Стартап здорової людини: як і навіщо створювати дієву бізнес-модель

144
neo.vc
Українські програмісти вміють програмувати, але майже не мають бізнес-навичок

Що важливо для стартапу, крім технологій? Чому навіть крута софтверна розробка може не знайти свого клієнта? На ці питання відповів ізраїльський співзасновник венчурного фонду neo.vc Ейтан Катц. Свого часу він створив і майже три роки керував глобальним інкубатором для стартапів міжнародної компанії Hewlett Packard.

1

Недостатньо мати одну технологію і тямущих програмістів. В стартапі має бути дещо більше, ніж фічі й функціонал. Те, що неможливо скопіювати. Необхідна якісна бізнес-модель, яка поєднає ваш продукт і клієнтів. А вам як підприємцям забезпечить постійне джерело прибутку. Багато стартапів ігнорують цю частину бізнесу,  вважаючи, що крута розробка сама приведе клієнтів.

K.Fund Media

2

Існує три «архетипи» бізнес-моделей. Майже кожен стартап так чи інакше вписується в одну з них. Враховуючи їхню специфіку, можна швидше й простіше вирішити питання з джерелами доходу й типом клієнтів. Найочевидніша – найбільш пряма бізнес-модель: продавець і покупець контактують безпосередньо. Приклад – будь-який невеликий продуктовий магазин.

3

Багатостороння бізнес-модель: компанія продає різноманітні типи товарів різним групам клієнтів. Соціальна мережа Facebook, до прикладу. З одного боку, користувачі «платять» соцмережі своїм часом, особистою інформацією та увагою за контент. З іншої – рекламодавці «купують» у соцмережі дані про смаки користувачів і доступ до аудиторії. Якщо стартап вибудовується по такій бізнес-моделі, то врахуйте, що ваші користувачі – це не обов’язково ваші клієнти. Необхідно продумувати способи взаємодії з кожною із цих груп окремо.

K.Fund Media

4

Модель «маркетплейс»: компанія заробляє на кількості транзакцій. Клієнти контактують безпосередньо одне з одним. Приклади: Olx, eBay, Airbnb. Якщо ви створюєте таку бізнес-модель, варто розуміти, що клієнти можуть вас обходити й спілкуватися напряму. Тому важливо вигадати спосіб гарантувати, що транзакція точно пройде через ваш сервіс. В іншому випадку ви не отримаєте прибуток.

5

Виділіть найвужчу групу ранніх послідовників вашої технології.
І в першу чергу сконцентруйтеся саме на них. Це найважливіші клієнти. Не намагайтеся одразу робити продукт і маркетинг для широкої аудиторії. Залучити всіх клієнтів у світі – дуже дорого. Ви не можете цього собі дозволити на старті бізнесу. Ваші перші послідовники – це люди, які вже усвідомили проблему й активно шукають її вирішення. Поміркуйте, що у вашому продукті може змусити їх зіскочити зі стільців і переслідувати вас повсюди?

neo.vc

6

Як перебороти постійну невизначеність стартапу?
Експериментальним шляхом. Стартапи знаходяться в пошуку дієвої бізнес-моделі. Експериментуйте, виміряйте результати, аналізуйте, впроваджуйте те, що спрацювало, й пробуйте далі.

Поділитися: