Усе буде добре: три життєствердні книги на свята

200
K.Fund Media
За різдвяний оптимізм відповідають прозаїки-жінки, увінчані лаврами

Герой Енн Тайлер живе чужими життями, але ніколи не падає духом. Героїня Тоні Моріссон втрапляє в халепу, але виходить з неї оновленою. Героїня Маріанни Гончарової без жодних «але» радіє життю на батьківщині двох інших письменниць, тобто у США.

«Морган ускользает», Енн Тайлер

2017

Якщо перед вами позбавлений трагічних подій і написаний з добродушною іронією сімейний роман, дія якого відбувається в Балтіморі, його автор напевно Енн Тайлер. Письменниця чесно зізнається, що вважає свій художній світ обмеженим і не претендує на лаври Льва Толстого, однак в її активі Пулітцерівська премія і слава одного з провідних американських прозаїків. А в місті, де вона живе вже рівно 50 років, туристам пропонують тематичну екскурсію «Балтімор Енн Тайлер».

«Морган ускользает» – роман 1980 року. Його головний герой – дивний суб’єкт, який одночасно викликає в оточуючих бридливе неприйняття і щиру симпатію. Безтурботний фантазер і страшенний нечупара, благополучний батько шістьох дочок і людина, надзвичайно втомлена від свого нудного сімейного життя, а ще відчайдушний авантюрист, що постійно приміряє на себе чужі личини – усе це Морган. Що тут говорити, якщо на початку роману цей тип оголошує себе лікарем і береться приймати пологи в незнайомої жінки!

Як не дивно, історія з раптовими пологами на вулиці закінчується добре. Ще більш дивно, що вона отримує продовження, яке розтягується на довгі роки, хоча, здавалося б, жодних причин для цього немає. І вже зовсім вражаюча річ полягає в тому, що Морган, програвши в житті за всіма статтями крім однієї, анітрохи не сумує. Справді, нащо сумувати, якщо фантазія досі при ньому, а стаття, за якою він виграв, називається «любов».

Російський переклад випустило видавництво «Фантом Пресс» у 2017 році.


«Боже, храни мое дитя», Тоні Моррісон

2017

Тоні Моррісон, перша в світі чорношкіра жінка – лауреат Нобелівської премії (1993), створила незвичайний для себе роман. Своєю стилістикою «Боже, храни мое дитя» нічим не нагадує традиційну моррісонівськую прозу – густу, насичену і досить-таки похмуру. У нинішній книзі теж чимало болючих епізодів, але написана вона набагато більш легким стилем і загалом цілком оптимістична.

Утім, за тематикою нинішній роман цілком в дусі Моррісон – тут і сімейне насильство, і спокутування провини і, звичайно ж, расизм. Щоправда, расизм не зовсім звичайний – мало того що однорасовий, так ще й родинний. При народженні Лула Енн виявилася набагато темнішою і за матір-мулатку, і за батька, який звинуватив дружину в невірності. У результаті сім’я розпалася, і мати почала ставитися до дочки як до головної причини своїх бід. Подорослішавши, Лула пішла з дому, змінила ім’я і доводила собі, матері й усьому світові, що вона чогось варта.

Сюжет у роману класичний: героїня вирушає на пошуки зниклого коханого, але поступово розуміє, що шукає не тільки і навіть не стільки його, скільки саму себе. Тут Моррісон влаштовує ще один сюрприз для читача: буквалізуючи метафору «народитися заново», вона вступає на територію фантастики. Мабуть, в її творчості це ще більш несподівано, ніж хепі-енд.

Російський переклад – видавництво «Э» 2017.


«Будь на моей стороне», Маріанна Гончарова

2017

До пулітцерівського і нобелівського лауреатів додамо першого лауреата заснованої в нинішньому році Премії імені Бабеля. Престижу в цієї нагороди поменше, зате вона наша, одеська, і вручається за найкраще оповідання російською мовою. Показово, що перемогу Маріанни Гончарової багато хто визнав мало не наперед визначеною – серед російськомовних письменників України, що спеціалізуються на малій прозі, вона одна з найпопулярніших.
Книги Гончарової наповнені невигаданими історіями з життя, майже завжди легкими, милими, іронічними і чарівними. Предметом опису може стати практично що завгодно – цього разу в чернівецької письменниці ним виявився вояж до США. Пропрацювавши один навчальний рік на позиції writer-in-residence в коледжі міста Гріннелл штату Айова, Гончарова отримала масу вражень від життя в американській глибинці. І, звісно, не упустила можливості перетворити їх в літературу.

«Будь на моей стороне» – ідеальне читання для підняття настрою і відновлення душевних сил у важкі дні новорічних свят. Загалом, під ялинку саме те, краще не придумати.

Книгу випустили видавництва «Форс» і «Саміт-книга» у 2017 році.

Поділитися: