Сучасна міфологія: 3 гучних викриття

1680
BBC
Іноді варто копнути глибше

Не кожному дослідженню або відкриттю вдається стати популярним або наріжним каменем у своїй сфері. Але якщо це сталося, то тенденція вкорінюється і переломити її складно. Наприклад, кровопусканням протягом кількох століть лікували багато хвороб: від застуди до гангрени.

K.Fund Media зібрав для читачів три значущих сучасних міфи та їх викриття.

Стенфордський експеримент: правда чи постановка

► На поверхні

Дослідження, проведене влітку 1971 року під керівництвом американського психолога Філіпа Зімбардо у Стенфорді.

Психолог вирішив провести двотижневий експеримент для вивчення поведінки ув’язнених і наглядачів в умовах, схожих на тюремне ув’язнення. Він побудував «в’язницю» в підвалі Джордан-Холл і помістив до неї дев’ять «в’язнів» і дев’ять «охоронців» (молодиків, які відгукнулися на оголошення в газеті), яким призначили ролі випадковим чином і платили за участь. Основними «співробітниками» в’язниці були сам Зімбардо та кілька його студентів.

Експеримент завершили вже за шість днів, оскільки, як стверджував психолог, він представляв реальну загрозу життю учасників

Стенфордський експеримент відомий як один з найантигуманніших в історії соціальної психології. Детально про своє бачення природи насильства Зімбардо розповів у своїй книзі «Ефект Люцифера. Чому хороші люди чинять зло».

► Якщо копнути глибше

Історія про охоронців, які втратили контроль, і переляканих ув’язнених стала всесвітньо відомою і була описана в книгах, документальних і художніх фільмах. Її часто використовують як уроку про те, що наша поведінка кардинально залежить від соціальних ролей і ситуацій, у які ми потрапляємо.

Як приклад часто наводиться психологічний розлад Корпі, що стався усього за 36 годин після початку експерименту, і був викликаний жорстокістю його товаришів. Однак, за словами самого Корпі, розлад був постановочним.

Sandbar Pictures Abandon Pictures

«Будь-який клінічний лікар відразу зрозумів би, що я прикидаюся», – розповів він у першому великому інтерв’ю, яке вирішив дати через багато років.

Корпі запевняє, що його «зрив» в експерименті був викликаний страхом, але не перед охороною. Він хвилювався, що не зможе потрапити до аспірантури. Студент планував під час експерименту цілими днями готуватися до вступного тесту, але «охоронці» відмовилися дати йому підручник.

Спочатку Корпі спробував прикинутися хворим. Коли це не спрацювало, він спробував симулювати психічний розлад. При цьому, за словами самого чоловіка, він не відчував ніяких зривів, а «розважався щосили більшу частину перебування у в’язниці».

Також Корпі поділився з журналістами, що найстрашнішим у всьому експерименті була заява, що він не зможе покинути його, незалежно від свого бажання.

Зімбардо запевняв, що в підписаних досліджуваними учасниками формах інформованої згоди була вказана спеціальна безпечна фраза: «Я залишаю експеримент». Але в формах згоди, які підписували учасники, і які тепер можна завантажити з сайту самого Зімбардо, немає жодної згадки фрази «Я залишаю експеримент».

Ще одним «каменем у город» Зімбардо стала спроба повторити його експеримент, що завершилася провалом. Там ув’язнені дійсно могли у будь-який момент припинити участь. Вони об’єднувалися, отримували додаткові привілеї від охорони, а ті ставали все пасивнішими і заляканішими.


Оргазмічна медитація: клуб за інтересами або секта

► На поверхні

OneTaste – компанія, відома у США завдяки wellness-програмам сексуальної спрямованості, зокрема, «оргазмічній медитації» (ОМ). Заявлений ​​прибуток компанії за підсумками 2017 року склав $12 млн.

Термін «оргазмічна медитація» ввела ще на початку двотисячних уродженка Сан-Франциско, психолог Ніколь Дедоне. Її книга Slow Sex стала бестселером. У Сан-Фарнціско Дедоне організувала One Taste Urban Retreat Center, який у ЗМІ прозвали комуною. Популяризація течії проводилася за допомогою різноманітних майстер-класів та курсів. Вона захопила Австралію, США і Великобританію.

► Якщо копнути глибше

Компанія One Taste зсередини нагадує секту, члени якої зазнають сексуальної та трудової експлуатації, і змушені влазити у величезні борги для оплати курсів. Про це видання Bloomberg Businessweek дізналося зі слів 16 колишніх співробітників і клієнтів компанії на умовах анонімності.

Наприклад, 28-річна Мішель прийшла на пробне заняття в OneTaste у 2014 році. Особисте життя дівчини не складалася, робота не приносила задоволення, тому компанія, де вона перебувала в оточенні привабливих людей, що випромінюють світло та впевненість, швидко поглинула її.

instagram Christina Morę

Дівчина покинула роботу, переїхала у квартиру, орендовану компанією, і стала співробітницею One Taste. Вона продавала курси компанії та працювала по 80 годин на тиждень, проте заробіток рідко перевищував $1 тис. на місяць.

На момент, коли Мішель та її чоловік – також клієнт One Taste – вирішили покинути компанію, їх загальний борг склав $150 тис.

Багато колишніх співробітників і членів спільноти One Taste називають компанію порочним колом, що використовує слабкості та психологічні травми клієнтів у корисливих цілях.

Навчання та участь у програмах задоволення не з дешевих, але клієнтів переконували, що небажання розлучатися з грошима – це «емоційний бар’єр», який необхідно подолати. Деякі йшли після пари занять, деякі – вчилися та працювали в OneTaste роками і витратили десятки тисяч доларів.

Вартість дводенного курсу «вихідного дня» становить $499, ретрит обходиться клієнтам у $ 4 тис., навчальна програма – у $12 тис. та інтенсив – $16 тис. Членство в організації, що дозволяє відвідувати всі курси, коштує $60 тис. на рік.


Детектор брехні: безглуздий девайс або сироватка правди

► На поверхні

Винахідником поліграфа вважається Вільям Марстон. У 20-х роках ХХ століття він створив прилад для «визначення брехливості висловлювань», заснований на зв’язку емоцій людини з фізіологічними процесами, що відбуваються всередині організму, наприклад, таких як кров’яний тиск. Його часто використовують при допитах і на популярних телешоу.

Сьогодні детектори брехні реєструють дихання, потовиділення, наповненість кров’ю капілярних судин і артеріальний тиск. Всі ці процеси змінюються, якщо людина бреше. Але невже якщо людина пітніє, то неодмінно бреше?

► Якщо копнути глибше

Називати поліграф детектором брехні некоректно. Адже прилад не фіксує брехню, а лише реєструє психофізіологічні процеси, які відбуваються в організмі людини.

Насправді людина – дуже складний організм і неможливо визначити, що відбувається всередині, за допомогою простої машини. Невинні люди можуть провалити тест тільки тому, що вони нервують або пітніють.

ommons.wikimedia.org

По суті для того, аби обдурити поліграф, потрібно просто спокійно себе поводити і знизити тиск. Одним словом, не відчувати емоцій через скоєний злочин.

Засновник приватної школи поліграфологів  у Каліфорнії Клів Бакстер навіть рослини перевіряв за допомогою поліграфа. Він написав книгу «Первинна перцепція – біокомунікації з рослинами, продуктами, і клітинами людини». Дивно, що коли рослини викрили у брехні, вони не розчарувалися в правдивості результатів.

Проте в ФБР сьогодні перевіряють на поліграфі всіх потенційних кандидатів на працевлаштування у цьому бюро. Якщо врахувати ще Управління боротьби з наркотиками, ЦРУ та інші агентства, вийде 70 000 осіб на рік.

Поділитися: