Усі в захваті від Нері: 6 фактів про інноваторку, яку обговорює Голлівуд

21133
Mendoza Post
«Вона геніальна», «людина, що випереджає свою епоху», «розрив шаблонів»… нова подруга Бреда Пітта?

42-річна американсько-ізраїльська дизайнерка та викладачка Массачусетського технологічного інституту (MIT) Нері Оксман є яскравим втіленням того, що називають виграшем у генетичній лотереї: розум, врода, обдарованість, працелюбність і оригінальне бачення, притаманне універсальній людині, яка не боїться стирати кордони між дисциплінами.

Її обожнюють студенти, нею захоплюються колеги, навіть ті, що вважають її ідеї надто революційними.

У 2009 році вона потрапила до списку 20 найвпливовіших архітекторів, що формують наше майбутнє, укладеного журналом ICON, та до перелiку 100 найкреативніших людей за версією бізнес-видання Fast Company.

Останніми днями Нері Оксман стала ще й здобиччю папараці через чутки про нібито романтичний зв’язок між нею та Бредом Піттом. На цьому спекулювати не будемо. Розповімо натомість про саму інноваторку та її ідеї, які кидають виклик усталеним принципам та полонять чуйні до краси серця.

Має блискучу освіту

Нері Оксман
Нері Оксман. surfacemag.com

Нері народилася у Хайфі (Ізраїль) у родині архітекторів. Закінчивши обов’язкові військові тренування в ізраїльських військово-повітряних силах, два роки вчилася на медичному факультеті Єврейского Університету. Звідки спершу перевелася на архітектурне відділення Ізраїльського технологічного інституту, потім до Лондонської школи Архітектурної асоціації (АА). Отримала ступінь Ph.D з обчислювального проектування у MIT.

Пропагує використання різних живих елементів у процесі виробництва, поєднуючи науку, інженерію та мистецтво

Шовковий павільйон: під час експерименту жодна комаха не постраждала
Шовковий павільйон: під час експерименту жодна комаха не постраждала. Pinterest

Щоб описати свій підхід, винайшла термін material ecology (екологія матеріалів), що є комбінацією екодизайну (акцент на мінімізації руйнівного впливу на довкілля) та цифрового морфогенезу (моделювання шляхом програмування), за якого форми та властивості створених предметів визначаються контекстом.

Одним із яскравих прикладів є Шовковий павільйон – проект заснованої нею на базі МІТ дослідницької групи Mediated Matter. Він зітканий роботизованою рукою і 6500 шовкопрядами, яких розмістили на підвісному каркасі.


Її роботи були виставлені у багатьох провідних культурно-просвітницьких установах

Gemini – акустичне крісло, яке забезпечує спокійну атмосферу тому, хто у ньому відпочиває
Gemini – акустичне крісло, яке забезпечує спокійну атмосферу тому, хто у ньому відпочиває. archpaper.com

Серед них – Бостонський музей витончених мистецтв, Центр Жоржа Помпіду у Парижі, Австрійський музей прикладних мистецтв у Відні.


Разом із данською дизайнеркою Іріс ван Герпен почала працювати над серією одягу, виготовленого за допомогою 3D-принтерів

Anthozoa – одяг без швів
Anthozoa – одяг без швів. materialecology.com

Нері сподівається, що технологія підштовхне текстильну промисловість переосмислити столітні традиції кутюрьє, замінивши голку з ниткою кодом, щоб речі не просто ідеально сиділи на вас, а й були пристосовані до низки фізіологічних особливостей тканин вашого тіла.


Серед її шанувальників – ісландська співачка Бйорк

Бйорк в масці з набору волокон, що імітують м'язові
Бйорк в масці з набору волокон, що імітують м'язові. static.dezeen.com

Зірка музики й кіно охоче випробовувала її творчість буквально на власній шкурі.


У 2015 році виступила на TED з лекцією про те, навіщо і як схрещувати біологію та технології

У ній Нері Оксман розповіла, зокрема, про спроби її команди створити вбрання, що підтримуватиме життя під час міжпланетних подорожей.

«У першому розробленому нами предметі, ми поєднали два мікроорганізми – ціанобактерію, яка живе в океанах і прісних водоймах, і кишкову паличку, що мешкає в організмі людини. Перша перетворює світло на цукор, друга поглинає його й виробляє біоплівку, корисну для сконструйованого середовища. У природі ці два мікроорганізми ніколи не взаємодіють. Відверто кажучи, вони й не перетиналися, доки ми їх не звели разом методом інженерії. Так розпочалися їхні стосунки всередині цієї одежини».

За словами Оксман, те, що відбувається у її лабораторії, можна описати як альтернативу еволюцію за природним відбором. Це – еволюція за задумом.

Поділитися: