Вчися, студент: як знайти спільну мову і виростити фахівця

264
pinimg.com
Літо – пора сесій і активного пошуку роботи у студентів. Чи можна викувати з них цінні кадри і як це зробити

Анастасія Сєдова за роки студентського життя змінила не одну роботу. Вона підробляла написанням курсових, продавала стартові пакети мобільних операторів, приймала дзвінки у службі таксі, була адміністратором у тату-салоні, а зараз працює в одному з київських коворкінгів. Весь цей час їй також доводилося встигати ходити на лекції в КПІ і здавати сесії.

«Всі, звісно, роблять вигляд, що навчання – це не страшно. Спочатку говорять, ти такий класний, що нам все одно, що ти студент, ми тебе беремо. Але в реальності це розуміють лише ті, до кого влаштовуєшся  по знайомству. Тож зазвичай ти можеш почути: «А чому ти займаєшся неробочими питаннями в робочий час?» І можуть почати длубати – а що під час сесії?» – каже Анастасія.

«Ніхто не буде захоплюватися тим, що ти такий молодець, працюєш та ще і вчишся», – констатує Анастасія

Ще одна студентка, Тетяна із Запоріжжя, вирішила підробляти репетитором англійської мови, – вона якраз вчилася на перекладача. Проте багато батьків просто не довіряють студентам, вважаючи, що вони не готові навчати дітей. «Це було дуже прикро, адже для п’ятикласника у мене знань більш, ніж достатньо. Але ні, їм подавай виключно репетитора з вищою освітою! Бувало і таке, що й ціну занижували, хоча я відразу ставила невисокі ціни», – розповідає вона.

На низьку оплату праці скаржиться багато студентів. «Жінкам за статистикою в принципі менше платять, а тут я, виходить, двічі лох, – констатує Анастасія. – Ти не відчуваєш себе на рівних з тими, хто вже відучився, адже їм не потрібні відгули на сесію. Тому вважаєш себе неповноцінним працівником, навіть якщо виконуєш усе, що потрібно. А ще починаєш гостро відчувати різницю між тим, чого тебе вчать в універі, і реальністю».

Відсутність офіційного працевлаштування також впливає на трудові відносини

Студенти скаржаться, що їх трудові права методично порушуються. «Часто доводиться працювати набагато більше годин, ніж належить, роботодавцю вигідний такий стан справ», – розповідає Анастасія.

На межі виключення

Журналістка Марина Франко вчилася на політології, хоча завжди хотіла спробувати сили в сфері мас медіа. Коли вона вперше прийшла влаштовуватися на стажування, ледь змогла втримати сльози, тому що її не хотіли брати. Коли ж робота знайшлася, попереду її чекав процес адаптації в колективі та страх не впоратися із завданням. «Спочатку було складно братися за теми, які давав мені редактор. Я ні чорта не розуміла в них, особливо в аграрній сфері. А питати соромилася, щоб не вирішили, що я дурненька», – згадує Марина.

licdn.com

Уміння «продати» себе роботодавцю, стреси адаптації та низькі зарплати – далеко не весь список проблем і завдань, із якими стикаються студенти. Вони також можуть натрапити на нерозуміння у вишах.

«Я почала працювати за фахом з 3 курсу і постійно пропускала пари, – розповідає про свій досвід ще одна журналістка, Юлія. – Але іспити здавала добре, викладачі ставили мене у приклад, адже я працювала за фахом. А потім доводили мене до істерик і не допускали до здачі іспитів. Пізніше я дізналася, що була на межі виключення і тільки захист деяких викладачів мене порятував».

Молодо-зелено

Рівень безробіття, зокрема і молодіжного, в Україні залишається високим. За даними Держстату, станом на кінець 2016 року було зареєстровано трохи більше 400 тис. безробітних. Особливо страждають молоді фахівці віком до 24 років – їх 23% від загального числа. Проте хороший працівник як і раніше в ціні. Так що роботодавцям варто спробувати виростити фахівця «під себе».

Приблизно половина студентів замислюється про необхідність йти на роботу вже на 3 курсі. Ейчари вважають, що шукати роботу під час навчання – правильно. «Я завжди раджу не чекати закінчення вузу, а починати шукати роботу, щоб потім не лишитися просто з дипломом», – говорить СЕО агенції «Assis-HR» Анна Безай.

Ринок відкритий до студентів – на популярному сайті роботи Work.ua є понад 7 тис. вакансій для молоді без досвіду роботи. Але більшість – це робочі спеціальності, або такі, що не вимагають особливих навичок. Студентів охоче беруть в Макдональдс, менеджерами з продажів, помічниками в сферу маркетингу. Тих, хто добре володіє англійською мовою, кличуть в шлюбні агентства, що працюють з іноземцями. Але нерідко такі агентства виявляються компаніями, де мова йде і про віртуальний секс.

Проте, у студентів є шанс влаштуватися і у великі  міжнародні компанії. Головне – не наламати дрова на початку кар`єри, як це сталося з інтерном однієї західної компанії (на фото внизу), який заснув на робочому місці у перший же день. Колеги зробили з ним селфі, а фото одразу стало хітом в інтернеті.

ebaumsworld.com

Але якщо серйозно, то при правильному ставленні зі студента можна зліпити все, що хочеш. Так вважають у компанії Yoola, що займається створенням цифрового контента на онлайн-майданчиках по всьому світу. У штаті студентів близько 30%. «Вони мобільні і швидко виконують роботу, а якщо роблять помилки, то їх виправлення часто займає менше часу, ніж у працівника з багаторічним досвідом. Ми готові ризикувати, але за однієї умови: якість роботи студента має неодмінно зростати», – розповідають в Yoola.

Ганна Безай СЕО агенції «Assis-HR»

Практичні поради для студентів

– Адекватно себе оцінюйте, особливо коли мова про заробітну плату, адже ви повинні запропонувати натомість набір умінь;

– Погоджуйтеся на стажування, навіть неоплачувані, адже вони дають безцінний досвід, який у майбутньому можна монетизувати;

– Підробляйте на канікулах, навіть не за фахом, це збільшить вашу цінність в очах майбутнього роботодавця;

– Шукайте роботу самі. Розмістити резюме і чекати недостатньо. Телефонуйте особисто і домовляйтеся про співбесіду;

– На співбесіді покажіть себе з кращого боку, але і не брешіть. Чітко оцінюйте свої можливості: якщо вам ставлять ненормований робочий графік, і ви погоджуєтеся, потім не вийде «з’їхати» на сесію або іспити.

Практичні поради для роботодавців

– Якщо ви отримали співробітника за меншу суму, то маєте дати йому щось натомість. Прикріпіть до студента старшого, який буде допомагати йому перший час;

– Будьте терплячими. Від вас багато у чому залежить, яким фахівцем стане студент;

– Не занижуйте зарплату сильно, інакше студент у вас довго не затримається, і ви втратите потенційний цінний кадр.

Поділитися: