В’ячеслав Клімов: «Я прихильник ідеології Генрі Форда»

Співзасновник «Нової Пошти» про те, як збудувати бізнес-імперію з другом, що означає роботизація вже сьогодні і куди планується витратити кредит ЄБРР

На стіні в переговорній кімнаті компанії «Нова Пошта» намальовано космонавта, який відпочиває на Місяці. Він дивиться на далеку Землю, а поруч з ним лежить посилка «Нової Пошти».

«Мені подобається, коли бізнеси створюються спочатку заради великої ідеї», ― пояснює співвласник компанії В’ячеслав Клімов. За минулий рік компанія перевезла 145,8 млн посилок, що на 28% вище показників 2016 року. Причому в один день, 28 грудня, компанія встановила абсолютний рекорд і перевезла 1,3 млн посилок по Україні.

— Наскільки виріс обіг минулого року?

— На 41%. В основі зростання — збільшення кількості перевезених посилок. В цілому, за даними за останні три роки, «Нова Пошта» з 2015-го по 2017-й перевезла понад 350 млн посилок.

— При цьому в 2017 році особливого зростання по відкриттю нових відділень не було.

— Так, ми не планували розвивати інфраструктуру, це завдання на поточний рік. Таким чином ми ускладнили собі роботу, зате підвищили операційну ефективність: домоглися 40% зростання при тій самій кількості співробітників. Але вже кінець року нам переконливо продемонстрував, що деякі відділення працюють на межі, в зв’язку з чим багато клієнтів бачили черги. Наші співробітники робили все можливе, однак відділення мають обмежену пропускну здатність, що залежить від багатьох факторів. А це означає, що ми сміливо можемо розвивати мережу. В наших планах інвестувати в це розширення до 70% обігових коштів компанії за рік. Крім того, ми збираємося збільшити кількість автомобілів адресної доставки.

— На різних майданчиках ви неодноразово заявляли про плани роботизації.

— Це вже доконаний факт. У вересні ми запустили київський інноваційний термінал (КІТ) з автоматизованим сортуванням посилок. Уже наприкінці 2017 року цей об’єкт працював на повну потужність, а це сортування близько 8,5 тисяч посилок на годину і більше 200 тисяч посилок на добу, обробка протягом доби понад 330 машин з відправленнями по всій Україні. Якби не КІТ, ми не впоралися б із передноворічним навантаженням. Як бачите, технології — це вже життєва необхідність. Аналогічна ситуація з автоматизованими поштоматами. На сьогоднішній день зони самообслуговування на базі власних поштоматів «Нова Пошта» встановлено в 15 відділеннях компанії в Києві. Наша мета в цьому напрямку — зробити безконтактний сервіс доставки більш популярним: клієнти можуть отримувати свої відправлення в поштоматах, а операторам при цьому відводиться консультаційна роль, яка незабаром, коли ця послуга стане більш звичною, скоротиться природним шляхом.

— У скільки обійшовся запуск КІТ?

— €15 млн.

— І коли окупиться?

— У всьому світі інвестиції в інфраструктуру окупаються довго. Ми розраховуємо повернути вкладені гроші за період до десяти років.

Бізнес і стартап – різні речі

Університетські друзі В’ячеслав Клімов і Володимир Поперешнюк вирішили заснувати власну справу в 2001 році. Нішу знайшли не одразу. Допоміг випадок. Поперешнюк в Полтаві розвивав кондитерський бізнес і зіткнувся з проблемою доставки товару з Полтави по Україні. Тоді цим займалися провідники поїздів і водії маршруток. Але цукерки — товар делікатний, і такий спосіб доставки їм не підходив. Так у 25-річних бізнесменів з’явилася ідея нової послуги — швидкої і зручної доставки.

— Зараз ви одна з великих компаній України, а 17 років тому були невеликим стартапом.

— Я не дуже люблю термін «стартап». Під ним я маю на увазі бізнес, який запускається заради створення однієї умовної «кнопки», припустимо, для телефону. Його кінцева мета — продаж. Безумовно, така модель теж існує. Але мені ближча інша концепція. Ми з Володимиром створювали бізнес заради великої ідеї, яка змінить світ.

При відкритті своєї справи потрібно виходити з потреби клієнта. Якщо ви намагаєтеся викликати таксі, а воно не приїжджає — створюйте службу таксі. Якщо вас несмачно нагодували — відкривайте ресторан. Ви задоволені, як навчають ваших дітей? Якщо ні — засновуйте школу. Під таким кутом зору ви зрозумієте, що в Україні як і раніше можна відкривати будь-який бізнес — як в сфері сервісу, так і в будь-якому виробничому напрямку.

— Але як при існуючій нестабільній економічній ситуації планувати розвиток бізнесу?

— Зміна зовнішньої ситуації не має жодного стосунку до планування. Планувати потрібно обов’язково.

— Гаразд, а якщо курс знову обвалиться?

— План має включати ризики. Як приклад, в 2014 році «Нова Пошта» втратила 15% мережі впродовж року тому, що ми втратили Крим і Донбас. Проте рік ми закінчили, виконавши план по розширенню мережі, як і планували. В абсолютних цифрах.

— Як вам це вдалося?

— Щойно в цих регіонах загострилася ситуація, ми евакуювали наші відділення і активізували відкриття нових на заході і в Києві. Подібні ситуації — це лише зовнішні умови. Їх можна частково нівелювати гнучкістю, зміною та коригуванням планів.

— Що в роботі компанії ви не могли передбачити на етапі її створення?

— 2001 року ми й гадки не мали, що одним із наших ключових сегментів стане е-commerce. Ми тоді навіть не знали про її існування, а тепер це один з наших найважливіших напрямків. В Україні е-commerce зростає на 40-50% в рік. Тому наша мета — якісне обслуговування — з е-commerce перетворилася на ВАЦ — Велику амбітну ціль.

Чотири принципи роботи з другом

В’ячеслав Клімов сміючись називає себе нудним. Одружений один раз, бізнес-партнера за 17 років теж не змінив.

― Як вам вдалося не посваритися з Володимиром Поперешнюком? Всі гуру не рекомендують створювати бізнес із друзями.

― Я для себе визначив кілька правил, що стосуються того, як правильно вибрати партнера.

Перше ― це психологічна сумісність. Друге ― у вас обов’язково мають бути однакові цілі. Якщо у партнера ціль ― купити трикімнатну квартиру, то вона гідна поваги. Але якщо ваша ціль ― змінити світ, створити нову індустрію, стати лідером ринку, то в процесі становлення бізнесу партнер досягне своєї мети, купить квартиру, а потім вийде зі справи.

Третє ― це однакові цінності. Якщо для партнера цінністю є співробітники і він прагне створити сімейну компанію, а ви орієнтуєтеся на прибуток, така розбіжність може перейти в конфлікт інтересів. І останнє, четверте, ― це везіння.

Важливо все обговорити на березі, коли ділити ще нічого. Якщо ваша дружба цінніша за майбутні конфлікти, то не входьте в бізнес. Якщо ви можете написати на папері, скільки кому відсотків дістанеться і якщо дружбі це не завадить, то напишіть.

— Як ви домовляєтеся з Володимиром Поперешнюком, якщо ваші думки з певного питання розходяться?

— В нашій культурі прийнято відступати, якщо партнер зайняв принципову позицію. У нас ніколи не було випадку, коли ми йшли принцип на принцип. Бувають складні питання, але ми їх знімаємо з розгляду, і за кілька місяців або хтось із нас змінює свою позицію і тоді питання відпадає, або ситуація змінюється. Якщо бачимо, що це потенційний клінч — знімаємо з розгляду.

Перший кредит за 16 років

16 років «Нова Пошта» розвивалася за рахунок внутрішніх інвестицій, без залучення позикових коштів. Але минулого року компанія відступила від цього правила.

— Я прихильник ідеології Генрі Форда, який говорив, що джерело ваших інвестицій знаходиться на конвеєрі вашого заводу. Ми в 2017 році, за 16 років од початку існування компанії, вперше стали користуватися позиковим капіталом. До цього моменту «Нова Пошта» розвивалася за рахунок реінвестування. Отриманий прибуток повертався в бізнес. Але в 2017 році у нас вже з’явилася необхідність вкладати кошти у великі інфраструктурні проекти. Наприклад, в КІТ. Для завершення цього проекту були залучені кошти одного з українських банків.

На початку цього року одна з наших перемог — це отримання кредиту від ЄБРР у розмірі € 9,5 млн. Гроші плануємо вкласти в будівництво нового інфраструктурного об’єкту — сортувального термінала в Хмельницькому, який буде ключовою сполучною ланкою між західним регіоном і рештою України. Там буде встановлено таку саму сучасну сортувальну лінію, як і на КІТ.