Так не буває: три книги серпня

3308
pixabay
Елементи фантастики тепер можна знайти в кожному другому романі, але далеко не кожен з них можна назвати фантастичним

Завершальний том трилогії іспанця Фелікса Пальми вийшов ще божевільнішим, ніж попередні. На запитання, чому справджується страшне пророцтво в романі американки Хлої Бенджамін, простої відповіді немає. Після «Секретного моря» ім’я Максима Матковського можна сміливо занести до списку найкращих молодих прозаїків України.

Карта Хаоса

«Карта хаоса», Фелікс Пальма

Російський переклад – АСТ, 2016

Детектив, мелодрама, фантастика, пародія, стімпанк, альтернативна історія, постмодерністська гра, стилізація під англійську прозу кінця XIX століття. Усе це можна сказати про «вікторіанську трилогію» Фелікса Пальми – один з найяскравіших, найдотепніших і в хорошому сенсі нахабних літературних проектів останнього десятиліття.

Усі три романи циклу – варіації на теми Герберта Джорджа Веллса. Після «Машини часу» і «Війни світів», на основі яких будувалися, відповідно, «Карта часу» і «Карта неба», в романі «Карта хаоса» прийшла черга «Людини-невидимки». Щоправда, цього разу Пальма далеко пішов від вихідного веллсівского сюжету і навертів такого, що голова піде обертом навіть у найзатятішого любителя фантастичного екшену.

Головною фішкою іспанського прозаїка залишилася множинність світів. Завдяки цій зручній ідеї йому не страшні жодні сюжетні труднощі: персонаж, який гине в одній реальності, запросто виринає в інший. У «Карте хаоса» мандрівників між світами повнісінько, від самого Веллса до його численних клонів, від домашньої собачки до вовчиці-перевертня, від вбивці, що веде Всесвіт до катастрофи, до інопланетян, які намагаються його врятувати.


Бессмертники

«Бессмертники», Хлоя Бенджамін

Російський переклад – «Фантом-Пресс», 2016

У принципі в дебютному, але надзвичайно успішному романі американської письменниці нічого надприродного не відбувається. Його герої, два брати і дві сестри з родини нью-йоркського кравця Голда, в 1970-ті роки поривають із сімейною традицією і вибирають власні долі (танцівника, ілюзіоністки, лікаря, вченої), які дають панорамну картину глибоких змін в американському суспільстві другої половини ХХ століття.

Заковика в тому, що на початку роману все четверо юних Голдів йдуть до ворожки, яка славиться вмінням передбачати майбутнє. Усім чотирьом, однак не разом, а окремо, віщунка повідомляє точну дату їхньої смерті й наказує зберігати це в таємниці. Десятиліття потому Голди один за одним починають вмирати точнісінько у пророкований час.
У чому тут справа? У дивовижних здібностях провидиці? У силі слова, здатного змінити життєву програму і вбудовувати в неї свої коди? А може, усе це – лише низка неймовірних збігів? Зрозуміло, до кінця книжки відповідей на ці запитання читачеві чекати не слід, однак розраховувати на те, що у фіналі він їх обов’язково отримає, мабуть, теж не варто.


Секретное море

«Секретное море», Максим Матковський

Російською мовою, «Эксмо», 2016

Матковського можна рекомендувати далеко не кожному. За нього не варто братися тим, хто надає перевагу традиційній, гладенькій, середньостатистичній прозу. Кого дитячі страшилки про чорну руку і труну на коліщатках не розчулюють, а дратують. Кому не до вподоби примітив і абсурд. Хто не знайде прізвища хоча б одного улюбленого письменника в списку, що складається з Хармса, Платонова, Вен. Єрофєєва, Мамлєєва, Горчева, Сорокіна.

Місце дії «Секретного моря» – депресивні київські Нивки. Персонажі – схожі на тіні мешканці похмурого гуртожитку давно закритої швейної фабрики. Сюжетний движок – страшне закляття відьми Старухи, яка смокче з мешканців енергію за допомогою чорних трубочок, що вилазять ночами із старовинної валізи. І все це, уявіть собі, надзвичайно зворушливо і феєрично смішно.

Проза Матковського – той характерний випадок, коли важливо не що, а як. У 34-річного київського прозаїка особлива манера письма, до якої важко залишитися байдужим: тут або захоплення, або роздратування, і третє малоймовірно. Журі літературних премій схиляються до першого: за останні роки Матковський зібрав непогану колекцію нагород. Схоже, це тільки початок.


Вирушайте в безвізову літературну подорож Європою за допомогою інтерактивної карти! Культові книги європейських країн – можливість відчути атмосферу Старого Світу.

Поділитися: