Судний день: «Пришестя роботів» Мартіна Форда

247
Shutterstock
Американський футуролог про те, чому скоро на співбесідах вам доведеться конкурувати з роботами

Уявіть собі ситуацію – ви приходите на роботу, а бос каже: «Вас звільнено, ми автоматизували вашу функцію, тепер її виконуватиме робот». Схоже на фантастику? А от один із найвідоміших футурологів Кремнієвої долини Мартін Форд вважає, що така причина звільнення стане звичною вже за кілька років.

У 2015 році Форд написав книгу «Пришестя роботів. Техніка і загроза майбутнього безробіття» (Rise of the Robots: Technologyand the Threat of a Jobless Future), де розповів, як людство вже у найближчому майбутньому може стати повністю безробітним. І причина цьому – роботи.
«Пам’ятайте, їм не потрібно підвищувати зарплатню, вони не хворіють і найголовніше – працюють цілодобово», – пише автор.


Невтішні прогнози автора стали надзвичайно популярними. «Пришестя роботів» – бестселер New York Times, видання Financial Times назвало роботу Форда найкращою книгою 2015 року, а у Forbes написали, що теорії Мартіна – це абсолютно новий погляд на економіку майбутнього. У 2016 році книга вийшла українською у видавництві «Наш Формат».

Машини вже протягом кількох століть забирають роботу у людей та знищують цілі професії

Втім, «вбивство» однієї професії завжди породжувало нові місця роботи, цікавіші та більш високооплачувані, пише автор. Наприклад, з вулиць вже давно зникли карети з кучерами, натомість з’явились автівки з водіями.

Shutterstock

Така ж ситуація і на виробництві автомобілів: після автоматизації ліній збору з’явились сотні нових робочих місць для інженерів, які обслуговують роботів.

Та протягом останніх кількох десятиліть роботизована техніка все більше витісняє людей з їхніх місць роботи. Найгірше те, що за перші десять років XXI століття майже не було створено нових робочих місць. За даними Washington Post, таке трапилось вперше у повоєнній історії США. Невтішна і ситуація з зарплатнею: порівняно з 1973 роком працівники отримують на 13% менше, враховуючи інфляцію, хоч продуктивність працівника в середньому зросла аж на 107%, пише автор.

«Ми будемо проводити все більше часу на роботі, а наші зарплатні з кожним роком ставатимуть меншими»,– розповідає Форд про майбутні тенденції ринку праці.

Одна з головних порад автора – змиритись та навчитись жити у новому світі, де люди точно програють конкуренцію машинам

На думку Форда, єдина професія, яка може з’явитись у майбутньому – це люди, що будуть давати завдання роботам. Але автор зазначає, що попит на таку роботу буде мізерним. Влаштуватись на неї зможе менше 1% від усіх жителів Землі.

blog.toyota.co.uk

Одна з головних тез автора: машини – вже не інструмент для збільшення продуктивності праці. Вони перестають бути помічниками і перетворюються на повноправних гравців на ринку працевлаштування.

Ця ситуація буде призводити до зміни уявлення про співвідношення капіталу і праці. І це не просто прогнози того, що трапиться у майбутньому. Автор нагадує, що в Google і Facebook працює незначна кількість людей, а капіталізація та загальний вплив корпорацій на людство дуже великий. Тому Форд пише про те, що не важливо, скільки у вас співробітників.

Досягнення успіху сьогодні залежить лише від технологій, якими ви володієте

Загалом,  у книзі «Пришестя роботів» Мартін у легкій та доступній формі розповідає один із сценаріїв розвитку майбутнього у найближчі 20 років. Форд переконаний, що до 2025 року роботи зможуть самовдосконалюватися, а завдяки інтернету та big data освоять навіть такі професії, як журналістика та юриспруденція.

Shutterstock

«Я бачу, як розвиваються технології. Процес вже запустився. Зупинити його неможливо», – пише автор. І хоч після прочитання книги стає страшно за своє майбутнє, дізнатись аргументацію автора потрібно, адже «робоворога» треба знати в обличчя.

Поділитися: