Сила дрібниць: «Поворотний момент» Малколма Гладуелла

324
Flickr
Як маленькими кроками прийти до масштабних змін

Будь-яка мить може стати точкою незворотності для вашого бізнесу. Проте рух від цієї точки можна спрямувати у бік зростання. Якщо розумієте принципи і механізми соціальних епідемій. На тлі нововведень у Facebook корисно пригадати одну з класичних праць на тему вірусного поширення ідей, товарів і явищ – книга «Поворотний момент. Як дрібні зміни спричиняють великі зрушення» Малколма Гладуелла нещодавно вийшла в українському перекладі у видавництві «Клуб сімейного дозвілля».

Мовою оригіналу книга побачила світ ще 2000 року. Відтоді вона була продана загальним накладом понад 2 млн примірників та увійшла до десятки найкращих книжок десятиліття на думку читачів Amazon.com, The A.V. Club, The Guardian та The Times.

Доведено Джуліані

Чим же так приваблюють читача соціологічні дослідження історика за освітою, канадійського американця Малколма Гладуелла? Критики закидають йому поверховість і витягання на світ божий таких давно відомих речей, як експеримент Філіпа Зімбардо чи «теорія розбитих вікон». Але ж одна справа – добре знати теорію, і геть інша – розуміти, як її з користю застосувати на практиці, і вміти пояснити це іншим. Останнє Гладуеллу вдається відмінно.

Якщо розбите вікно ніхто не лагодить, то можна бити ще. commons.wikimedia

Згадана «теорія розбитих вікон» пояснює вплив середовища на людину: якщо розбите вікно ніхто не лагодить і не несе відповідальності за шкоду, то можна бити ще. Це діє і навпаки: якщо зупинити хаос на маленькій ділянці, то новий досвід передаватиметься далі.

Наприклад, якщо методично боротися з графіті в метро, то це буде першим сигналом: ця територія контролюється, тут діють правила, яких треба дотримуватися. Так дрібниці перетворюються на силу маленьких кроків. Доведено мером Нью-Йорку Рудольфом Джуліані, директором метро Девідом Ґанном і начальником спершу транспортної поліції, а з приходом Джуліані – шефом поліції Нью-Йорка Вільямом Бреттоном. Їм вдалося з кінця 1980-х до кінця 1990-х зменшити рівень злочинності у місті на 75%.

Рушійні сили соціальної епідемії

Однак нью-йоркська команда спиралася лише на один чинник соціальної епідемії – хвилі масового відтворення людьми певних шаблонів поведінки, тобто на вплив середовища. З ним усе просто: якщо нас це стосується, ми цим ділимося. Проектуючи цей принцип на роботу компанії чи власне життя, слід враховувати, що людина може підтримувати живі, дієві стосунки лише зі 150 реальними людьми.

Людина може підтримувати живі, дієві стосунки лише зі 150 реальними людьми

Тобто ми можемо знати, хто ці люди, в чому вони фахівці і знати це настільки добре, щоб довіряти їм у відповідних ситуаціях. Це глибше, ніж просто делегування.

Як саме це працює – Гладуелл розповідає у п’ятому розділі книги. Для великих зрушень важливі також обрані для цього люди. Гладуелл поділяє їх на три категорії: Знавці, Зв’язкові та Продавці. Другий розділ «Поворотного моменту» допоможе зрозуміти, з якою метою звертатися до тієї чи іншої людини або ж яку вашу чесноту можна реалізувати найефективніше.

Для телепередач важливо чіпляти та утримувати увагу глядачів. Songaah.com

Третя складова системних змін – вірусність явища чи інформації, тобто їхня здатність «чіпляти» (тепер це називають віральністю).

Автор розглядає її на прикладі американських телепередач для дітей «Вулиця Сезам» і «Підказки Блу». Перша отримала рекордну для телепрограм кількість нагород «Еммі» (167!), а друга – в рази покращила показники першої щодо ефективності навчання та утримування уваги глядачів. Секрет – у залученні малюків до подій на екрані.

Найдорожче – живі почуття

Людський мозок легко пристосовується до нового й припиняє реагувати на нього чи навіть починає продукувати негативні емоції у відповідь. Засіб порятунку один – люди і ще раз люди, запевняє Гладуелл. Живі почуття, якими ми ділимося одне з одним, не застаріють, поки живі ми. До речі, обговорення цікавої книжки може стати початком ефективної взаємодії і точкою дотику, початком відліку нової співпраці.

 

Читайте також: 5 книг про зміни від президента бізнес-школи «МІМ-Київ» Ірини Тихомирової
Поділитися: