Цифрова медицина за версією Bayer: як штучний інтелект та технології зцілюють людей

1187
Shutterstock
Керівник напрямку digital health концерну Bayer Юджин Борухович – про революцію в медицині і найцікавіші стартапи

Наші тіла генерують дані 24 години на добу сім днів на тиждень, зауважує американець і виходець з Одеси Юджин Борухович, експерт із цифрової медицини, який опікується програмою з підтримки інноваторів G4A у штаб-квартирі компанії Bayer. Днями він взяв участь у київському мітапі UNIT.City «Digital Health: Чи можуть дані зцілити наші серце та розум?». Він розповів про те, як технології поступово перебирають на себе функції лікарів і ліків. K.Fund Media занотував основні тези його виступу.

Навіщо потрібна цифрова медицина

Нашим завданням є поставити індивіда у центр системи охорони здоров’я. Кожна індустрія потребує якогось такого чіпкого терміну, який був би у всіх на вустах. Digital Health (цифрова медицина) – якраз такий. Технолог Пол Сьонньєр, який вперше вжив цей термін, пояснює його як злиття цифрової революції і революції в генетиці.

Новітні технології роблять медицину більш персоналізованою і точною

Важливі елементи цифрової медицини: безпровідні прилади, сенсори та програми, які збирають та обробляють дані, мікропроцесори та інтегральні схеми, інтернет, соціальні, мобільні та натільні комп’ютерні мережі.

Глобальний показник фінансування стартапів, що працюють у сфері цифрової медицини

Зараз охорона здоров’я рухається у напрямку індивідуалізації: чим уважніше ти стежиш за власними показниками, тим більше ти розумієш взаємозалежності.

Я особисто відслідковував свою вагу протягом шістьох років. Пік був тоді, коли у моєї дружини виявили рак грудей. Коли я дізнався про її діагноз, кинув курити, почав бігати й працювати над собою – і, як наслідок, дуже схуд. Різні показники певним чином асоціюються із подіями у твоєму житті.

Цифрова терапія

Програмне забезпечення може замінити пігулки у деяких випадках. Ось кілька кейсів.

Вас може вилікувати музика. Tinnitracks, розроблений компанією Sonormed GmbH, дозволяє пацієнтам впоратися з вушним шумом за допомогою їхніх улюблених композицій, з яких видаляється частота тіннітуса (шуму у вухах).

Регулярно слухаючи відфільтровану Tinnitracks музику, можна зменшити гіперактивність уражених нервових клітин

Розробники Tinnitracks отримують кошти від страхових компаній в Німеччині за те, що забезпечують громадянам доступ до своєї методики. Адже компанія зібрала переконливі докази на підтвердження того, що ця методика працює.

Доволі успішний на сьогодні Headspace – сучасний інтерактивний сервіс з навчання медитації – нещодавно найняв науковців, котрі вивчатимуть, як практика усвідомленості (mindfulness) впливає на сон, порушення якого є джерелом багатьох хронічних захворювань.

Headspace вчить, що медитація – це значно більше, ніж просто сидіти в позі лотоса із заплющеними очима

Компанія Akili Interactive пропонує дітям із cиндромом порушення активності та уваги грати у спеціальні відеоігри, які призначені для покращення здатності фокусуватися через вплив на нервову систему.

Програма для медичних стартапів G4A

Великі компанії керуються наявними бізнес-моделями. А стартапи намагаються знайти нові бізнес-моделі. Тому мені важливо спрямувати їх у напрямку зростання.

Маючи досвід entrepreneur, у якого були власні стартапи, та intrepreneur, котрий намагався розворушити деякі справи всередині великої компанії, я наразі працюю із інноваторами, щоб допомогти їм налагодити зв’язок зі світом. Програма G4A виникла у 2013 році у Берліні й спершу надавала гранти розробникам мобільних застосунків, пов’язаних з охороною здоров’я та поліпшенням самопочуття людей. Наразі вона діє в 13 країнах. Ми відкриваємо нові можливості для тих, у кого є амбіційні й потенційно революційні ідеї, співпрацювати із Bayer задля того, щоб змінити медицину, якою ми її знаємо (і нині не лише через мобільні застосунки).

G4A орієнтується на продукти, які були б цікаві американському ринку

Це стало справжнім рухом всередині Bayer. Ми влаштовуємо зустрічі підприємців-початківців із експертами. У нас є акселератори в Берліні і Шанхаї, коворкінги у Токіо та Варшаві. На нашу програму подалися понад 2000 стартапів (найбільше у – Європі та Латинській Америці), з них 18 отримали підтримку. Головний критерій: ми шукаємо людей, які створюють рішення з проблеми, а не проблеми з рішень. І в цьому сенсі Bayer надає перевагу зрілішим стартапам, які вже встигли продемонструвати доцільність та ефективність свого продукту.

Один із моїх улюблених – це Turbine, створений командою з Угорщини. Вони використовують модель, яка симулює рак на молекулярному рівні. Їхній штучний інтелект щодня випробовує мільйони різних лікувальних препаратів, щоб знайти саме той, який потрібен конкретному пацієнту. Інакше кажучи, це замінює довготривалі експерименти в лабораторіях, на які часом йдуть роки.

Розробники Turbine використовують штучний інтелект, щоб знайти ефективні ліки від раку швидше

Зараз всі говорять про штучний інтелект, мовляв, він або врятує нас, або знищить. Як і з будь-якою технологією, її може взяти на озброєння як добро, так і зло. Але очевидно, що штучний інтелект дозволяє зробити колосальний прорив у діагностиці. Із останнього: управління продовольства і медикаментів США уже затвердило продаж першого медичного пристрою, який використовує штучний інтелект для виявлення діабетичної ретинопатії – найпоширенішої причини втрати зору серед 30 мільйонів американців, хворих на діабет.

Поділитися: