Синдром самозванця: зворотний бік успіху

741
telegraph.co.uk
Психоаналітик Юлія Шуваєва розповідає про те, чому ми іноді знецінюємо свої реальні успіхи і досягнення, чим це загрожує і як з цим боротися

Сучасне суспільство одержиме успіхом. При цьому нерідко більшого значення надають його зовнішнім атрибутам, нівелюючи при цьому важливість формування у людини внутрішнього відчуття власної значущості.

Із цим пов’язано психологічне явище, яке психологи Пауліна Кленсі й Сюзанна Аймс назвали в своїй статті в 1978 році «синдромом самозванця» (impostor syndrome). Вони намагалися розібратися, чому деякі особистості не цінують свої реальні досягнення, пояснюючи їх самим собі не своїми талантами та докладенними зусиллями, а везінням.

Люди з синдромом самозванця відчувають себе шахраями і побоюються, що в будь-який момент їхню «нікчемність» і «некомпетентність» можуть викрити. Їм здається, що все їхні успіхи незаслужені.

Такий стан загрожує постійною тривогою і стресами і може заважати зростати особистісно і професійно, а отже, із проблемою слід боротися.

Всі у сад: як зменшити стрес за 5 хвилин за допомогою простих технік

Як це буває

Характерними для людей із синдромом самозванця є страх невідповідності чужим очікуванням і, відповідно, перфекціонізм. Звісно, якщо людина прагне ідеалу, але при цьому здатна виконувати свою роботу, то це не проблема. Проблемою це стає тоді, коли ідеал настільки недосяжний, що людина вирішує навіть не починати.

Страх не виправдати чужі очікування – часта причина стресу
Страх не виправдати чужі очікування – часта причина стресу. Shutterstock

Є й інший бік цього явища – страх самого успіху. У такому випадку людина переживає через те, що багато поставлено на кін, що вона не впорається, і таким чином знецінює всі попередні досягнення.

Історія знає приклади, коли керівники, які переживають страх успіху (при цьому завойовуючи вершини), не витримуючи тривоги, здатні були не лише зруйнувати свою кар’єру, а й завдати шкоди компанії.

А що у вас?

Манфред Кетс де Вріс, автор книги «Лідер на кушетці. Клінічний підхід до зміни людей і організацій», пропонує відповісти на чотири запитання, які допоможуть визначити, чи є у вас схильність до синдрому самозванця:

1. Чи є у вас відчуття, що кожен робочий день є іспитом, який необхідно скласти?
2. Чи вважаєте ви, що вам вдалося обдурити інших і вони думають, що ви розумніші і талановитіші, ніж є насправді?
3. Ви замислювалися над тим, що коли-небудь вас побачать без маски і виявлять вашу некомпетентність?
4. Кожен раз, коли ви успішні, ви думаєте: «Я знову їх обдурив, але моя удача не триватиме вічно»?

Якщо ви відповіли на всі чотири запитання позитивно, то welcome to the club, як то кажуть. Але, можливо, вас порадує той факт, що ви в хорошій компанії. Більшість успішних людей планети опосідають ті самі сумніви, що й вас.

У цьому контексті показовим є приклад Ілона Маска. Його життя – класична стратегія «все або нічого». Незважаючи на свої очевидні успіхи як винахідника і бізнесмена, у своєму Twitter у липні 2017 року він зізнався:

Ілон Маск страждає від стресів
Навіть найуспішніші люди сумніваються в собі. Real-vin.com

«У житті є місце і неймовірним висотам, і жахливим падінням, і постійному стресу – така реальність. Не думаю, що люди хочуть чути про останні два».

Що робити?

На щастя, із синдромом самозванця можна впоратися. Перш за все, слід зізнатися собі, що в таких випадках не обійтися без допомоги ззовні.

Ось що може допомогти побороти необґрунтовану тривогу і страх та підвищити самооцінку:

1

Поділіться своїми внутрішніми переживаннями

Чесна розмова з коучем або психотерапевтом у безпечній обстановці може допомогти поглянути на проблему під іншим кутом. Найчастіше будь-яка криза чи поразка – це величезне поле для нових можливостей. Але перебуваючи всередині ситуації, ми не здатні оцінити всі варіанти.

2

Запишіться на групову терапію чи коучинг

Це чудова можливість поділитися досвідом і дізнатися про досвід інших людей, які стикаються із внутрішніми конфліктами і переживаннями. Погляд зі сторони на моделі чужої поведінки допоможе усвідомити перебільшеність ваших страхів і, навпаки, інтегрувати позитивний досвід у власне життя.

Групова терапія допоможе подивитися на проблему з іншої сторони
Групова терапія допоможе подивитися на проблему з іншої сторони. Shutterstock

3

Критично оцінюйте досягнення інших людей

Наша психіка влаштована так, що ми готові ідеалізувати інших людей, применшуючи власні можливості. Варто вивчати біографії людей, які, на вашу думку, досягли успіху. Реконструкція їхнього життєвого досвіду дасть вам змогу поглянути на ситуацію зсередини, побачити підводні камені і «ціну» їхнього успіху, а також розширити спектр ваших способів подолання проблем.

4

Пам’ятайте, що успіх – це процес

Тільки через неправильні дії і помилки відбувається пошук кращих шляхів і народжується щось нове, щось виключно ваше.

Поділитися: