивідуалізація навчального процесу істотно вплине на якість освіти. Час припинити підмінювати суть формою, вважають дослідники.

 

Читайте також 5 ситуацій, коли точно час отримувати MBA

Поділитися: