Токсичний колектив: 5 ознак нездорової атмосфери в компанії

2290
Shutterstock
Як розпізнати проблему, поки не стало занадто пізно

Оточення на роботі впливає і на продуктивність, і на самопочуття співробітників. Внаслідок прихованих конфліктів або відкритої конфронтації атмосфера в офісі може загостритися і стати по-справжньому токсичною. У такому колективі працювати як мінімум некомфортно. Як максимум – через деякий час візити до лікаря стають вашою другою роботою. Токсичний колектив або керівництво – не такі очевидні складнощі, як затримка зарплати або відсутність відпустки. Проте, це в тій же мірі погіршує якість життя і кар’єрні перспективи. K.Fund Media виділив 5 основних ознак нездорової атмосфери у вашій компанії.

1

Святе місце порожнє

Найперша ознака того, що в колективі нездорова атмосфера ― це постійна плинність кадрів. У токсичному оточенні складно працювати, а значить нові працівники надовго не затримуються і вакансії практично не пропадають з сайтів для пошуку претендентів.

В токсичному колективі постійна плинність кадрів.
В токсичному колективі постійна плинність кадрів. Shutterstock

Згідно з дослідженнями хороші працівники на 54% більше схиляються до того, щоб піти з роботи, якщо у них є токсичні колеги.

Їх складно за це звинувачувати, адже нікому не подобається, приходячи на роботу, бути об’єктом знущань, підколів і несправедливих звинувачень.

2

Ну й пощастило ж тобі!

Ще однією ознакою нездорової атмосфери є слова, що висловлюються прямо або маються на увазі «тобі пощастило, що ти тут взагалі працюєш». У такій атмосфері навіть якщо ви працюєте не покладаючи рук за двох або трьох осіб (а ми пам’ятаємо, що в токсичних колективах є хронічний недобір співробітників), не можна навіть і словом похопитися про підвищення зарплати, премію або кар’єрне зростання.

У кращому разі вам розкажуть, що ви недостатньо кваліфіковані, такі темпи роботи зараз у всіх, а в компанії важкі часи. 

Як правило, в таких бесідах «прозирає» один і той самий лейтмотив: «добре, що взагалі не звільнили, так що радійте».

3

Королева драми

Драма ― це саме те слово, яке точно описує те, що відбувається в токсичному колективі. Як правило, джерелом драматизму є якась одна людина.

«Королева драми» налаштовує колег одне проти одного. Shutterstock

Навколо нього або неї розігрується справжній спектакль, в який залучені майже всі співробітники: «королева драми» поширює чутки, налаштовує колег одне проти одного тощо.

«Всі ці плітки і розмови за спиною ― це ознака нездорової атмосфери. Наприклад, якщо мені не подобається, як мій колега працює з клієнтом, я ж не буду казати іншому колезі «ти чув, як Парамон розповідав клієнтові про наші знижки? Ото дубар!», ― розповіла HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна, зазначивши, що:

Рано чи пізно предмет обговорень дізнається про ваші неприхильні відгуки і прихований конфлікт може перерости у відкриту конфронтацію.

Особливо складно, якщо такий співробітник займає керівну посаду, оскільки в цьому випадку в його розпорядженні виявляється велика різноманітність інструментів для маніпулювання людьми. До того ж, токсичного керівника складно «зняти» з посади або хоч якось на нього вплинути.

4

Інформаційний голод

Якщо ви відчуваєте, що з вами не діляться інформацією, яка стосується вас, вашої роботи і вашої зони відповідальності ― це ще одна ознака токсичного колективу.

Як правило, в нездоровій атмосфері проблем спілкування достатньо, причому вони можуть бути відразу в декількох сферах ― між співробітниками і керівниками, між відділами і навіть з клієнтами компанії.

Проблемою можуть стати непрямий зв’язок (відправлення повідомлень через третіх осіб), замовчування інформації або її свідоме спотворення.

«Якщо не доносити необхідну інформацію своєчасно, виникає конфлікт із наслідками. Наприклад:
– не представили належним чином нового співробітника. Тому вже другий місяць він не може нормально побудувати комунікацію з колегами;
– не пояснили, чому саме ця мета є пріоритетною. З’являється нерозуміння і наклеп на менеджера/керівника/колегу;
– не прописані належним чином показники. Людина не розуміє, чого від неї очікують, як розкривати свій потенціал, куди рости», ― пояснює HR менеджер Admixer Technologies Вікторія Павличенко.

5

Тиранозавр бос

Начальник-тиран легко розпізнається за бажанням контролювати кожен ваш рух. При цьому токсичний бос часто не «розмінюється» на те, щоб сприяти виконанню завдань.

Начальник-тиран буде контролювати кожен ваш рух. Shutterstock

«Якщо чесно, риба гниє з голови. І якщо керівник поблажливо ставиться до того, що всередині підрозділу йде «льодове побоїще», то почнуть витісняти, гнобити, займатися дідівщиною», ― зазначила Тетяна Пашкіна.

Ну і найголовніше ― якщо начальство очікує від вас працьовитості на межі божевілля, токсичність керівника не викликає сумнівів.

Поділитися: