У пошуках загубленого автора: книговидавці про головні тенденції на українському ринку

276
Shutterstock
Як зміняться наклади видавництв та чому бестселери з США та Європи не завжди стають популярними в Україні

У 2016 році українські видавці надрукували книжок приблизно на $112 млн за видавничими цінами. І хоч ця сума є відносно малою, та все ж це на $2,5 млн більше, ніж у 2015 році.

Під час Форуму видавців у Львові K.Fund Media поспілкувався з українськими видавцями, які розповіли про те, що чекає на індустрію у наступному році.


Антон Мартинов Голова видавництва «Наш Формат»

У наступному році на книговидавництво чекає подальший розвиток. Ми бачимо, як останні кілька років відбувається зростання асортименту і що не менш важливо – якості книг. Як на мене, ми рухаємось у правильному напрямку. В Україні починає розвиватись інститут книги, і не лише на папері. Також позитивні зрушення відбуваються у закупівлі літератури для бібліотек. Я дуже хочу, щоб у бібліотеках з’являлась нова література, а не макулатура.

Щодо видавництва, то у 2018 році ми плануємо збільшити тиражі до 800-900 тис. примірників. До речі, шість років тому ми починали з тиражу у 10 тис. екземплярів. У 2016 ми загалом видали 195 тис. примірників. За нашими підрахунками, у 2017 році ця цифра складе близько 400 тис. книг.

Також видавництво шукає українських авторів бізнес-літератури. Та у її створенні є важливий аспект – автор повинен набратись досвіду. Сьогодні ми проходимо звичний етап розвитку ринку – автори «виписуються».

У планах видавництва представити українську бізнес-книгу. Поки що говорити про неї не можу, але це буде історія української компанії, написана відомим журналістом.


Оксана Форостина Директор і співзасновниця видавництва Yakaboo Publishing

Робити прогнози на наступний рік я поки що не наважуюсь. Видавництво Yakaboo Publishing працює здебільшого з перекладною літературою. Але гнатись за літературними трендами – це не завжди безпечно. Я маю на увазі, що книга, яка є бестселером у США, не обов’язково буде популярною в Україні. Наприклад, робота Адама Гранта «Оригінали» стала супер-хітом у США, чого я не можу сказати про український переклад цієї книги. У нас вона продається стабільно, але повільно.

Наша стратегія на наступний рік не відрізнятиметься від цьогорічної – спершу ми робимо тестовий наклад книги у 1 тис. примірників і дивимось, як він продається. Таким чином ми мінімізуємо ризики, адже обираємо для видавництва найсвіжіші книжки.

Щодо вітчизняного нон-фікшна – там ще дуже багато роботи. Популярні українські автори є достатньо затребуваними і мають список своїх пріоритетів, до яких написання книг не входить. Тому ми як видавці повинні боротись за їхній час. У 2018 році плануємо видати книгу Павла Шеремети та представити книги від співзасновників Singularity University.


Назарій Ковальчук Керівник відділу продажів «Видавництва старого Лева»

«ВСЛ» завжди було дитячим видавництвом. Втім, останні кілька років ми почали видавати багато «дорослих» книжок. Серед них і кулінарні книги, і нон-фікшн. Наша стратегія – це створення книг для всієї родини. Головне завдання видавництва на 2018 рік – дотримуватись цього тренду без перекосів у кожен із жанрів.

Крім того, видавництво проводить активну роботу з українськими авторами. В кінці 2017 року буде представлена вітчизняна мотиваційна книга.  Щодо світових трендів, то вони не завжди приживаються у нашій країні. Наприклад, так звані книги-розглядалки. Іншими словами – це книги, в яких немає слів. В Європі цей напрямок дуже популярний, а от український читач не дуже добре сприйняв такий тренд.


Ірина Гримайло Керівник відділу маркетингу видавництва «Клуб Сімейного Дозвілля»

У 2018 році змін видавничого вектору не планується, тому будемо працювати у вибраних нами напрямках: видання сучасних світових бестселерів, популярних сучасних українських авторів, продовжувати видавати якісний нон-фікшн та історичну літературу.

Тенденції, які спостерігаються останніми роками на книжковому ринку України свідчать про те, що наклад бестселеру стартує з позначки у 3 тис. примірників. Наші можливості як найбільшого видавництва країни дозволяє нам робити перші наклади у 5-7 тис. примірників. Які потім, за потреби, у доволі короткі строки додруковуються й надходять у реалізацію

Щодо світових трендів, які перетинаються з українськими – це видання якісного нон-фікшну. Також сьогодні дуже затребувані книжки, які несуть ідею добра, спокою та толерантності. Наприклад, книжки про хюґґе — датський феномен, що дарує щастя та спокій.  Або «Працюй 4 години на тиждень» —  про те, як віддавати роботі мінімум часу, отримуючи максимум результату, та  відкрити для себе нову філософію життя. До речі, на Форумі видавців до нас також часто зверталися з проханням порадити щось добре, світле та веселе.


Поділитися: