Стати босом: 5 + 5 помилок кар’єриста. Частина II

928
Showtime
Поради тим, хто прагне влади в компанії, з книги «Кар'єрні ігри» Джефрі Пфефера
Кар'єрні ігри

Професор організаційної поведінки в школі бізнесу Стенфордського університету Джефрі Пфефер – один з найвпливовіших в світі фахівців з проблеми завоювання і утримання влади в організації.

Значна частина його книги «Кар’єрні ігри. Як узяті владу у свої руки» (Power: Why Some People Have It and Others Don’t), що вийшла в українському перекладі у видавництві «Наш Формат» в 2018 році, присвячена опису прийомів, за допомогою яких люди домагаються влади.

Але не менше уваги автор приділив типовим помилкам, які можуть призвести до провалу на шляху до кар’єрних вершин.


K.Fund Media склав на основі порад Пфефера перелік з десяти таких помилок, перші п’ять з яких читайте тут.

Помилка 6: недооцінювати суб’єктивність боса

Пфефер наголошує: думати, що ваша кар’єра залежить від вас самих – помилка. Насправді все в руках вищих за статусом людей. Ключове тут «людей», а отже, суб’єктивність тут неминуча.

До речі, лестощі начальнику, згідно з Пфефером, – один з найдієвіших способів йому сподобатися

Утім, про це ще понад чотириста років тому писав Ларошфуко, французький герцог і дуже розумна людина, книгу «Максими» якої має прочитати кожен, хто хоче досягти успіху в суспільстві: «Грубі лестощі швидше знайдуть шлях до серця, ніж витончена похвала».

Тому, до речі, не слід боятися питати в начальника поради на професійні теми – це ж також форма лестощів.

Сміливо просіть поради у боса – йому буде приємно
Сміливо просіть поради у боса – йому буде приємно. Shutterstock

Помилка 7: переоцінювати роль розуму

Розум не відіграє вирішальної ролі для отримання керівних посад, запевняє Пфефер. Набагато важливіше саме прагнення людини до влади. Парадоксально, але розум у цій справі навіть може стати гальмом, адже розумні люди нерідко вважають, що вже за одну цю їхню якість підвищення по службі їм мають принести на тарілочці. Хоча така впевненість, додамо після прочитання книги Пфефера, якраз не свідчить про зрілий розум.

Помилка 8: намагатися грати за правилами

Автор цитує Малкольма Ґладуелла, який сказав, що гра за правилами допомагає лише тим, хто вже є в привілейованому стані. Тим же, хто такого стану хоче домогтися, ці правила доводиться порушувати. Дуже точне зауваження, до якого й додати нічого.

Помилка 9: бути самим собою

Звичайно, це не буде помилкою в тому випадку, якщо людина має набір всіх якостей, потрібних для кар’єрного зростання. Але таких випадків – один на тисячу.

У реальному житті начальнику або тому, хто хоче ним стати, доводиться бути актором

Зокрема, як казав цитований Пфефером керівник компанії Intel легендарний Ендрю Гроув, випромінювати впевненість, якої насправді не відчуваєш, і робити серйозний вигляд, коли насправді можеш ляпнути лише якусь банальність.

На кар'єрному шляху не завадить трохи акторства
На кар'єрному шляху не завадить трохи акторства. Shutterstock

Помилка 10: ставши начальником, вірити компліментам підлеглих

Важливо не лише захопити владу, а й не втратити її. Головною причиною падіння зазвичай буває надмірна самовпевненість і втрата здатності мислити раціонально. І якщо перше можна зрозуміти й виправдати (той, хто зробив кар’єру, має право пишатися собою), то друге неприпустиме. Ну як людина, яка ледь не вчора свідомо лестила начальнику, щоб отримати нову посаду, тепер може серйозно вірити лестощам своїх підлеглих? Але ж вірить.

Натомість критика на адресу керівника дуже корисна для нього, вважає засновник Amazon, найбагатша на сьогодні людина планети.

Дізнайтеся, що робить Джефф Безос, коли його засуджують. 

Поділитися: