У боса за пазухою: 5 принципів керування компанією з книги «Справа не у каві»

530
persgroep.net
Екс-президент Starbucks про те, як корпоративна культура допомагає бізнесу

Говард Бехар – екс-президент міжнародної мережі кав’ярень Starbucks. Свою роботу він почав у 1989 році та протягом 17 років працював на керівних посадах компанії. За цей час кількість кав’ярень зросла з 28 до майже 17 тис. по всьому світу. А Starbucks перетворилась з локального гравця на міжнародний фінансовий феномен, показуючи ріст прибутків щороку. У 2007 році він написав книгу «Справа не у каві. Корпоративна культура Starbucks».

Книга Бехара не про каву та не про бізнес. Тут, за нечисленними виключеннями, ви не знайдете історію розвитку компанії. Його робота здебільшого нагадує привітальну брошуру, які зазвичай готують до ювілеїв компаній.


Адже на 170 сторінках автор доводить одну думку –  успіх компанії залежить від людей. «Якщо виростити людей, вони виростять бізнес. В цьому суть, і це – вищий пріоритет»,  – пише Бехар.

K.Fund Media обрав п’ять принципів, якими керуються працівники та менеджери Starbucks.

1

Справа у капелюсі

Свою справу потрібно любити. Бехар пише про те, що досягнути гармонії у житті та бізнесі можливо лише «носячи на голові один і той же капелюх». Звісно, капелюх – це метафора. «Носити один і той ж капелюх означає розуміти, чого ти вартий, не погоджуватись на менше, цінувати себе і свою роботу», – пише автор. Втім, нерідко люди жаліються, що їм доводиться носити кілька капелюхів одночасно та застосовувати різні рольові моделі поведінки.

Вірити людям – не ризик, ризик – не вірити їм, впевнений Бехар

Наприклад, на початку своєї кар’єри Бехар по-різному поводив себе з дружиною, на роботі та з друзями. Така поведінка призводила до нервових зривів.

Тому перше, що Говард радить всім – чітко визначитись зі своїм «капелюхом», тобто зі своїми життєвими пріоритетами та вподобаннями. Це правило стосується і компаній. Наприклад, головний пріоритет Starbucks – приносити людям щастя.

2

Рецепти, а не правила

Для створення успішної компанії потрібно довіряти людям. Бехар вважає, що працівники повинні бути самостійними. «Наша місія – уповноважити кожного на привнесення в те, що він робить свого неповторного погляду, своїх унікальних навиків», – пише він.

amazonaws.com

Якщо ж зарегулювати усі процеси в компанії, це призведе до того, що люди не розумітимуть власну значимість, а бізнес залишиться без душі.

Бехар розповідає про те, що у Starbucks людям дають рецепти, а не правила. Керівництво компанії вказує вектор, а працівники самі шукають вирішення завдання.

3

Чуйність та вихованість

Серце важливіше, ніж голова. До такого висновку автор прийшов після свого кар’єрного шляху від прибиральника до президента міжнародної компанії з мільярдним оборотом. Головна особливість хорошого керівника – це непідробна чуйність, вважає Бехар. Керівник повинен любити своїх підлеглих, а вони – клієнтів. Наприклад, в середині 1990-х він отримав листи від обурених клієнтів. Вони були незадоволені роботою персоналу.

«Я хочу усвідомлювати, що мені тут раді»,– писали гості Starbucks

Після цього Бехар провів розмови з керівниками кав’ярень та поговорив зі всіма незадоволеними. Тоді ж сформувався ще один корпоративний принцип, головне у бізнесі – не кава, а обслуговування людей.

4

Вміти мріяти

«Забудьте про річний план і бюджети, мисліть масштабно, розглядайте довгострокову перспективу», – пише Бехар. Лише справжні мрійники можуть досягнути небачених цілей. У Starbuks зібралась саме така команда. На початку двохтисячних Говард поставив завдання збільшити продаж у кожній кав’ярні на $100 тис протягом трьох років. Цю цифру він назвав навмання.

foodbev.com

Але маючи велику ціль, працівники компанії активізувались та навіть перевиконали план на третину. Такі результати, на думку автора, стали можливими завдяки правильному позиціонуванню.

Щоб досягнути великих результатів, у Starbucks збільшили працівникам зарплату. Людина повинна відчувати, що вона частина компанії і отримувати нагороду за це, вважає автор.

5

Люди – не активи

«Активи – це будівлі, грузовики, кабелі та трубопроводи, коротше кажучи, речі», – пише Бехар. Якщо механізм машини справний, вона буде працювати як слід у будь-якому випадку. Люди – ні. Прийняття цього принципу дозволить будь-якій компанії краще розвиватись та поблажливіше ставитись до помилок. Завдяки такому принципу у Starbucks з’явились унікальні напої. Наприклад, напій фрапучино після численних експериментів створили працівники кав’ярні. Вірити людям – не ризик, ризик – не вірити їм, впевнений Бехар.

Поділитися: