Цифровий світ в Україні: 3 ідеї про те, що зміниться та як підготуватися

191
K.Fund Media
Про зникнення професій та про те, чому Google ще не купив українські стартапи – на КМЕФ 2017

Кожна технологічна революція приносить із собою різкі зміни в триб життя людей. Винайдення машин призвело до появи фабрик і поступового зникнення мануфактур. Ручна праця більше не використовується повсюди. Розвиток технологій зараз вже малює перспективу заміни людської праці роботами. Яким може бути цифровий світ в Україні та як виростити успішну екосистему стартапів, обговорили експерти Київського Міжнародного Економічного Форуму.


Іван Видакович Директор департаменту цифрових технологій Microsoft в Центральній та Східній Європі

Коли ваш бізнес переходить у цифрову площину, дороги назад немає. І деякі професії дійсно зникнуть. До прикладу, близько ста років тому в центрі Нью-Йорка користувалися гужовим транспортом, і були сотні людей, чия робота полягала в прибиранні вулиць від продуктів життєдіяльності коней. З появою автомобілів ця професія та багато інших вже більше не є запитаними. Якби тоді ви захотіли зберегти бізнес перевезень чи прибирання, то постало б питання виживання. Для заробітку людям довелося б адаптуватися та отримувати нові навички. Технологічні революції завжди приносять такі зміни.


Ендрю Романс Партнер американського інвестиційного фонду Rubicon Venture Capital

Україні варто брати приклад з Ізраїлю. У вас починає з’являтися система венчурного інвестування, але ви робите це надто повільно, відтак вже спізнилися. Ваші програмісти працюють на інші країни. Це необхідно змінювати терміново. Українським інженерам варто працювати в стартапах, де вони самі володіють певною часткою.
При створенні екосистеми необхідно усвідомлювати, що вона не з’явиться за одну ніч. Це тривалий процес. І збудувати стіну навколо українських стартапів, щоб вони нікуди не виїжджали, – це погана ідея. Вони всі збанкрутують. Ізоляція для стартапів – це погано. Уряди вважають, що інвестиції на стадії засіву достатньо, і що на цьому робота закінчується. Насправді інвестори потрібні на кожній стадії. Якщо стартапу вистачить кешу на півтора-два роки, то потім слід шукати новий раунд інвестицій, а грошей всередині країни немає. В такій ситуації стартапу варто приєднатися до існуючої екосистеми. Варто їхати до Лондона, США, до іншої екосистеми, або продати компанію, позаяк на її розвиток бракує грошей.

Близько 82% європейських та ізраїльських стартапів з венчурними інвестиціями згодом викупаються корпораціями. А ті, кого не викупили, ймовірно, просто мало заробляли. Cisco, Google, Yahoo, Amazon та їм подібні викупають більшість стартапів. Якщо ви матимете українські стартапи, в які інвестують лише українські компанії і все крутиться всередині країни – не дивуйтеся, що Google не викупає ваші стартапи. Він ніколи про них не чув і не знає, що тут взагалі можна щось купити.

Знадобиться ціле життя, щоб збудувати зараз в Україні власну екосистему. А тому, щоби штучно пришвидшити процес, коли ваші стартапи стануть на ноги, приєднуйте їх до вже існуючих екосистем.


Тревор Решке Технічний директор компанії програмних рішень для кібербезпеки Trusted Knight

З точки зору кібербезпеки в цифровому світі теж не все спокійно. Формат і частота атак змінюються, зловмисники крадуть персональну інформацію через інтернет, і це викликає занепокоєння. Технічна частина йде в бік архітектури без серверів. В майбутньому серверів не буде взагалі. Лише чистий код в хмарних технологіях. І звідси порада українським інженерам: навчайтеся конфігурувати систему без серверів.


Поділитися: