Стоп стрес: як припинити горлати на роботі

268
Shutterstock
Психоаналітик Юлія Шуваєва розповідає, як зняти внутрішню напругу, щоб не «зірватися»

Коли ми говоримо про істерики, сварки, «психи», «зірватися», не витримати, то маємо на увазі внутрішнє напруження, що викликало реакцію, з якої ми не справляємося. Можливо, напруги аж надто багато, може, організм втомився і йому просто фізично бракує відпочинку, може, всередині «сидить» внутрішній каратель, що накидає оком на кожну дію й тоді робота ніколи не набуває бажаної форми. Особливо коли терміни підтискають, а відповідальність велика. І трапляється вибух. Втім, триґером (подією) може бути будь-яка ситуація, але принцип завжди один: конфлікт всередині або зовні.

В тихому болоті стреси водяться…

У кожної людини причини нервового напруження різні, але реакція залежить від типу нервової системи, внутрішньої здатності впоратися зі стресом, а також  можливостей зміни зовнішніх умов.

Типи нервової системи, як правило, пов’язують з типом темпераменту: холерик, сангвінік, флегматик і меланхолік. У холерика реакція швидка і стрімка, у сангівініка – жива і з швидкою відповіддю на обставини, у флегматика – спокійна, скупа на емоції. Меланхолійна відповідь на стрес – емоційна, але така, що переживається всередині.

У кожної людини причини нервового напруження різні. Shutterstock

Звісно, наслідки реакцій в перспективі будуть краще у холерика і сангвініка. Тому що стався виплеск емоцій, так зване реагування і викид. І все. Можна йти далі.

Найгірше, що можна зробити, перебуваючи в напрузі – це мовчати. Якщо ви мовчите про своє невдоволення, то воно накопичується.

Дихайте, не дихайте

Що ж робити, якщо відчуваєте, що все, вас накриває і зараз буде вибух?

1

Видихнути. Як банально б це не звучало, глибокийвдих і видих нормалізують серцебиття, активують парасимпатичну систему (яка відповідає за спокій та умиротворення). Повторіть цю процедуру кілька разів.

2

Озирніться навколо. Знайдіть п’ять предметів одного кольору. Розгляньте їх уважно. Знайдіть відмінності або визначте, що спільного між цими предметами, крім кольору (форма, текстура, функціонал).

3

Вмийтеся прохолодною водою або, принаймні, потримайте п’ясті рук під холодною водою. Контрастний душ активує нервові закінчення, що знаходяться на п’ястях рук і дозволить вам перемкнути увагу.

Потім дайте собі можливість побути в тиші (або наодинці з собою) і вже тоді можна братися за роботу.

Найгірше, що можна зробити, перебуваючи в напрузі – це мовчати. Shutterstock

Якщо ви не маєте можливості позбутися події, що «включає» вас, спробуйте зрозуміти, чому вона має такий великий вплив. Наприклад, коли начальник кричить, а ви втискуєтеся в крісло,  можливо, у вашій родині були сварки й скандали. І тоді ви ніби повертаєтеся в той час, відчуваючи себе маленьким (або маленькою). Але ви доросла людина, начальник не ваш батько і ви можете показати, що вам це не до вподоби. Можливо, він вас почує, можливо – ні, але ви будете почуватися вже зовсім інакше.

Поділитися: