Створюй видатне: «Пурпурова Корова» Сета Ґодіна

1259
carney.co
Мистецтво виділятися з натовпу товарів і брендів

Чому така дивна назва, до чого тут корова, та ще й пурпурова (в іншому перекладі – фіолетова)?
Автор книги стверджує, що одного разу їхав з дружиною Францією, дивився, як пасуться молочні стада, але потім парнокопитні швидко надокучили. Він подумав: «А що, як хоч одна корова була би пурпуровою?! Це вже набагато цікавіше. Принаймні на якийсь час». Тож корівка незвичайного забарвлення – це трохи дивна метафора незвичайного, яскравого товару, що звертає на себе увагу.

Класичний маркетинг передбачав наявність чотирьох Р для успішних продажів:
– Product (продукт);
– Pricing (цінова політика);
– Promotion (заходи зі стимулювання попиту);
– Positioning (позиціонування).
Потім до них стали додавати інші слова на ту саму букву:
– Publicity (PR – піар, паблісіті);
– Packaging (упаковка);
– Pass-along (доведення до споживача) та інші.

Американський підприємець, маркетолог і лектор Сет Ґодін запропонував додати до списку Purple Cow, тобто «пурпурову корову». І зауважив: якби слово «видатний» (remarkable) починалося на «Р», він узагалі обійшовся би без корів.

Справедливості заради: все це коров’яче різнобарв’я було вперше опубліковано 2003 року (український переклад книги в 2018 році випустило видавництво «Наш Формат»). Тоді фінська фірма Nokia вважалася лідером ринку мобільних телефонів, цифрові фотоапарати тільки-но починали конкурувати з плівковими, а таргетована реклама в інтернеті була новинкою.

Навіщо ж сьогодні читати книгу «Пурпурова Корова! Як створити Незабутній продукт»?

7 Р маркетингу
7 Р маркетингу. Talisman

Є мінімум чотири причини:
1. Написано яскраво, читається легко та із задоволенням;
2. Багато з відзначених автором тенденцій помічені тоді тільки почали з’являлися на Заході. До нас вони докотилися із запізненням;

3. Розказані в книзі історії компаній досі цікаві – наприклад, про потомственого пекаря, який за рік «продав хліба на $10 млн»;
4. Завжди приємно відчути себе розумнішим за американського підприємця, економіста і автора ділової літератури. Мовляв, а ось і помилилися ви, шановний, у ваших прогнозах.

Смерть реклами

За часів холодної війни по обидві сторони Атлантики говорили про військово-промисловий комплекс. У бізнесі, за твердженням Ґодіна, був створений телевізійно-промисловий комплекс: «Наші автомобілі, наші сигарети, наш одяг, наша їжа – все, що ефективно рекламувалося по телебаченню, змінювалося під його таки впливом. Не тільки виробники використовували телебачення для просування своїх продуктів, а й саме телебачення змінювало способи створення і маркетингу тих самих продуктів». Але, стверджує автор, зараз система вмирає. Раніше діяло правило: «Робіть звичайні продукти, які нічим не виділяються, і створюйте для них найкращий маркетинг». Сьогодні правило нове: «Створюйте видатні продукти, і люди, яким потрібні такі продукти, знайдуть їх самі».

Екстра-мега-люкс: «Суперпотребители» Едді Юна

Причому це не має бути «продукт для всіх», тому що зрештою це буде продукт «ні для кого». Усі продукти «для всіх» уже створено, і вільних місць на ринку немає.

Наймайте фанатів

Компанія Patagonia виробляє обладнання для активних видів спорту – альпінізму, серфінгу тощо. Штаб-квартира в Каліфорнії, неподалік океану. Коли прибій сильний, усі співробітники офісу кидають роботу і біжать до моря, щоб зловити хвилю. «Хоча це і створює певний хаос в роботі, зате співробітники Patagonia завжди зможуть сказати, яка дошка для серфінгу хороша, а яка не дуже».

Працівники, які вірять у ваш продукт, – найкраща реклама
Працівники, які вірять у ваш продукт, – найкраща реклама. Good On You app

Антонім слова «Видатний»

Це аж ніяк не «поганий». Це «дуже хороший». Тому що «дуже хороше» відбувається кожного дня і не варте того, щоби про нього говорили. Літак злетів і сів точно за графіком, стюардеси були професійними і ввічливими? Так і має бути, навіщо про таке розповідати друзям?
На жаль, пурпурові корови довго не живуть. І компанії, які були видатними в минулому, зі збільшенням масштабу починають бути «дуже хорошими», потім просто хорошими, а потім стають нудними.

 

Читайте також 5 обов’язкових книг для маркетологів

Поділитися: