Цькування на роботі: чому вас недолюблюють і що з цим робити

1684
Shutterstock
Спойлер: звільнятися не обов'язково

Марина (ім’я змінено на прохання героїні – K.Fund Media) півроку працювала у маркетинговому відділі великої компанії. А потім у неї змінилася керівниця, і кожен похід в офіс для дівчини перетворився на пекло. Колеги перестали сприймати її як частину колективу, а начальниця постійно висловлювала своє невдоволення – з приводу і без.

«Цькування полягало в регулярних закидах, що я роблю не так, з переходом на неробочі теми. Яскравим прикладом був наїзд у стилі «Сьогодні усі прийшли на роботу в сукнях, а ти в джинсах. Що це ти не як дівчинка?», – розповідає Марина.

За пару тижнів вона звільнилася. Каже, таке рішення прийняла не лише через розбіжності в колективі, але вони зіграли важливу роль.

Приклад Марини – не поодинокий.

За результатами опитування порталу rabota.ua, майже кожен п’ятий респондент прощався зі своєю роботою тільки тому, що не знайшов спільної мови з колегами.

Більш того, чверть опитаних у будь-який момент готові звільнитися, якщо їх будуть дратувати інші співробітники.

Кого зазвичай недолюблюють

Психолог Алевтина Шевченко каже, що погані відносини в колективі – часта проблема її клієнтів. У такі ситуації потрапляє певний тип людей. Прийнято вважати, що вони недостатньо впевнені у собі або навіть слабкі, але це не так.

Деякі люди не можуть відповісти грубістю на грубість
Деякі люди не можуть відповісти грубістю на грубість. Shutterstock

«Як правило, це так звані пристойні люди, вельми компетентні і виховані. У них є переконання, знаєте, як мама в дитинстві вчила: якщо я буду хорошим, то і люди будуть ставитися до мене добре.

Саме тому раптові напади колег можуть заскочити їх зненацька: вони не готові до цього і не знають, як правильно діяти. Такі люди не здатні відповісти грубо на грубість», – пояснює вона.

Фахівці з кадрового менеджменту групове цькування називають моббінгом або буллінгом

Він може бути серед співробітників одного рівня (горизонтальний) або ієрархічним (вертикальний). Перший найчастіше застосовують до новачків «старожили» компанії. Другий, як правило, виникає у тому випадку, коли в усталений колектив приходить новий начальник.

Чому так відбувається і що ж робити

Найпоширенішою причиною моббінгу в колективі експерти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна називають заздрість і страх втратити свою посаду. Умовно кажучи, якщо хтось впевнено піднімається кар’єрними сходами, то його колеги можуть негативно сприйняти такий успіх і навіть повстати проти нього.

Що робити: не створювати приводів для заздрощів. Якщо вас підвищили на посаді і тепер ви керуєте колишніми колегами – впроваджуйте нововведення і субординацію поступово, дайте їм час звикнути.

Причиною цькування може стати банальна заздрість
Причиною цькування може стати банальна заздрість. Shutterstock

Якщо вам підвищили зарплату або видали премію, то не хваліться перед усіма. Якщо ж новина стала публічною, то розділіть її з колегами – накрийте їм стіл, наприклад.

Цькування на роботі може спровокувати і банальна сварка, яка згодом виллється в жагу помсти. Або неслужбові стосунки, які з певних причин обірвалися, але ці люди продовжують перебувати в одній команді.

Що робити: не обговорювати в колективі неробочі питання. Тримайте своє особисте життя в секреті, а свою думку на особливо делікатні теми висловлюйте обережно (чи взагалі не висловлюйте!). Наприклад, якщо ви атеїст, а ваші колеги – глибоко віруючі люди, навіть не думайте дискутувати на цю тему в офісі.

Без скандалу і подальшого непорозуміння тут не обійтися

Алевтина Шевченко запевняє, що причини цькування завжди індивідуальні в кожній ситуації і можуть зовсім не залежати від умовної «жертви».

«Є такий тип людей, яким обов’язково потрібно когось ненавидіти. Вони спеціально шукають «цапа-відбувайла» для зливу своїх негативних емоцій. Можливо, така модель поведінки використовувалася в їхніх сім’ях, і вони просто перенесли її в свій колектив», – каже психолог.

Що робити: боротися, якщо в цілому робота вас влаштовує. Багато хто впевнений, що проблеми в колективі – вагома причина, щоб звільнитися. Але це рішення може бути спонтанним, відтак спробуйте для початку розібратися.

Деяким людям обов'язково потрібно когось ненавидіти
Деяким людям обов'язково потрібно когось ненавидіти. Shutterstock

У першу чергу визначте свою систему цінностей: що для вас первинно – відносини в колективі або ваша посада, зарплата. Далі зрозумійте, настільки часто вам потрібно перетинатися по роботі з конкретними членами колективу. І тільки потім вирішуйте, чи комфортно вам буде працювати в такій атмосфері.

Поділитися: