Страшно подумати: 5 книг про штучний інтелект та роботизацію

606
Shutterstock
Асистенти, конкуренти, просвітники… Ким стануть для нас алгоритми та машини?

Як писав у своїй «Утопії для реалістів» Рутгер Брегман, людству, яке вже пережило дві технологічні революції, не варто боятися ані роботів, ані штучного інтелекту (AI). Дослідження 1963 року показало, що хоч технології і ліквідували за попереднє десятиліття 13 млн робочих місць, вони створили 20 млн натомість. Утім, згідно з даними Washington Post, у США за перші десять років XXI століття їх майже не з’явилося. Старі схеми, як бачимо, не працюють. До чого ж готуватися?

K.Fund Media пропонує вашій увазі п’ять книг про те, якими можуть бути наші стосунки з алгоритмами та машинами (якщо, звісно, вони не вийдуть з-під нашого контролю).

«Майбутнє обчислене» Бреда Сміта та Гаррі Шума

Microsoft Corporation, 2018

Візіонери Microsoft стверджують, що вже у 2038 році ми спілкуватимемося з нашими комп’ютерами, як із собі подібними. Для цього розробники вчать їх сприймати та розуміти інформацію, а також самостійно ухвалювати рішення, щоб позбавити нас багатьох клопотів. Ця книга є детальним прогнозом однієї з найбільших технологічних компаній у світі щодо перспектив розвитку AI. Президент компанії Бред Сміт та виконавчий віце-президент Гаррі Шум розглядають штучний інтелект як ключ до економічного та соціального процвітання і звертають увагу на пов’язані із цим виклики, зокрема визначення правил гри, які регулюватимуть новий світ неозорих можливостей. Потрібно, щоб програмісти усвідомлювали свою відповідальність, зазначають автори, тому, ймовірно, скоро їм доведеться складати свій аналог клятви Гіппократа.

Більше про книгу «Майбутнє обчислене»


«Друга епоха машин» Еріка Бріньолфссона та Ендрю МакАфі

K.Fund, 2017

AI дедалі чіткіше окреслює межі інтелекту та ерудиції людини, обіграючи її у шахи, шашки та навіть у телевікторинах, де правильні відповіді вимагають розуміння контексту та тонкощів мови – того, на що, як нам здавалося, здатен лише наш розум. Ця книга дослідників Масачусетського технологічного інституту Еріка Бріньолфссона та Ендрю МакАфі змушує замислитися про ціну, яку нам доведеться заплатити за прогрес, і те, як ми його будемо вимірювати.

Більше про книгу «Друга епоха машин»


«Пришестя роботів» Мартіна Форда

«Наш Формат», 2016

Машини перестають бути помічниками і перетворюються на повноправних гравців на ринку працевлаштування, переконаний один із найвідоміших футурологів Кремнієвої долини Мартін Форд. Єдина професія, яка, за його словами, залишиться прерогативою людей, – це управління роботами. Але влаштуватись на неї зможуть менше 1% населення Землі, стверджує автор. Одна з головних порад, яку він дає читачам, – змиритися та навчитися жити у новому світі. Можливо, найстрашнішого ми вже не застанемо.

Більше про книгу «Пришестя роботів»


«Водій у автівці без водія» Вівека Вадви та Алекса Салкевера

HPL, 2017

Вівек Вадва – підприємець та дослідник ринку інновацій. Алекс Салквер – віце-президент відділу маркетингу та комунікацій компанії Mozilla. Їхня спільна праця розповідає про те, як же залишатися конкурентоспроможним: тут і про роль великих даних, і про розвиток робототехніки, і про революцію в освіті, охороні здоров’я та енергетиці завдяки впровадженню в ці сфери AI, а також про пов’язані з усім цим проблеми безпеки. Автори оцінюють кожну з технологій із трьох ракурсів: чи може вона надати всім однакові переваги? Якими є ризики та вигоди від її розвитку? І чому вона сприяє сильніше – автономії чи залежності?

Більше про книгу «Водій у автівці без водія»


«Невідворотне» Кевіна Келлі

«Наш Формат», 2018

Ця книга про тенденції, які упродовж наступних трьох десятиліть кардинально змінять наше повсякдення. Приватні інвестиції в галузь штучного інтелекту протягом останнього десятиліття щороку зростали в середньому на 70%. Співзасновник журналу Wired та знаний техноентузіаст Кевін Келлі радить підготуватися до того, що алгоритми стануть повсюдними, але найважливішими винаходами, на його думку, будуть навіть не ті, які робитимуть щось краще за людей, а ті, які робитимуть те, що нам узагалі не дано, і допоможуть людству розгадати найбільші загадки Всесвіту.

Більше про книгу «Невідворотне»


Отже, уже сьогодні «розумні» алгоритми виконують різні завдання у багатьох сферах. Наприклад, лондонський стартап Human розробляє технологію, за якою штучний інтелект допомагає наймати людей на роботу, аналізуючи відеоспівбесіди з кандидатами на вакансії. А в Китаї штучний інтелект від Alibaba подбає про кожну свиню на фермах Tequ.

Поділитися: