«Ти нічого не отримаєш»: уривки з мемуару доньки Стіва Джобса

865
wikimedia.org
Перша дитина засновника Apple згадує про часто складні й напружені стосунки з легендарним батьком
«Малявка» (Small Fry)

Коли вона народилася, Стіву Джобсу та Крісанн Бреннан було по 23. Ліза Бреннан-Джобс написала автобіографічний роман «Дрібнота» (Small Fry), презентацію якого заплановано на 4 вересня 2018 року. В ньому вона згадує про гордість та біль, які відчувала як донька імпульсивного засновника Apple, який покинув її матір і довго не хотів іти на контакт. Журнал Vanity Fair опублікував частину книги Лізи Бреннан-Джобс.

«Для нього я була величезною плямою на його репутації, яка не пасувала до образу величі й доброчинства. Для мене все було навпаки: що ближче я була до нього, то меншим було моє відчуття сорому», – ділиться вона своїми спогадами і використовує історію з ранньою версією Apple, яку він змушений був облишити, як метафору, щоб описати їхні непрості стосунки.


«Кола моя матір завагітніла мною, мій батько взявся за створення комп’ютера, який потім назвав Lisa. Він був предтечею Macintosh, першим комп’ютером для широкої аудиторії, у якого була мишка – тоді ще така велика, як пачка сиру. Але Lisa був надто дорогим і став комерційним провалом. Мій батько спершу працював на команду, яка його розробляла, а потім перейшов до команди Mac, що почала з нею змагатися.

 Виробництво комп’ютерів Lisa припинили

Три тисячі нерозпроданих екземплярів поховали на звалищі у Лоґані (Юта)».

Батько, за словами Бреннан-Джобс, не вирізнявся щедрістю, хоч всі навколо й говорили про його багатство. Їй здалося, ніби він купує новий Porsche щоразу, коли на старому з’являється подряпина, адже завжди бачила його на бездоганній автівці.

Ліза Бреннан-Джобс з батьком
Ліза Бреннан-Джобс з батьком. vanityfair.com

Ліза запитала, чи можна їй взяти собі одну з тих, які йому більше не потрібні. Це розлютило її батька: «Ти нічого не отримаєш. Зрозуміла? Нічого».

Стів Джобс спочатку узагалі не хотів визнавати свого батьківства і прийняв цю свою роль незадовго до того, як опинився серед найуспішніших підприємців країни.

K.Fund Media пропонує ознайомитися з уривками мемуару Лізи Бреннан-Джобс.


До того, як мені виповнилося два, моя матір намагалася доповнити соціальні виплати, які ми отримували, підпрацьовуючи офіціанткою та прибиральницею. Мій батько не допомагав.

У 1980 році окружний повірений повіту Сан-Матео, штат Каліфорнія, подав до суду на мого батька через несплату аліментів. Мій батько відмовився платити, присягаючись у розписці, що він стерильний і що я народилася від іншого чоловіка.

Нас змусили пройти ДНК-тест

На той час це була ще нова практика. Результат продемонстрував найвищу ймовірність, яку можна було отримати з тодішніми інструментами: 94,4%. Суд зобов’язав мого батька покрити соціальні виплати, аліменти у розмірі $385 на місяць, які він збільшив до $500, і медичне страхування, доки мені не виповниться 18. Розгляд справи завершився 8 грудня 1980 року на прохання адвоката мого батька. За чотири дні Apple вийшла на IPO, і за ніч частка Стіва Джобса зросла до $200 млн.

Wikimedia Commons

А напередодні цього батько навідав мене у нашому будинку в Менло-Парку (Каліфорнія), де ми знімали помешкання. Це був перший його візит після мого народження в Орегоні.

«Знаєш, хто я?», – запитав незнайомий мені чоловік, прибираючи волосся з очей.
Мені було три, і я не знала.
«Я твій батько, – відповів він. («Наче Дарт Вейдер», – зауважила моя мама, розповідаючи цю історію.) – Я один із найважливіших людей, яких ти зустрінеш у своєму житті».

Тест: з якою видатною особистістю ви змогли би працювати разом

«Слухай, той комп’ютер Lisa ти назвав на мою честь?», – запитувала я у нього, коли вчилася у старших класах і проводила свій час то у нього, то у мами. Я робила вигляд, що запитую з цікавості – нічого більше.
Аби ж він подарував мені хоч це.
«Ні, – різко мовив він, ніби я полювала за компліментом. – Вибач, дитя».

Відомим людям потрібні інші відомі люди, щоб відкрити свої таємниці

Коли мені виповнилося 27, батько запросив мене приєднатися до нього, його дружини, їхніх дітей та няні для подорожі на яхті Середземномор’ям. Він рідко мене запрошував. Я погодилася.

За межами узбережжя півдня Франції батько повідомив, що ми збираємось зупинитися в Приморських Альпах, щоб пообідати з його другом. Виявилося, що йшлося про Боно, вокаліста U2. Співак провів для нас невеличку екскурсію своїм будинком з таким захопленням, наче не міг повірити, що той належав йому. Вікна виходили на море, а кімнати були захаращені дитячими речами. У порожній, залитій світлом восьмикутній кімнаті колись спав Ганді, сказав Боно.

Під час ланчу він почав розпитувати мого батька про зародження Apple і про те, чи відчував Джобс тоді, що змінить світ. Той відповів, що відчував, коли створював Macintosh. Боно висловив здивування, що люди з таких різних сфер можуть мати таких схожий досвід, а потім поцікавився, вказавши на мене: «То модель Lisa була названа на її честь?».

Батько подивився на свою тарілку і на якусь мить замовчав, а потім відповів: «Так, на її».
«Я так і думав», – промовив Боно.
«Ага», – сказав батько.

Я вдивлялася в його обличчя, намагаючись зрозуміти, що змінилося

Чому він визнав це тільки зараз після стількох років? Його брехня здавалася недолугою тепер.

«Це вперше він так каже. Дякую, що запитали», – сказала я Боно, наче натякаючи, що відомим людям потрібні інші відомі люди, щоб відкрити свої таємниці.


Усемогутній колись магнат Корнеліус Вандербільт закінчив лише початкову школу, але зумів стати найбагатшою і найвпливовішою людиною у США ХІХ сторіччя. До речі, він також не балував своїх численних дітей, залишивши майже всі свої статки лише старшому синові. Однак не через жадібність і егоїзм.

Поділитися: