Сила слова: 5 порад керівникові, які вбережуть колектив від інтриг

407
Shutterstock
Як визначити, небезпечні чи корисні корпоративні донощики, і що з ними робити

Інформування про проблему може призвести до полярних результатів. В одному випадку колективу і компанії може бути завдано значної шкоди, а в іншому – врятувати від біди. Різниця полягає в мотивах людини, яка наважилася озвучити проблему існуючу або майбутню.

Заради групи

У книзі «Еволюція людини» біолог Олександр Марков наводить в приклад приматів. У зграї мавп одна з них вказувала на іншу мавпу, репетуючи, розмахуючи руками і хапаючись час від часу за голову. Так вона попереджала одноплемінників про небезпеку: родичі зграї зрозуміли, що мавпа, на яку вказує «панікер», чимось небезпечна, і вигнали її. Вигнаний примат виявився канібалом: він викрадав новонароджених і з’їдав їх.

Shutterstock

У цьому випадку інформування про проблему є необхідністю для виживання групи. Як результат: маленьких дитинчат мавп більше не з’їдять, а зграя буде рости або, як мінімум, виживе наступне покоління.

Соціальна психологія говорить, що однією з умов існування групи є те, що учасники в її складі отримують більше, ніж поза нею. Наведений приклад працює на благо групи.

Заради власної вигоди

Але є інші випадки, коли людина, яка озвучує проблему думає тільки про власну вигоду. «Йдеться про мотивацію статусу», – пояснює арт-терапевт, бізнес-тренер Олена Тараріна. Вона зазначає, що цей вид мотивації найбільш завальний і непродуктивний в команді. Коли наклепники з’являються в групі, її цілісність порушується.

Таких інтриганів варто побоюватися: вони працюють тільки для себе, а не для групи

Зазвичай  це соціопати і/або психопати, яким невідомі співчуття та емпатія. Про таких кажуть «йдуть по головах».

«Плітки, склоки – це негативні чинники. І рано чи пізно вони закінчуються дуже сумно! Щоправда, перед тим завдають великої, іноді непоправної шкоди», – підкреслює HR-директор корпорації «Юрія-Фарм» Ігор Найда.

Shutterstock

Що необхідно робити, щоб у колективі не виникало традиції нашіптування заради власної вигоди, але щоб помилки, які можуть завдати шкоди групі, не замовчувалися?

«Коли даєш простір для наклепників, то цьому немає кінця і краю. Потрібно виділити критерії, щоб колектив розумів, в яких ситуаціях потрібно говорити про помилку, а коли – ні», – радить психолог Наталія Холоденко.

5 порад керівникові, які допоможуть уберегти колектив від інтриг
1. Заохочуйте відкритість в групі. Нехай кожен зможе висловити те, про що хоче.
2. Уникайте секретів: хтось щось сказав – зробіть це надбанням групи, аж до оголошення автора. Знецінюйте інтригана.
3. Заохочуйте позаробочі активності: зустрічі, тренінги. Це сильніше згуртує колектив.
4. Розголошуйте анонімні доноси. Говоріть про те, що вам неприємно отримувати їх.
5. Звільняйте інтриганів і робіть причину надбанням гласності: інтриги та чутки шкодять продуктивності.

Поділитися: