Таємниця століття: все, чого ми не знали про створення iPhone

173
K.Fund Media
Бестселер «Один пристрій» – страшна розповідь про найсекретніший проект за останні 10 років. Як Apple розробляли легендарний смартфон

До того, як хтось поза межами компанії Apple дізнався про проект, що згодом мав стати iPhone, він отримав внутрішнє кодове ім’я Purple («Пурпуровий»). Чому? Цього вже ніхто не пам’ятає. Можливо, назва пішла від пурпурового іграшкового кенгуру, що належав одному з інженерів.

У застінках таємної лабораторії

Проект Purple був настільки таємним, що в Apple про нього було відомо одиницям.

Його розробка проходила за залізними дверима в лабораторії, увійти до якої можна було лише за спеціальною електронною перепусткою

Згодом лабораторія стала відомою під назвою «Пурпуровий гуртожиток» – люди працювали там цілодобово, а також на вихідних, у відпустках, впродовж медових місяців.

Purple видавався кошмаром з перевтоми, невирішених технічних tar-архівів та політичних чвар. «Ви створили скороварку з дуже розумних людей, поставили їм нереальний строк виконання та нездійсненну мету, а тоді чуєте, що майбутнє компанії цілковито залежить від усієї цієї затії», – сказав Енді Ґріно, один з головних інженерів iPhone.

 

guim.co.uk

Про всі жахливі подробиці створення першого iPhone тепер можна дізнатися з книги «Один пристрій: таємна історія iPhone» – нової книжки Брайана Мерчанта, редактора Motherboard, розділу про науку й технології журналу Vice.

Мерчант зібрав величезну кількість подробиць і анекдотів про розробку iPhone, багато з яких раніше ніде не фігурували. Це важливо, позаяк iPhone не лише стійкий до дії бризків, води і пилу, а й до плину історії.

Пристрій з іншої планети

iPhone живе серед нас, проте виглядає так, наче кілька секунд тому він прийшов у наш світ з якогось вищого, досконалого рівня існування. Його навіть не можна відкрити без спеціальної персоніфікованої викрутки Pentalobe.

Це вплив не лише дизайну  iPhone, але і культури благоговіння і таємничості, що їх Apple створив навколо розробки своїх продуктів

Наприклад, мультитач – технологія, що дозволяє тачскрину iPhone відслідковувати одночасно кілька відбитків пальців, завдяки чому ви можете змінити масштаб зображення, «щипнувши» екран. Джобс завжди стверджував, що мультитач винайшли в Apple. Насправді ні.

qzprod.files.wordpress.com

Мерчант вказує, що цю технологію винаходили кілька разів – в тому числі в 1960-ті роки в Англії в Королівському центрі радарів та в 1970-х в CERN. Мультитач, що увійшов в iPhone, на зламі 2000-х вперше розробив Вейн Вестерман. Блискучий інженер, кандидат технічних наук з університету Делавер, Вестерман працював над цією розробкою частково через те, що страждав від страшної перенапруги м’язів, що перетворювала роботу зі звичайними інтерфейсами на суцільний жах.

2005 року Apple купили компанію Вестермана, FingerWorks, — після чого сама організація та Вестерман зникли за титановою запоною Apple. Apple не дозволили Мерчанту взяти інтерв’ю у Вестермана чи іншого працівника корпорації для написання книжки «Один пристрій». Але журналіст слідкував за сестрою Вестермана.

Труднощі перекладу

IPhone призначений для максимальної ефективності та компактності. А от книга «Один пристрій» — ні. Три основні розділи, присвячені розробці iPhone, є осердям книжки, але є і фільтр. Досить важко спостерігати, як Мерчант втомлено валандається навколо земної кулі у пошуках сировини, що використовує Apple. Від чорного олов’яного родовища в Болівії та літієвої шахти в чилійській пустелі до смітника е-відходів в Найробі, де своє життя закінчують багато iPhone.

Під час відвідування вбиральні Мерчант зміг втекти від своїх спостерігачів і прогулятися по величезному об'єкту

Помітним успіхом Мерчанта є візит на завод Foxconn неподалік від китайскього міста Шеньчжень, де виробляються iPhone. Foxconn має погану репутацію через кепські умови праці, а західних відвідувачів, як правило, пильно супроводжують.

Але під час відвідування вбиральні Мерчант зміг втекти від своїх спостерігачів і прогулятися величезним понурим об’єктом. Якщо ви колись працювали над безнадійним проектом, і відчували, що він веде вас в нікуди, то отримаєте справжню насолоду від розповіді Мерчанта про життя в Пурпуровому гуртожитку.

businessinsider.com

Вона включає в себе можливі варіанти розвитку подій (прототип, заснований на оригінальному коліщаткові iPod, з підсвічуванням синім і оранжевим кольорами); особисті жертви («iPhone є причиною мого розлучення»); закулісне напруження під час запуску і навіть символічне вбивство на сцені.

Книга Мерчанта показує людську працю, і в процесі розсіює перекручення та спотворення реальності, що оточують iPhone. «Один пристрій» – це початок. Лишається ще багато питань. Якщо iPhone був революцією, то кого чи що ми скинули?

 

За матеріалами New York Times
Поділитися: