Музика для здоров’я: як впливає ритм на дорослих і ембріони

2228
digitaltrends.com
Як поліпшити власний настрій і самопочуття, а майбутній дитині - життя

Мабуть, важко знайти людину, яка б не піддавалась магічному впливу музики. Кожен з нас може записати флешку із саундтреком свого життя, де будь-яка композиція розкаже щось важливе для нас. Чому музика має такий вплив на нас? Що відбувається в мозку при її сприйнятті? Чи можемо ми використовувати чарівну силу музики для полегшення часом такого непростого життя?

Механізм магії

Передусім, звуки мають складатися в певну мелодію, милозвучність якої дуже залежить від попереднього досвіду людини. Так, наші орієнтовані на західну культуру вуха звикли слухати нескладні мелодії, що побудовані в двох ладах: сумні в мінорному та веселі в мажорному.

Наушники
sciware.net

Східна музика досить сильно відрізняється від західної за побудовою – завдяки поєднанню дуже близьких за частотою звуків, які більшість вихованих на західних традиціях музики людей сприймають як щось неблагозвучне.

Якщо подивитись на сприйняття дуже близьких за частотою звуків з точки зору фізіології, то дисонанс виникає тому, що слуховий аналізатор не може повністю розділити спектральні компоненти звуків, патерни збудження яких перекриваються. За таких умов виникають щось на кшталт пульсацій звуку. Їх у східній культурі використовують для створення ефекту дихання всесвіту, що сприяє розвитку медитативних станів. Наприклад – індонезійська традиційна музика, де використовуються биття – пульсації.

Музична еволюція

Отже, милозвучність мелодії визначається частотною комбінацією звуків в акорді та попереднім досвідом, і цікаво, що в історичному контексті поняття дисонансу в музиці весь час змінюється, тобто мозок людини впродовж тисячоліть звикає до звучання раніше непоєднуваних тонів, і весь час вимагає нових комбінацій.

Другою складовою гарної музики є ритм, який може впливати на психологічний стан людини через темп та передбачуваність. Ритмічні звуки супроводжують нас ще з ембріонального періоду. Вже тоді ритм серцебиття мами задає певний настрій неквапливому процесу формування нових клітин і органів майбутнього меломана.

Другою складовою гарної музики є ритм, який може впливати на психологічний стан людини через темп та передбачуваність

Ця базова установка впливає на наш стан і дотепер – коли ми чуємо музику із ритмом, що перевищує 75 ударів за хвилину, ми її сприймаємо як збуджуючу, бо серце б’ється частіше тоді, коли ми схвильовані чи стривожені.

Крім ритму серцебиття, до нас також могли доринати чарівні звуки колискової, що її тренувалася виконувати майбутня мама – є дослідження, які виявили реакцію впізнавання мозком тих мелодій, що нам співали під час колисання у внутрішньоутробних водах.
Як це працює, чому ритм музики впливає на емоційний стан людини?

Схоже на те, що в основі цього ефекту лежить так звана «реакція засвоєння ритму» –   універсальна властивість нервових клітин засвоювати нав’язаний зовні ритм перебудовою своєї електричної активності.

Пианино
frazy.su

Вчені, що досліджують електричну активність мозку, помітили, що якщо почати блимати світлом з певною частотою під час запису ЕЕГ (електроенцефалограми), то впродовж кількох хвилин частота збудження нервових клітин стає тотожною чи кратною частоті миготінь. Подібне явище відбувається і при увімкнені серії звуків з певною частотою. Ми можемо спостерігати цей феномен на концерті, коли  тисячі слухачів починають відбивати ритм ногами, ледь почувши перші звуки пісні. Отже, варіації ритму музики можуть змінювати стан людини через перебудову мозкової ритміки, із розслабленого при повільному темпі до дуже збудженого при швидкому.

Життя як музика

Цікаво, що ритм музики також впливає на суб’єктивне сприйняття плину часу. Коли ми слухаємо повільну музику, час ніби розтягується. І навпаки, швидкі ритми примушують мозок думати, що вже минуло більше часу, ніж це було насправді.

Якщо ви бажаєте швидше когось спровадити з вашої території, обирайте жваві мелодії

А тепер пригадайте, яка музика зазвичай лунає в супермаркетах, турагенціях чи та інших місцях, де ви можете залишити свої гроші. Приємна,  повільна, романтична?

Звісно, бо розслаблена людина в доброму настрої схильна довше перебирати різні товари і розставатися з кровно заробленими. І ще один практичний наслідок – якщо ви бажаєте швидше когось спровадити з вашої території, обирайте жваві мелодії, гостям почне здаватись, що вони вже тут перебувають задовго.

Музика як ліки

В світі все частіше використовується музика як засіб корекції роботи мозку після перенесених захворювань, зокрема інсультів. Нещодавні дослідження із використанням фМРТ показали, що при прослухуванні музики в мозку відбувається синхронізація відповіді нейронів в багатьох ділянках, починаючи з глибоких стовбурових та кіркових структур, що обробляють звукову інформацію, і закінчуючи лобно-тім’яними зонами кори великих півкуль, залучених в утримання уваги та планування рухів.

Слушать музыку
wallpapershd.in

Такі дослідження вказують на великий потенціал музики як терапевтичного засобу, що допомагає встановити зв’язки між багатьма мозковими структурами і примусити їх працювати разом, що часто не є можливим через перенесені людиною травмою.

Спеціалісти з лікування музикою – музикотерапевти – працюють в реабілітаційних клініках. Вони досягають помітних результатів, активно використовуючи музику. Хворі можуть співати разом з терапевтом, відтворювати ритми прослуханої музики, грати на музичних інструментах – всі ці дії допомагають запрацювати роз’єднаним внаслідок травми нейронним мережам. В результаті таких музичних вправ у пацієнтів покращується пам’ять, увага, відновлюються мовні та рухові функції, не згадуючи вже про покращення настрою – адже лікуватись співаючи набагато приємніше, ніж приймати традиційні лікувальні засоби.

Поділитися: