Управлінська психологія: як трансформувати себе в лідера

14787
Shutterstock
Що можна і що не слід робити на посаді керівника

Отже, ви опинилися у кріслі керівника. Неважливо, власний це бізнес, улюблена компанія або невеликий затишний відділ – ви тепер бос і… що робити далі? Тільки від вас залежить, чи вдасться стати справжнім лідером.

Які помилки найчастіше допускають управлінці, розповів директор програми pre-MBA «Менеджмент і лідерство» в Бізнес-школі МІМ Олександр Сударкін.

1

Знання психології – потрібна навичка

Недостатньо просто дати вказівку. Це перше, що розуміє кожен, коли стає управлінцем. Далі – більше. Алгоритм: дати вказівку, розповісти, що і кому потрібно робити, – теж часто не працює.

І тут вперше виникає питання – що саме  не так?

«Люди набагато складніші істоти, ніж, скажімо, юніти в комп’ютерній грі. Це там можна виділити об’єкт мишкою і «кинути» в правий дальній кут екрану.

Олександр Сударкін
Олександр Сударкін. frankpucelik.info

І вони будуть слухняно крокувати у задану точку. У людей досить суперечливі бажання і потрібно розуміти їхню мотивацію», – зазначає Олександр Сударкін.

Винагорода співробітника повинна бути  відповідною до винагород його колег того ж рівня за аналогічну роботу. Потрібно враховувати, що заохочення має бути цінним саме для цього співробітника: комусь потрібен додатковий вихідний, а когось більше зацікавить премія.

2

Посада керівника – не пост для самоствердження

Формулювання «стану бізнесменом – буду багато витрачати, поки інші на мене будуть “пахати”» є хибним і не працює.

Робота керівника зазвичай значно інтенсивніша, ніж робота підлеглих

«Саме тому вона винагороджується вище. Керівнику потрібно буквально перекладати з однієї психологічної  мови на іншу, ставити завдання людям, які сприймають їх по-різному. Комусь сказати, розжувавши деталі, комусь сказати «сам розберешся», комусь «зроби, ми ж одна команда». Одну і ту саму задачу можна транслювати по-різному», – розповідає Сударкін.

3

Важливо порівнювати цілі компанії та співробітників

Також керівнику необхідно чітко уявляти мету, до якої йде компанія. Наприклад, в найближчий рік підприємство буде випускати новий товар на ринок, або буде нарощувати маржинальність, або збільшувати оборот. Це те, що в управлінській літературі називають словом «бачення» того, куди рухається компанія.

Ніхто крім керівника не скаже, куди рухається вся робота.
Ніхто крім керівника не скаже, куди рухається вся робота. Shutterstock

Завдання керівника полягає у визначенні точки призначення. А його підлеглі-фахівці вже будуть прокладати курс, розраховувати ресурси.

Але ніхто крім керівника не скаже, куди рухається вся робота.

«Цілі у представників різних поколінь будуть відрізнятися. Бебі-бумерам потрібно «досидіти», їм потрібна стабільність. У «Іксів» зараз пік кар’єри, і їм потрібно показувати, як монетизувати ті речі, які вони напрацьовували в 20-30 років. «Ігрекам» і «Зетам», що починають виходити на робочі місця, потрібні цікаве завдання, можливість працювати граючи. Є така річ як «створення сенсу». Їм потрібно розуміти, заради чого вони ходять на роботу щодня», – пояснює Сударкін.

Теорія поколінь: як врятувати бізнес від розколу поколінь

Управлінці повинні поставити перед собою питання – чому ці люди ходять до мене на роботу? Для покоління 70-80-х було досить озвучити конкурентну зарплату. Але для молоді цього мало, необхідно «створити сенс». В цьому і полягає завдання управлінця.

4

«Гонка зарплат» не працює

Першими з цим зіткнулися IT-компанії, які у 2008-2009 рр. боролися за співробітників. «Гонка зарплат» ні до чого не привела, і тоді компанії перейшли в поле мотивації: так з’явилися тенісні столи, велопарковки та безкоштовні мовні курси. Це дало свій результат, але недостатній.

Тоді компанії задумалися над сенсом своєї роботи. Вони почали говорити: «Ми пишемо код для того, щоб мережі лікарень по всьому світу мали надійне ПЗ», «Ми робимо базу даних для одного з найбільших виробників у світі».
Вони почали пояснювати співробітникам, заради чого ті пишуть рядок за рядком.

Щоб компанія була успішною, потрібно вміти правильно делегувати
Щоб компанія була успішною, потрібно вміти правильно делегувати. Shutterstock

5

«Я в цьому нічого не розумію» – найгірший варіант

Коли керуєш професіоналом, необхідно мати «точки звіряння». Керівник повинен розуміти роботу підлеглого настільки, щоб мати можливість контролювати і допомагати її виконувати. Це допомагає визначити – чи туди йде робота, чи не туди.

Біда приходить, коли керівник каже: я в цьому нічого не тямлю, робіть самі

У цей момент співробітник усвідомлює, що керівнику на нього плювати, і сам для себе розробляє мотиваційну схему. Наприклад, половина ресурсів йде «наліво», а три чверті часу співробітник завзято імітує бурхливу діяльність.

«У всьому розбиратися не потрібно, а тільки в роботі своїх безпосередніх підлеглих. Важливими є розуміння того, що не все залежить від вас, і вміння керувати руками інших людей. Якщо ви хочете, щоб компанія була успішною, потрібно вміти правильно делегувати», – резюмував Сударкін.

Поділитися: