Стартаперу на замітку: як виступити з бізнес‑презентацією і не приспати аудиторію

210
Shutterstock
Гай Кавасакі, Ден Роем і Джеррі Вайсман – про те, як вдало презентувати себе та свій продукт

Уміння подати себе – один з найважливіших скілів для молодого підприємця. Від цього залежить багато чого: чи отримаєте ви інвестування, чи домовитеся про співпрацю, чи зможете зацікавити потенційного клієнта.

Навіть якщо у вас дуже хороша ідея, ви можете залишитися непоміченим, просто неправильно її презентувавши. K.Fund Media розповідає, як зробити ділову презентацію простою, зрозумілою та ефективною.

Правило шести хвилин

«Більшість підприємців вважають, що презентація – це особливий жанр оповідної прози, перший розділ якої обов’язково має бути автобіографічним. Такі байки покликані переконати публіку, що перед ними – лідер потужної та згуртованої команди», – говорить один із найвідоміших венчурних капіталістів Кремнієвої долини Гай Кавасакі.

Від пафосу аудиторії стає нудно. Shutterstock

Насправді довго розповідати про себе – поганий тон. Люди не люблять пафосного самозамилування – їм потрібна конкретика.

«Максимум до шостої хвилини вашого виступу публіка повинна мати чітке уявлення, хто ви і чим займаєтеся», – пише бізнесмен у своїй книзі «Стартап за Кавасакі».

Спочатку встановіть контакт з аудиторією. Запитайте, скільки часу вони готові вас слухати і про що розповісти в першу чергу. Після цього – коротко розкажіть про себе. Ідеально, якщо ви зробите це за одну хвилину. Забудьте про фрази в стилі «ми йдемо в ногу з часом», «в центрі нашої уваги стоїть турбота про покупця». Говоріть простими реченнями, використовуйте зрозумілі формулювання.

Вправа: за одну хвилину поясніть своїм друзям, чим займається ваша компанія. Попросіть їх переказати почуте. Чи збігається їх розуміння з вашим задумом?

Історії понад усе

Зрозумілі презентації завжди побудовані на основі вдалої розповіді. Її відсутність призведе до плутанини, і ви відразу ж втратите увагу аудиторії, запевняє фахівець з презентацій і візуального уявлення інформації Ден Роем.

У своїй книзі «Говори та показуй» він називає дві головні характеристики хорошої розповіді.

1

У неї є початок і кінець. Багато презентацій не вдаються тому, що вони ні до чого не ведуть. Вдалі презентації завжди мають напрям.

2

Кінцева точка презентації завжди вище початкової. Багато презентацій не вдаються тому, що вони не спонукають до змін. Вдалі презентації завжди спрямовані вгору.

Зрозуміла розповідь гарантує увагу аудиторії. Shutterstock

Умовно кажучи, презентацію можна створити на основі чотирьох видів розповідей: звіт (викладає факти), пояснення (пропонує нові ідеї та можливості), пропозиція (розповідає про нові рішення та дії), драма (надихає на нові ідеї та звершення).

Важливо, щоб ваші історії були простими та короткими.

Вправа: проаналізуйте текст своєї презентації. Скільки видів розповідей в ній є? Додайте ті, яких не вистачає.

Один слайд – одна ідея

Гай Кавасакі радить робити шрифт публікації якомога більшим. «Якщо вам доводиться вибирати кегль менше 30, значить, ви намагаєтеся запхати в слайд забагато інформації. Не забувайте: один слайд – одна ідея. Текст, списки та схеми потрібні лише для того, щоб цю ідею розкрити глибше», – пише він.

Великі букви та мінімум тексту – обов’язкова умова, якщо ви хочете супроводити слайдами вашу промову, а не відволікати увагу публіки.

Тези з презентації не повинні повторюватися у вашій розповіді

«Люди читають швидше, ніж ви говорите. Якщо текст буде дублювати промову, аудиторія «втече» вперед і перестане слухати», – говорить Кавасакі.

Венчурний інвестор Вінод Хосла застосовує правило п’яти секунд, пише всесвітньо відомий консультант з презентацій Джеррі Вайсман у книзі «Майстри слова. Секрети публічних виступів».

Один слайд - одна думка. Shutterstock

Він показує слайд знайомому, за п’ять секунд прибирає його і просить описати побачене. Перенасичений інформацією слайд провалює тест: він не виконує базову функцію будь-якого ілюстративного матеріалу – допомагати презентації. Простий слайд доносить основну думку миттєво, з першого погляду.

Вправа: уявіть собі, що хтось обіцяє вам заплатити по сотні доларів за кожне слово, прибране зі слайда. Що залишиться від вашої презентації?

Читайте також: Лаври і овації: 10 порад, як підготуватися до публічного виступу
Поділитися: