У ритмі кабаре: чому до Берліна їдуть молоді та креативні європейці

315
Shutterstock
Берлін відбирає у Лондона не тільки звання столиці стартапів, але і головного європейського молодіжного та творчого центру Старого Світу

Головна обставина, яка приваблює сюди молодь і творчу тусовку, чиї смаки багато в чому схожі – статус найбільш життєрадісного з великих європейських міст. І здивувати це може хіба людей, які погано знають історію.

Тусовочний рай

Звичайно, падіння берлінської стіни створило в місті атмосферу ейфорії і свободи, яка привернула туди (частково і завдяки тодішній дешевизні житла у східній частині міста) молодь з усієї Європи.

Але, якщо згадати історію, Берлін двадцятих років минулого століття був, напевно, самим вільним в плані моралі містом у  світі. Аби переконатися в цьому, можна подивитися знамените «Кабаре» Боба Фосса або ретро-фільми режисерів «нової німецької хвилі».

Зараз Берлін просто повертає собі цей статус.

Візьмемо, приміром, знамениті берлінські нічні клуби. У тутешньому тусовочному раї можна знайти заклади на будь-який смак – від елітних закладів на зразок клубу Felix, оформленого в стилі Нью-Йорка 40-х років минулого століття, до клубу Sisyphos з його вуличною їжею, інсталяціями сучасного мистецтва і «кабінками для кохання». Характерна деталь – розташований Sisyphos, який преса охрестила «найкращим в світі клубом для хіпі», в будівлі колишньої фабрики, що виробляла собачі галети, це ще раз підтверджує динамічність сучасного Берліна, у якому можливі найрізноманітніші метаморфози.

Проте, іноді власники клубів воліють залишити все, як було.

Наприклад у популярному клубі Salon zur wilden Renate, який розташований у будівлі колишнього сквоту, збереглися кімнати з меблями тодішніх мешканців

Зокрема з ліжками для тих, хто переборщив з алкоголем – а він в Salon, який вважається клубом для любителів трешу, дешевий.

Shutterstock

Загалом в Берліні працюють 200 нічних клубів, причому вхід в них коштує від € 4 до 10. Найпопулярніша музика – хаус і техно, але є і клуби, де грають поп-музику, тож і тут пропозиції на будь-який смак.

І ще одна деталь – для тих, хто не спить вночі, в Берліні працює безліч невеличких нічних торгових закладів, ходить нічний транспорт.

Важливіше з мистецтв

Берлін невичерпний на нові вигадки. Наприклад, на початку травня у берлінському районі Фрідріхсхайн на площі 2000 кв. м працював атракціон, де був відтворений антураж життя в НДР, а відвідувачі, що сплатили за квиток €30, переодягалися в костюми з модного півстоліття назад дедерону (різновид синтетичної тканини).

Якщо ж говорити про серйозне мистецтво, наприклад про театри, то в Берліні лише знаменитих оперних театрів – три, а серйозних драматичних – понад  тридцять. Про те, як в Берліні ставляться до них, говорять цифри.

Постановка вистави на великій сцені обходиться приблизно в півмільйона доларів і більше

Зазвичай половину цієї суми дає держава, а половину – спонсори, причому відомим театрам навіть не доводиться їх шукати, – кандидатів завжди достатньо. До 134 берлінських діючих кінотеатрів слід додати берлінський кінофестиваль, що входить до трійки найпрестижніших світових кінофорумів.

businesslocationcenter.de

Статус Берліна як загальноєвропейського розважального центру спричинив цілком серйозні наслідки – серед майже півмільйона іноземців, які живуть і працюють у столиці Німеччини, багато працівників креативних професій.

Місто стало європейським лідером в музичній індустрії (в першу чергу за рахунок електронної музики) і посідає третє місце в Європі за кількістю випущених фільмів і телепрограм.

На Берлін

За даними берлінського консультаційного центру Kreativ Kultur Berlin, в столиці Німеччини працює 30 тис. компаній та 200 тис. осіб, які так чи інакше пов’язані з культурними проектами і креативною економікою.

businesslocationcenter.de

Тут зіграла роль і відносно дешева оренда житла. За словами іноземців, що мешкають у Берліні, тут ще можна знайти кімнату з меблями за €300-400 на місяць, однокімнатну квартиру – від €500, двокімнатну – близько €600 і вище. Якщо порівнювати, приміром, з Лондоном, виходить удвічі дешевше.

До вартості оренди треба додати комунальні платежі, які становлять €150-200 на місяць

Недорого коштує і харчування (в Берліні воно найдешевше серед великих міст Німеччини). Скажімо, сім’я з дітьми цілком може вкластися в €450 на місяць, а одиночка – в €180. Витрати на транспорт (проїзний) – приблизно €90 на місяць, як мінімум, в півтора рази дешевше, ніж в Лондоні.

Всі ці цифри для приїжджих досить важливі, тому що в Німеччині великий діапазон зарплат. Наприклад, зарплата медсестер коливається від €1,5 тис. до майже €3 тис. на місяць. Що ж до «креативщиків», то, наприклад, веб-дизайнер отримує в Німеччині €1,7 -2,5 тис на місяць, менше, ніж учитель, і майже вдвічі менше, ніж досвідчений інженер.

Shutterstock

І тут Берлін знову спрацьовує як пилосос навіть у межах Німеччини, залучає не тільки іноземців, а й місцевих, оскільки життя в ньому дешевше, ніж в Мюнхені або Гамбурзі – це, звичайно, не випадковість, а результат раціонального розрахунку влади і приватного бізнесу.

Про те, як Берлін став столицею стартапів, читайте у матеріалі «Берлінські хроніки»
Поділитися: