UNIT.City: українці зареєстрували понад 145 тис. патентів за 11 років

389
UNIT.City
Україна випередила Польщу за кількістю патентів, але поступилася за кількістю наукових публікацій

З 2007 року українці зареєстрували понад 145 тис. патентів на свої розробки на території України і ще більше 50 країн. Про це йдеться в звіті «Інновації України», який презентували в інноваційному парку UNIT.City у вівторок, 29 травня.

UNIT.City: як Київський мотозавод перетворюється на інноваційний парк

Більше 20 тис. патентів належать іноземним компаніям і громадянам в Україні, а 5,6 тис. патентів українці оформили за кордоном, у тому числі понад 4,6 тис. винаходів.

Україна vs Польща

Українські розробники випередили Польщу за кількістю зареєстрованих патентів, хоча ВПП у сусідки в чотири рази перевищує український, зазначив генеральний директор Innolytics Groups Володимир Бандура.

зліва керуючий партнер Unit.City Макс Яковер, праворуч - генеральний директор Innolytics Group Володимир Бандура
Зліва керуючий партнер Unit.City Макс Яковер, праворуч - генеральний директор Innolytics Group Володимир Бандура. UNIT.City

Загалом вартість патентів України оцінили в $30 млрд, а Польщі – в $18,07 млрд. При цьому в Україні найчастіше патенти видають на корисні моделі, а не на винаходи – 82% і 18% відповідно. Причина криється в нюансах правового поля України: отримати патент на корисну модель у нас дешевше, ніж на винахід.

Покупці патентів в Україні

Лідером за кількістю придбаних українських патентів стала американська технологічна компанія Qualcomm, яка вже купила 644 патенти.

Qualcomm
www.shutterstock.com

Слідом ідуть українські університети. На другому місці – Національний університет харчових технологій із 405 патентами. З третього по п’яте місце розташувалися такі навчальні заклади України:

3)

Національний аграрний університет – 313 патентів

4)

Національний університет біоресурсів і природокористування – 266

5)

Національний гірничий університет – 211

Водночас великі компанії поки що виявляють слабкий інтерес до українських розробок, вважає Бандура. Іноземці ж найактивніше цікавляться українськими патентами у фармацевтичній і аграрній промисловості, а також у сфері IT.

Топ-9 покупців патентів в Україні має такий вигляд:
– Qualcomm – 644 патенти
– Національний університет харчових технологій – 405
– Національний аграрний університет – 313
– Національний університет біоресурсів і природокористування – 266
– Національний гірничий університет – 211
– AstraZeneca – 182
– Bayer – 169
– BASF – 162
– Syngenta – 155

Українські розробники співпрацюють з десятком великих компаній, серед яких найвищі позиції займають Qualcomm і General Electrics. Абсолютним лідером є південнокорейська корпорація Samsung – понад 100 спільних патентів з українськими розробниками.

За кордоном українці найчастіше реєструють патенти у США, Кореї та Європі, зазначив Бандура. Основні напрями – будівельна інженерія (420), фармацевтика (360), медицина і ветеринарія (330), металургія (322) і транспорт (310).

Наукові патенти

Понад 78 тис. наукових робіт українських розробників були опубліковані в закордонних виданнях у партнерстві з університетами інших країн. На думку Бандури, для України, країни із сильним технічним потенціалом, це надто слабкий показник. Для порівняння, в Польщі за той сами час з’явилося більше 500 тис. публікацій.

Проблема не в потенціалі української науки, впевнений Бандура. Українські наукові видання менш інтегровані, а тому наукові публікації не потрапляють в міжнародні видавництва.

Агрокомплекс

За 11 років в сфері агропромисловості України зареєстровано 3240 патентів – у середньому до 300 патентів на рік переважно в агрохімії і агротехніці. Для порівняння: Нідерланди найчастіше реєструють патенти на розробки в сфері рослинництва і тваринництва.

Генеральний директор Innolytics Group Володимир Бандура на презентації звіту «Інновації України» в UNIT.City
Генеральний директор Innolytics Group Володимир Бандура на презентації звіту «Інновації України». UNIT.City

Однак Нідерланди хоч і мають у 20 разів менше земель сільськогосподарського призначення та в 10 разів менше людей, зайнятих в сільському господарстві, але їхній експорт у шість разів перевищує показник України, навів приклад Бандура.

За його словами, в Україні більшість інновацій належать університетам, а більшість великих українських агрохолдингів «практично не мають власних розробок, захищених патентами».

UNIT.City запускає менторську програму для стартапів.

Главу проектів UNIT.City і LvivTech.City призначили гендиректором UDP.

Поділитися: