Вчитись у неформалів: «Економіка бунтівників» Алекси Клей та Кіри Майї Філліпс

463
Shutterstock
Провокативні уроки креативності від колишніх в’язнів, сомалійських піратів та комп’ютерних хакерів
Економіка бунтівників

Молоко верблюдиць називають «білим золотом пустелі». Кажуть, воно – сире та непастеризоване, – має цілющі властивості. Продукт популярний в Азії, на Близькому Сході та в Африці. А ось у США ним цікавились мало, аж поки фермер з Міссурі Сем Гостетлер не почав розводити верблюдів.

Ідея такого бізнесу прийшла до нього випадково. Йому зателефонувала знайома лікарка та запитала, де можна взяти верблюжого молока – хотіла прописати його своєму пацієнтові. Гостетлер ніколи про таке навіть не чув, але зацікавився: ніша не заповнена – чому б цим не скористатися?! Він почав з невеликих інвестицій, купуючи по кілька верблюдів, аж поки його стадо не зросло до 30 голів.


Продавати непастеризоване молоко – прибуткова справа, але заборонена в багатьох штатах США. Закон дозволяє споживати таку продукцію тільки від власної худоби. Фермер знайшов вихід із ситуації: заснував Humpback Dairies – асоціацію на основі приватного членства, через яку й почав продавати свій продукт.

Сем Гостетлер – типовий приклад бунтівника

Він ризикнув заснувати нетрадиційній бізнес та успішно займатися ним всупереч закону. Історії таких неформалів, що йдуть проти системи, розповідають Алекса Клей та Кіра Майя Філліпс у своїй книзі «Економіка бунтівників» (українською видання переклали у видавництві «#книголав»).

«Ми можемо багато чого навчитися в цих білих ворон: винахідливості, наполегливості, суто людського бажання творити, будувати й використовувати можливості», – пишуть авторки. Вони дослідили правдиві історії підпільних інновацій і розповідають, чого сучасні бізнесмени можуть повчитися у піратів, хакерів та бандитів.

Коли бізнесмен ще й бунтівник

Бунтівники і підприємці мають багато спільного – вони від природи схильні до ризику, прагнуть здобути свободу та незалежність. Але ототожнювати їх не варто, бо перші – контркультурні, самокритичні, вразливі, – кидають виклик системі, а бізнесменам такі якості не притаманні, пишуть авторки. І запевняють: якщо особистість бунтівника опиняється в тілі підприємця, результат може бути вибуховим. Яскраві приклади бізнесменів з такою «гібридною ДНК» – Стів Джобс та Річард Бренсон.

Перший кинув виклик консервативній комп’ютерній галузі й показав альтернативний підхід. Так йому вдалося заснувати один з найуспішніших брендів світу – Apple. Дух інакшості, який пропагував Джобс, показано в культовій рекламі про відомих бунтівників «Think Different».

Зовсім юний Річард Бренсон відкрив магазин аудіо- та відеозаписів у церковному склепі. Це дало непоганий старт: у 1970-х він вже мав достатньо грошей, щоб відкрити власну студію звукозапису, а зараз Бренсон – один з найбагатших підприємців Великої Британії.

Утім, Джобс і Бренсон – скоріше винятки. І в бізнесі таких справді небагато, зазначають авторки. Бунтівники, з якими вони спілкувалися, – від в’язнів та піратів до колективів хакерів та фестивальних культур – дотримуються більш радикального руху неформальності та самоуправління.

Чому в’язні схильні до підприємництва

Більшість людей, про яких розповідають у своїй книзі Алекса Клей та Кіра Майя Філліпс, мають проблеми із законом. Вони йдуть всупереч усталеним нормам, але досягають задуманого. Авторки не виправдовують такі дії і аж ніяк не пропагують їх – просто показують інші підходи, даючи читачеві підґрунтя для роздумів.

Колишні в’язні можуть стати успішними бізнесменами в законних сферах діяльності

У цьому впевнена випускниця Гарвардського університету Бейлі Аарон, яка заснувала програму з підприємництва для в’язнів у Бостоні. Вона запевняє, що такі люди схильні бути стійкішими та спроможнішими впоратися з викликами, що їх тягне за собою ведення власного бізнесу.

Чому так? Як правило, особистість бунтівника формується в складних обставинах. Внаслідок важкого минулого, запевняє Аарон, багато її учнів були винятково спостережливими та уважними до свого середовища, а це, як свідчить її досвід, посилило їхню здатність бачити людей наскрізь і помічати тренди та моделі.

Бунтарі йдуть всупереч усталеним нормам, але досягають задуманого
Бунтарі йдуть всупереч усталеним нормам, але досягають задуманого. Shutterstock

Автори іншого дослідження – Росс Левін та Йона Рубінстайн – виявили, що люди, які в підлітковому віці брали участь в агресивній, незаконній та ризикованій діяльності, з більшою ймовірністю надалі могли стати успішними бізнесменами.


Нестандартні підходи до життя і бізнесу – риси, що вирізняють серед інших підприємців знаменитого гендиректора Tesla та SpaceX. Дізнайтеся про 6 правил життя Ілона Маска – новатора і мрійника.

Поділитися: