Марина (ім’я змінено на прохання героїні – K.Fund Media) півроку працювала у маркетинговому відділі великої компанії. А потім у неї змінилася керівниця, і кожен похід в офіс для дівчини перетворився на пекло. Колеги перестали сприймати її як частину колективу, а начальниця постійно висловлювала своє невдоволення – з приводу і без.
«Цькування полягало в регулярних закидах, що я роблю не так, з переходом на неробочі теми. Яскравим прикладом був наїзд у стилі «Сьогодні усі прийшли на роботу в сукнях, а ти в джинсах. Що це ти не як дівчинка?», – розповідає Марина.
За пару тижнів вона звільнилася. Каже, таке рішення прийняла не лише через розбіжності в колективі, але вони зіграли важливу роль.
Приклад Марини – не поодинокий.
За результатами опитування порталу rabota.ua, майже кожен п’ятий респондент прощався зі своєю роботою тільки тому, що не знайшов спільної мови з колегами.
Більш того, чверть опитаних у будь-який момент готові звільнитися, якщо їх будуть дратувати інші співробітники.
Кого зазвичай недолюблюють
Психолог Алевтина Шевченко каже, що погані відносини в колективі – часта проблема її клієнтів. У такі ситуації потрапляє певний тип людей. Прийнято вважати, що вони недостатньо впевнені у собі або навіть слабкі, але це не так.
«Як правило, це так звані пристойні люди, вельми компетентні і виховані. У них є переконання, знаєте, як мама в дитинстві вчила: якщо я буду хорошим, то і люди будуть ставитися до мене добре.
Саме тому раптові напади колег можуть заскочити їх зненацька: вони не готові до цього і не знають, як правильно діяти. Такі люди не здатні відповісти грубо на грубість», – пояснює вона.
Фахівці з кадрового менеджменту групове цькування називають моббінгом або буллінгом
Він може бути серед співробітників одного рівня (горизонтальний) або ієрархічним (вертикальний). Перший найчастіше застосовують до новачків «старожили» компанії. Другий, як правило, виникає у тому випадку, коли в усталений колектив приходить новий начальник.
Чому так відбувається і що ж робити
Найпоширенішою причиною моббінгу в колективі експерти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна називають заздрість і страх втратити свою посаду. Умовно кажучи, якщо хтось впевнено піднімається кар’єрними сходами, то його колеги можуть негативно сприйняти такий успіх і навіть повстати проти нього.
Що робити: не створювати приводів для заздрощів. Якщо вас підвищили на посаді і тепер ви керуєте колишніми колегами – впроваджуйте нововведення і субординацію поступово, дайте їм час звикнути.
Якщо вам підвищили зарплату або видали премію, то не хваліться перед усіма. Якщо ж новина стала публічною, то розділіть її з колегами – накрийте їм стіл, наприклад.
Цькування на роботі може спровокувати і банальна сварка, яка згодом виллється в жагу помсти. Або неслужбові стосунки, які з певних причин обірвалися, але ці люди продовжують перебувати в одній команді.
Що робити: не обговорювати в колективі неробочі питання. Тримайте своє особисте життя в секреті, а свою думку на особливо делікатні теми висловлюйте обережно (чи взагалі не висловлюйте!). Наприклад, якщо ви атеїст, а ваші колеги – глибоко віруючі люди, навіть не думайте дискутувати на цю тему в офісі.
Без скандалу і подальшого непорозуміння тут не обійтися
Алевтина Шевченко запевняє, що причини цькування завжди індивідуальні в кожній ситуації і можуть зовсім не залежати від умовної «жертви».
«Є такий тип людей, яким обов’язково потрібно когось ненавидіти. Вони спеціально шукають «цапа-відбувайла» для зливу своїх негативних емоцій. Можливо, така модель поведінки використовувалася в їхніх сім’ях, і вони просто перенесли її в свій колектив», – каже психолог.
Що робити: боротися, якщо в цілому робота вас влаштовує. Багато хто впевнений, що проблеми в колективі – вагома причина, щоб звільнитися. Але це рішення може бути спонтанним, відтак спробуйте для початку розібратися.
У першу чергу визначте свою систему цінностей: що для вас первинно – відносини в колективі або ваша посада, зарплата. Далі зрозумійте, настільки часто вам потрібно перетинатися по роботі з конкретними членами колективу. І тільки потім вирішуйте, чи комфортно вам буде працювати в такій атмосфері.