Кремнієва долина шукає нових алгоритмів для стягнення проблемних заборгованостей

581
Shutterstock
Багато стартаперів стали один за одним пропонувати своє бачення вирішення проблемних кредитів

Кожен четвертий позичальник стикався із агресією з боку колекторів, а дзвінки з погрозами не припинялися навіть після погашення боргів. Такими є результати опитування, проведеного бюро із захисту прав споживачів фінансових послуг США. Це проблема більшою чи меншою мірою є характерною для всіх країн.

Багато стартаперів стали один за іншим пропонувати своє бачення вирішення проблемних кредитів. Щоправда, скептики вважають, що, коли у позичальника немає грошей, то ніякий штучний інтелект (Al) не допоможе.

Нагадати вчасно

Замість неефективних телефонних дзвінків від роботів, паперових листів та колекторів, американський TrueAccord пропонує нагадувати людям про необхідність своєчасних платежів за допомогою контекстної реклами, повідомлень на Facebook та e-mail. Позичальникам буде надано можливість в режимі онлайн обирати план рефінансування, змінювати розмір щотижневого платежу і, за необхідності, отримувати відстрочку без додаткових комісій.

У TrueAccord обіцяють, що їхні нагадування не будуть наводити жаху на боржників. Використовуючи машинне навчання, компанія планує складати «портрет» боржника на основі його поведінки в інтернеті і вибирати найбільш ефективний канал спілкування із ним.

TrueAccord Blog

Якщо це електронна пошта, то ПЗ визначить, в який саме час відправляти листа. Якщо система вирішить, що ефективнішими будуть аудіонагадування, то буде дано поради з підбору потрібного тону розмови.

«Ми не купуємо особистої інформації ані фінансового, ані демографічного характеру, не шпигуємо за людиною в мережі. Але, в той же час, ми маємо інформацію про розмір боргу та прострочення», – розповідають в компанії.

Стартап вже отримав фінансування в розмірі $30 млн на розробку необхідного програмного забезпечення

TrueAccord – не єдиний новий стартап, метою якого є зменшити обсяг проблемних заборгованостей за допомогою персоналізації підходу до розрахунку за кредитами. Венчурний фонд Y Combinator в поточному році профінансував два подібних проекти: Prodigal Technologies та Collectly (останній отримав близько $2 млн). Компанії активно закликають використовувати гнучкі плани погашення заборгованостей, однак самі кредитори обмежують свої пропозиції.

Китай також захлеснула хвиля стартапів зі стягнення проблемних кредитів, серед них – Ziyitong, який використовує AI для «прочісування» інтернету в пошуках інформації про позичальників і людей з кола їх спілкування, а також Yigou, що надає колекторам дані щодо геолокації деяких боржників.

Чи допоможе?

Венчурний капіталіст Хантер Вок (інвестував в TrueAccord в 2013-му) провів кілька досліджень і дійшов висновку, що персоналізований підхід в питаннях стягнення заборгованостей – реальний шанс для людей, що зіткнулися із проблемним кредитуванням, погасити борги, поліпшити свою кредитну історію і позбутися стресу, викликаного негативним досвідом в сфері особистих фінансів.

Shutterstock

Айра Рейнгольд, виконавчий директор Національної асоціації адвокатів споживачів, налаштована скептичніше. «Добрі, делікатні колектори? Не впевнена, що такі існують в природі», – коментує вона.

За словами Рейнгольд, програмне забезпечення, можливо, підвищить ефективність, але воно не зможе усунути самої причини неповернення кредитів. «Люди не платять тому, що у них немає грошей – і ця ситуація не зміниться, поки не буде знайдено додаткові джерела доходу або нові кар’єрні можливості».

Поділитися: