Цифрова сироватка правди: «Все лгут» Сета Стівенса-Давідовіца

377
K.Fund Media
Чому люди відверті наодинці з пошуковою сторінкою в інтернеті та що з цього можна отримати

Так, це ще одна книга про великі дані (Big Data) – як, наприклад, «Прорахувати майбутнє» Еріка Сігеля. Що поробиш, тенденція!

Чим же хороша саме «Все лгут. Поисковики, Big Data и интернет знают о вас всё»?

По-перше, вона свіженька, написана в 2017-му, російський переклад видавництво «Эксмо» випустило на початку 2018-го. Там навіть обрання Дональда Трампа встигли проаналізувати з точки зору статистики.

По-друге, автор – фахівець Google із Data Science і за сумісництвом – журналіст The New York Times (сподіваємося, не лише через це газета включила книгу до списку бестселерів). Тому пише він легко, яскраво, з гумором і з усіх сил намагається переконати читача, що Big Data – це просто.

По-третє, він розповідає ще й про те, чого ця нова технологія не може і на чому спотикається.

Скажи мені, що ти шукаєш в інтернеті…

Сет Стівенс-Давідовіц досліджував насамперед пошукові запити в Google. Вони, мовляв, набагато інформативніші за будь-які соціологічні дослідження і навіть за пости в соціальних мережах. Логіка приблизно така. Під час соцопитувань люди схильні давати соціально прийнятні відповіді, перебільшувати, вдаватися до самообману тощо (звідси й назва книги).

Історія пошуку в інтернеті може розповісти про вас більше, ніж ви думаєте. rankmediaagency.com

У тексті є шикарний приклад. Відповідно до даних соцдосліджень гетеросексуальних жінок, у США щорічно використовується 1,1 млрд презервативів.

Дані гетеросексуальних чоловіків дають іншу цифру – 1,6 млрд, хоча тут начебто має бути збіг. Але якщо вірити дослідницькій компанії Nielsen, у Штатах щороку продається менш 0,6 млрд «виробів №2». Тож про секс брешуть і чоловіки, і жінки, але по-різному.

В океані брехні: 6 фактів з книги Деніела Левітіна «Путеводитель по лжи»

У соцмережах люди теж не завжди правдиві: «Facebook – це засіб для того, щоб похвалитися друзям про те, як у моєму житті все добре». А ось коли людина щось шукає в пошуковій системі, у неї є стимул для відвертості. Під час опитування респондент може й не зізнатися, що в нього депресія, расистські погляди або рідкісні сексуальні фантазії. Але в Google він лізе саме за тим, що його цікавить – за інформацією про антидепресанти або за жартами про «нігерів».

Сила великих даних

Аналіз таких запитів дає змогу визначити наближення епідемії грипу: пошукові фрази «симптоми грипу» і «біль у м’язах» – важливі показники поширення захворювання. Або, скажімо, зрозуміти, чи варто вірити у фрейдизм. За Стивенсом-Давідовіцем, не дуже: «помилки за Фрейдом» справді існують, люди замість pedestrian («тротуар») іноді набирають penistrian, але такі помилки трапляються не частіше за інші, без сексуального забарвлення.

Facebook – це засіб для того, щоб похвалитися друзям про те, як у моєму житті все добре

І так, американці часто бачать уві сні банани (друге місце серед плодів, що сняться) – але лише тому, що в Штатах це другий за продажами фрукт.

Хоча у чомусь – якщо аналізувати запити в Google – старий Зигмунд, схоже, мав рацію. Ці технології дають змогу відстежити – ефективніше за поліцейські звіти – зростання домашнього насильства в сім’ях, рівень безробіття або зв’язок між навчальним закладом та подальшою кар’єрою випускника. При цьому, звісно, потрібно, щоб у безробітних був доступ до комп’ютерів з інтернетом (тут Штати, мабуть, від України чимось відрізняються).

Судячи з аналізу пошукових запитів у мережі, Фрейд у чомусь правий. partiallyexaminedlife.com

А ось, скажімо, поведінку курсу акцій ця нова магія передбачити не може. Зокрема, тому, що у фінкомпаніях уже активно застосовують найрізноманітніші комп’ютерні моделі, що впливають на ринок (спотворюють його).

Нарешті, у певних випадках разом із великими даними Стівенс-Давідовіц рекомендує використовувати «малі дані» – тобто поговорити з живою людиною, яка обізнана в питанні та здатна побачити те, що прогледів засліплений терабайтами цифр алгоритм. Адже «всі брешуть» – навіть комп’ютери. І навіть Сет Стівенс-Давідовіц. Але не завжди.

Поділитися: