З 2007 року українці зареєстрували понад 145 тис. патентів на свої розробки на території України і ще більше 50 країн. Про це йдеться в звіті «Інновації України», який презентували в інноваційному парку UNIT.City у вівторок, 29 травня.
UNIT.City: як Київський мотозавод перетворюється на інноваційний парк
Більше 20 тис. патентів належать іноземним компаніям і громадянам в Україні, а 5,6 тис. патентів українці оформили за кордоном, у тому числі понад 4,6 тис. винаходів.
Україна vs Польща
Українські розробники випередили Польщу за кількістю зареєстрованих патентів, хоча ВПП у сусідки в чотири рази перевищує український, зазначив генеральний директор Innolytics Groups Володимир Бандура.
Загалом вартість патентів України оцінили в $30 млрд, а Польщі – в $18,07 млрд. При цьому в Україні найчастіше патенти видають на корисні моделі, а не на винаходи – 82% і 18% відповідно. Причина криється в нюансах правового поля України: отримати патент на корисну модель у нас дешевше, ніж на винахід.
Покупці патентів в Україні
Лідером за кількістю придбаних українських патентів стала американська технологічна компанія Qualcomm, яка вже купила 644 патенти.
Слідом ідуть українські університети. На другому місці – Національний університет харчових технологій із 405 патентами. З третього по п’яте місце розташувалися такі навчальні заклади України:
3)
Національний аграрний університет – 313 патентів
4)
Національний університет біоресурсів і природокористування – 266
5)
Національний гірничий університет – 211
Водночас великі компанії поки що виявляють слабкий інтерес до українських розробок, вважає Бандура. Іноземці ж найактивніше цікавляться українськими патентами у фармацевтичній і аграрній промисловості, а також у сфері IT.
Топ-9 покупців патентів в Україні має такий вигляд:
– Qualcomm – 644 патенти
– Національний університет харчових технологій – 405
– Національний аграрний університет – 313
– Національний університет біоресурсів і природокористування – 266
– Національний гірничий університет – 211
– AstraZeneca – 182
– Bayer – 169
– BASF – 162
– Syngenta – 155
Українські розробники співпрацюють з десятком великих компаній, серед яких найвищі позиції займають Qualcomm і General Electrics. Абсолютним лідером є південнокорейська корпорація Samsung – понад 100 спільних патентів з українськими розробниками.
За кордоном українці найчастіше реєструють патенти у США, Кореї та Європі, зазначив Бандура. Основні напрями – будівельна інженерія (420), фармацевтика (360), медицина і ветеринарія (330), металургія (322) і транспорт (310).
Наукові патенти
Понад 78 тис. наукових робіт українських розробників були опубліковані в закордонних виданнях у партнерстві з університетами інших країн. На думку Бандури, для України, країни із сильним технічним потенціалом, це надто слабкий показник. Для порівняння, в Польщі за той сами час з’явилося більше 500 тис. публікацій.
Проблема не в потенціалі української науки, впевнений Бандура. Українські наукові видання менш інтегровані, а тому наукові публікації не потрапляють в міжнародні видавництва.
Агрокомплекс
За 11 років в сфері агропромисловості України зареєстровано 3240 патентів – у середньому до 300 патентів на рік переважно в агрохімії і агротехніці. Для порівняння: Нідерланди найчастіше реєструють патенти на розробки в сфері рослинництва і тваринництва.
Однак Нідерланди хоч і мають у 20 разів менше земель сільськогосподарського призначення та в 10 разів менше людей, зайнятих в сільському господарстві, але їхній експорт у шість разів перевищує показник України, навів приклад Бандура.
За його словами, в Україні більшість інновацій належать університетам, а більшість великих українських агрохолдингів «практично не мають власних розробок, захищених патентами».
UNIT.City запускає менторську програму для стартапів.
Главу проектів UNIT.City і LvivTech.City призначили гендиректором UDP.