Усе по науці: 7 порад із книги Керолін Вебб «Живи на всі сто»

574
Radio.Canada.ca
Як впоратися з «іграми розуму» і стати продуктивним за допомогою того самого розуму

Керолін Вебб, авторка книги «Живи на всі сто. Як зробити свой день продуктивним» (оригінальна назва – How to Have a Good Day; український переклад випустило київське видавництво «Наш Формат» у 2017 році), – економіст і консультант з менеджменту, ведуча постійної колонки в Harvard Business Review. Книга – свого роду енциклопедія із самоменеджменту та методів економії часу. Після першого прочитання її можна використовувати як довідник: виявили у себе проблему – шукайте відповідний розділ у Вебб.

Друге головна перевага книги – її науковість. Автор засновує свої поради на результатах новітніх експериментальних досліджень в області біології і медицини. Тому вони виглядають дуже переконливими.


Для початку K.Fund Media пропонує сім порад, сформульованих на основі цієї книги, і наполегливо радить ними не обмежуватися, а прочитати всю книгу.

1

Розпізнавайте у себе та інших включення режиму «захист»

Для початку потрібно усвідомити, що мозок людини працює у двох режимах – «захист» і «пізнання». У режимі «захисту» в небезпечній, складній ситуації мозок дає тілу одну з трьох команд, які дісталися нам від первісних предків, – замри, біжи, бийся, – супроводжуючи її викидом адреналіну, норадреналіну і кортизону.

Керолін Вебб. carolinewebb.co

Раціональне мислення при цьому вимикається. Як це стосується менеджменту? Припустімо, начальник сварить підлеглого.

Мова його логічна, на помилки він вказує правильно, але підлеглий його не чує, оскільки в його мозку включається режим захисту («позбавлять премії?», «звільнять?»), за якого в нього є лише три вказаних варіанти дій. Глухий кут? Не зовсім.

2

Частіше включайте режим «пізнання», одночасно розуміючи його обмеження

Щоб вийти з цього глухого кута, Вебб дає інструкцію, як включити інший режим – «пізнання», який, на відміну від «захисту», суто раціональний. Але тут виникає інша проблема.

Раціональний режим вимагає багато енергії і працює лише з оперативною пам’яттю. 

А останні досліди показали, що оперативна пам’ять обмежена максимум 3-4 (а не 7, як вважали раніше) об’єктами. Упоратися із цими недоліками можна за допомогою певних вправ, яким присвячена солідна частина книги.

3

Враховуйте енергозатратність сприйняття інформації

У процесі сприйняття нової інформації мозок завжди вибирає найбільш економне зусилля і помічатиме і запам’ятовуватиме те, що відповідає вже сформованій картині світу, та ігнорувати те, що суперечить їй. Причина – на побудову нової картини світу потрібна енергія.

4

Пам’ятайте про перцептивну сліпоту

Вчені відкрили також існування так званої перцептивної сліпоти. Найзнаменитіший з цих дослідів відомий як «невидима горила». Його результати показали, що більшість із нас не помічають очевидного через зосередженість на чомусь конкретному.

Не помітити очевидного? Так, це трапляється. YouTube

Звідси сумний висновок: вважаючи, що отримуємо об’єктивну картину світу, ми, як правило, насправді бачимо спрощену модель. Але є й хороша новина – подолати це можна за допомогою спеціальних технік. Деякі з них наведено нижче.

5

Відмовтеся від багатозадачності

Робити одночасно хоча б дві справи добре не може майже ніхто. Насправді ми просто періодично перемикаємося з однієї справи на іншу. Причому, як показали досліди, навіть у цьому простому випадку ймовірність помилки зростає на 30%. Тому найрозумніше в раціональному режимі мислення – вирішувати всі завдання послідовно.

6

Постійно пам’ятайте про пастки мозку

Ось приклад однієї з них – система «винагороди» в мозку (викид ним хімічних речовин, що викликають приємні почуття) влаштована так, що вона любить новизну і контакти з людьми, особливо якщо вони відбуваються несподівано. Тому якщо під час роботи ви періодично відволікаєтеся на стрічку новин в інтернеті або розмови з колегами, не намагайтеся виправдатися тим, що, мовляв, робота вимагає постійно бути в курсі подій або спілкуватися з товаришами по службі. Насправді ви просто підгодовуєте свій мозок всілякими смаколиками.

Удосконалюватися може кожний. adcet.edu.au

7

Застосовуйте техніки самовдосконалення свідомо

Усе вказане вище – лише перша чверть книги. Решта три присвячені технікам, які допоможуть впоратися практично з усіма проблемами, що виникають при інтелектуальній праці.

Найпривабливіше, що автор і тут під кожну техніку підводить наукову базу. Адже можна без кінця казати «повторення – мати навчання», а можна, як Вебб, пояснити: що частіше в мозку виникають певні неврологічні зв’язки, то міцнішими вони стають.

Поділитися: