Управління гнівом: як злитися безпечно для себе й оточення

1498
Shutterstock
І як загасити напади люті, якщо все зайшло надто далеко

Кожна людина хоч раз у житті стикалася з неприємними ситуаціями, які ставили її перед вибором: виплеснути свій гнів назовні або мовчати, накопичуючи в собі негативні емоції. Боротися з гнівом – непросто. Але чи варто, якщо можна ним управляти?

1

Зізнайтеся собі, що ви розгнівались

Не потрібно пригнічувати відчуття гніву, але і не варто розпалювати його до масштабів, які можуть призвести до маленьких (і великих) катастроф. Пам’ятайте, що відчувати гнів – не соромно. Набагато гірше – обманювати себе, що ви не гніваєтеся і все гаразд.

2

Визначте причину гніву

Найкраще почати з аналізу попереднього досвіду. Що саме викликає у вас гнів найчастіше? Змоделюйте ситуації, які виводять вас з душевної рівноваги.

Shutterstock

Поява гніву може бути реакцією на слова та дії певних людей, ваші особисті дії (або бездіяльність), або на банальне погіршення самопочуття.

3

Вивчіть стадії злості

Важливо пам’ятати, що гнів зростає до певного моменту, після чого відбувається або спад до заспокоєння, або ж різкий стрибок угору, що проявляється у вигляді нападів люті.

При розростанні почуття гніву можна виділити різні його стадії: дратівливість, обурення, злість, образа і, найнебезпечніша для вас і оточуючих людей  стадія люті.

Дратівливість і обурення найчастіше проявляються у вигляді підвищеного серцебиття, легкого поколювання в шиї, або плечах, почастішання пульсу. Рухи та голос стають різкішими.

Злість і образа часто супроводжуються незадоволеним тоном, криком, злим поглядом

Стадія люті може бути розпізнана не тільки за поведінковими ознаками (бажанням грубо вилаяти і змусити співрозмовника замовкнути, погрозами та словесними залякуваннями), але і за фізіологічним (зміни кольору шкіри, прояв окремих кровоносних судин на обличчі).

4

Вживайте заходів безпеки

Якщо ви відчули наближення роздратування, зробіть кілька глибоких вдихів і видихів. У випадку частих спалахів дратівливості помістіть на столі фотографію людини, яка неприємно кричить, як нагадування про те, на кого ви стаєте схожі в такі моменти.

Shutterstock

У разі роздратованості порахуйте до десяти. Якщо є можливість, зробіть кілька фізичних вправ (наприклад, 20 присідань). Можна також прогулятися пішки. Рух допомагає заспокоїтися.

Якщо ж ви розумієте, що злість або обурення вже близько, подумки зупиніться, будьте максимально усвідомлені щодо своїх почуттів і не піддавайтеся на можливі провокації у ваш бік. Спокійний темп мови та впевненість у голосі збентежить співрозмовника, який міг би стати потенційною причиною для появи гніву.

Якщо сильний прояв обурення у вас викликала конкретна людина, відійдіть в сторону від неї. Лікує не тільки час, але і відстань.

Якщо ж ви обурені певною ситуацією, подумайте, чи можете ви щось змінити

У випадку злості, що вас накрила, уявіть кривдника у смішний і безглуздій ситуації: уявіть начальника, що дратує вас, в різнобарвному одязі не за розміром або ж надокучливого колегу, який впав у велику снігову кучугуру. Гумор допомагає розрядити ситуацію.

Shutterstock

Як тільки ви відчули «останню» стадію гніву, слід вийти з гри. Скажіть про це співрозмовнику приблизно так: «Я дуже розсердився / рознервувався, мені потрібно ненадовго піти. Продовжимо нашу розмову пізніше». Це зробити непросто, але такий спосіб взяти себе в руки допоможе запобігти конфлікту та не допустити появу руйнівних наслідків.

 

За матеріалами psihomed.comnedug.ruwiolife.ru, 5sfer.com
Поділитися: