Три питання про МВА: навіщо, як монетизувати і чи можна зупинитися

193
K.Fund Media
Відповідають випускники бізнес-шкіл

22 лютого в рамках MBA25 Business Education Forum відбулася панельна дискусія, в якій взяли участь українці ~ випускники престижних світових бізнес-шкіл. Вони розповіли про особливості зарубіжної MBA-освіти.

K.Fund представляє читачам найцікавіші тези, які обговорювалися під час дискусії.

Навіщо йти отримувати MBA?

Іван Угляниця, випускник Chicago Booth

Коли ви визначаєтеся з програмою, все залежить від того, який у вас досвід. Якщо ви людина, що вже пройшла якісь певні професійні ступені… В американських школах середній вік людей молодше, це може вам бути не так цікаво. Європейські школи, європейські кампуси, там люди старші. В кампусі важливим є не лише навчання, а й атмосфера, обмін досвідом, контакти. Багато хто йде за контактами, хтось йде за пробиттям скляної стелі над собою.


Юрій Зеленін, випускник MBA канадського університету New Brunswick University

Коли у тебе якийсь disruption (збій) раптовий в житті, то ви маєте кудись піти повчитися. Не важливо, на MBA чи не на MBA. Чим українська бізнес-школа відрізняється від зарубіжної бізнес-школи, принаймні від університету New Brunswick… Українська бізнес-школа заточена на практику, на українські реалії, на практичні інструменти, це можна відразу застосовувати у вашому бізнесі. Університет New Brunswick в той час був дуже академічним, це відзначали і цим були не надто задоволені наші слухачі тоді. Для них це було так, «бла-бла-бла» для загального розвитку.


Монетизація МВА

Іван Угляниця, випускник Chicago Booth

Монетизація ваших витрат на програму MBA – це реальна проблема. По часу, по грошам. Залежить від того, наскільки ви тягнете гроші за тією програмою, яку обрали. Багато українців їдуть, наприклад, до Австрії. Як я розумію, для багатьох людей співвідношення «ціна – якість» їх влаштовує, плюс це можливість залишитися там працювати.

З іншого боку, така ситуація мені здається вже тягнеться не лише в останні роки. Ринок праці насичений і за кордоном також. Там багато хлопців, які випустилися з американських шкіл, і там їм теж складно знайти роботу не тільки для того, щоб фізично залишитися, але і таку, що буде задовольняти їх по грошах, по якості життя.


МВА – це кінцева точка навчання?

Сергій Онищенко, випускник Carnegie Mellon University

Якщо ви хочете просто отримати MBA, то потрібно дивитися на бюджет. Може, підіть і купіть той диплом, якщо потрібно, щоб він просто був.

А ось якщо ви зацікавлені бути банкіром топ-класу, то потрібно дивитися на топ-школи. Це не буде легко або дешево, але це ті дипломи, які «відчиняють двері».

Людина має вчитися завжди. Не можна один раз в житті помитися або наковтатися вітамінів і все життя в цьому стані жити.


Юрій Зеленін, випускник MBA канадського університету New Brunswick University

MBA – це голка. Якщо ви на неї підсядете, то потім з неї не злізаєте, потім ви не можете зупинитися. Вже не важливо, де ви потім будете вчитися: в докторську, я от пішов в аспірантуру вчитися. Але це не важливо, головне, що це прищеплює нам культуру постійного розвитку та самовдосконалення.

Поділитися: