Стратегія досягнень: «Міряй важливе. OKR: Проста ідея зростання вдесятеро» Джона Доера

889
Shutterstock
Інструкція зі зростання особистості й компанії від легендарного інвестора і бізнес-тренера
Міряй важливе

Виявляється, звичайний список цілей не може правильно вмотивувати і змусити бути по-справжньому продуктивним на шляху до їх реалізації. Як на вершину Евересту неможливо піднятися тільки зі списком основних речей для подорожування, так і змінити власне майбутнє неможливо, лише написавши цілі на папері. Задля зростання, стверджує відомий венчурний капіталіст і колишній співробітник Intel Джон Доер, слід до кожної цілі визначати кілька вимірюваних параметрів – ключових результатів.

Його нова книга «Міряй важливе. OKR: Проста ідея зростання вдесятеро» (Measure What Matters. How Google, Bono, and the Gates Foundation Rock the World with OKRs) – це путівник і водночас інструкція.


Вона навчає мистецтва формулювання та реалізації цілей для зростання персонального бренду, компаній, стартапів  і навіть музичних колективів. Описана в ній стратегія досягнень OKR (Objectives and Key Results – цілі та ключові результати), винайдена в Intel, принесла успіх таким компаніям, як Google, YouTube, Intel, LinkedIn, ORACLE, Sears, Swipely, музичному гурту U2 та іншим.

У книзі Джон Доер наводить надихаючі історії успіху різних компаній,  які спромоглися стати надуспішними, і водночас описує всі проблеми, з якими вони зіткнулися на шляху впровадження системи OKR.

Книга вийшла у квітні 2018 року і вже за місяць вийшла українською у видавництві Yakaboo publishing.

Операційне вдосконалення: життя та зміна компанії у рухові до кращого

Цілі – складні, ключові результати – вимірювані

Перш за все потрібно розібратися у відмінності цілей та ключових результатів. За автором книги, цілі – це «що», вони сприяють упорядкованості та задоволенню робочим процесом, cкеровують у певному напрямку, а ключові результати – це «як», вони містять опис впливу від діяльності, мають визначений дедлайн, докази завершення та дають змогу виміряти прогрес.

Ключові результати дають змогу виміряти прогрес
Ключові результати дають змогу виміряти прогрес. Shutterstock

Складні цілі заохочують до значно більшої продуктивності, ніж легкі, оскільки є викликом.

Доер неодноразово у свої тренінгах наводив приклад футбольної команди. Усі керівні ланки – від головного тренера, генерального менеджера, старшого віце-президента з маркетингу до менеджера з мерчандайзингу, тренера захисту та інших – мають забезпечити команді перемогу на Суперкубку. Кожний з них має свою мету та свої ключові результати, які чітко пов’язані зі сферою їхньої діяльності та впливу і не виходять за рамки головної мети  футбольної команди. Аналогічного принципу у своїх стратегіях зростання дотримувалися компанії та стартапи.

Чому OKR працює

Палкий прихильник стратегії, що описується в книзі, Джон Доер називає такі переваги OKR:
– невидимий симбіоз командних та індивідуальних цілей, контроль за їх виконанням всіма учасниками процесу, корегування та навіть «викуп» відкладених («червоних») цілей у колег;
– можливість випробовувати крайні межі власних здібностей задля досягнення «найліпшої версії себе»;
– творчий підхід до поставлених завдань;
– згуртована командна робота;
– регулярне оновлення й удосконалення цілей і ключових результатів у процесі їх реалізації;
– легкі способи оцінки результатів діяльності за допомогою низки «лакмусових папірців»: реальна дата, до якої досягнуто чи не досягнуто поставленої мети, та відповідність чи невідповідність результату меті.

Дерево суперздібностей OKR

Джон Доер виокремлює чотири суперздібності стратегії OKR.

1

Зосередженість і відданість пріоритетам

Великі компанії чітко усвідомлюють, що для них важливе, а що не має особливого значення. Кожну ціль вони класифікують як закорінену чи запальну (амбітну). Але є маленька особливість: амбітні цілі можуть зазнати краху, коли ви абсолютно не припускаєте можливість їх досягнення.

OKR – це відданість пріоритетам
OKR – це відданість пріоритетам. Shutterstock

Ларі Пейдж, розробник та співзасновник Google, який, до речі, написав передмову до книги Доера, рекомендує «менше стріляти й частіше влучати».

2

Скерованість і об’єднання заради командної роботи

Успіх компанії залежить від кожного учасника. Стратегія OKR гартує ваш персонал та вас. Дослідження свідчать, що більше шансів на втілення мають саме відкриті цілі, а не приватні: кожен працівник має узгодити власні цілі з цілями компанії. Якщо це складно, працівнику підшуковують іншу позицію у компанії, де він почуватиметься комфортніше.

3

Відстеження досягнень

Досягнення всіх учасників слід реєструвати, і деякі компанії навіть використовують кольори для зручності відстеження: зелений – успішно виконано, червоний – не виконано або відкладено. Доер стверджує, що найважливіші речі варто зробити першочергово, інакше ви їх не виконаєте взагалі.

4

Досягнення надзвичайних результатів

Стратегія OKR створює можливості для надвисоких досягнень. Однак Доер наголошує: не встановлюйте планку надто високо, адже коли цілі і ключові результати є нереалістичними, працівники занепадають духом, втрачають мотивацію. Натомість сама система має мотивувати вас на успіх і примушувати до нього рухатися з максимальною віддачею у межах власних можливостей.

Система OKR мотивує на успіх
Система OKR мотивує на успіх. Shutterstock
Поділитися: