Три кити: як Джобс, Гейтс та Гроув зробили те, що зробили

264
K.Fund Media
Живі деталізовані портрети трьох IT-титанів – у книзі «Стратегії геніїв»

В середовищі бізнес-тренерів існує приказка: «Поради від Білла Гейтса підходять тільки Біллові Гейтсу». Тим не менш, люди із задоволенням читають життєписи та слухають лекції творців великих IT-імперій: успіх Microsoft повторити навряд чи комусь вдасться, але можна перейняти досвід тих, хто «йшов всупереч».

Девид Йоффі та Майкл Кусумано спробували виокремити загальні принципи, котрі допомогли Біллу Гейтсу, Енді Гроуву (Intel) та Стіву Джобсу побудувати імперії. Автори – не новачки у справі написання бізнес-літератури, їх попередня спільна праця Competing on Internet Time стала бестселером та увійшла до топ-10 за версією Business Week. Крім того, Кусумано – почесний професор менеджменту Массачусетського технологічного інституту, Йоффі – професор Гарвардської бізнес-школи, а в минулому ще й член ради директорів Intel.

businessinsider.com

«Стратегії геніїв», український переклад якої вийшов у видавництві КСД цього року, містить п’ять стратегічних принципів, виділених Йоффі та Кусумано в результаті вивчення Джобса, Гроува та Гейтса «протягом десятків років».

Ось ця п’ятірка.

1. Дивись уперед, відраховуй назад.
2. Роби великі ставки, але не став на карту компанію.
3. Створюй платформи та екосистеми, а не просто продукти.
4. Використовуй важелі та силу — дій за правилами дзюдо та сумо.
5. Побудуй компанію довкола власного «якоря».

Здається, виглядає не надто доладно. Хіба що четвертий пункт більш зрозумілий за решту: і Гейтс, і Джобс, і Гроув охоче викручували руки конкурентам, партнерам, клієнтам та цілим ринкам. Навіть на судові позови натикалися.

Автори запевняють, що тими ж п’ятьма принципами сьогодні керується нове покоління IT-мільярдерів: засновник онлайн-крамниці Amazon Джеф Безос, батько Facebook Марк Цукерберг та творець найбільшої китайської інтернет-компанії Tencent Ма Хуатен.

Кожному пунктові із п'ятірки присвячено окремий розділ, де він ілюструється прикладами

І тут виявляється, що троє героїв погано вкладаються у вигадану авторами схему. Наприклад, голови Microsoft та Intel і справді створювали платформи (ту ж Windows), а CEO Apple йшов якраз від продукту і вважав, що на ринок треба випустити черговий «неймовірно грандіозний» iPod.

Енді Гроув.venturebeat.com.

Тому книга цінна у першу чергу безліччю історій із життя трьох геніїв. Іноді із цих байок можна зробити стратегічні висновки, а іноді – ні.

Далеко не всі знають, наприклад, що Intel не просто стала лідером на ринку процесорів для ПК, а й повністю його перекроїла. А ще – що саме у її надрах народився USB-роз’єм.

Загальновідомо, що операційну систему DOS ніби розробив Microsoft і продав комп’ютерному гігантові IBM – на чому і піднявся. Йоффі та Кусумано стверджують, що Гейтс операційку нібито перекупив у місцевої компанії Seattle та перепродав айбіемівцям. Щоправда, у другом розділі книги сказано, що майкрософтівці все ж доводили DOS до ладу.

Окрім іншого, книга цінна тим, що три її герої на сторінках постають особистостями – дуже різними, але все ж схожими

Гроув написав знамениту книгу «Виживають тільки параноїки», в якій Intel порівнював із фортецею, зусібіч оточеною конкурентами. Але ще більшим параноїком здається Джобс: він навіть регулярно дезінформував журналістів про плани компанії, аби конкуренти ні про що не дізналися.

fortunedotcom.files.wordpress.com

Наприклад, в 2003-му році заявив у інтерв’ю Wall Street Journal, що Apple не планує випускати телефони або планшети.

А ще всі троє виглядають ким завгодно, тільки не абстрактними «лідерами» із книг з менеджменту. Вперті, нетерпимі, хамовиті – але збіса розумні.

Поділитися: