Співай, відпочивай, біжи: три чарівних рецепти щастя від острова в Карибському морі

781
Shutterstock
Але на Ямайці, як і всюди, для успіху потрібні праця та впертість

«No, woman, no cry», – співав колись найвідоміший у світі ямаєць Боб Марлі. Кумедно, що мільйони слухачів цієї знаменитої його пісні, не вникаючи в текст, сприймають її як вистражданий чоловічий афоризм «немає жінок – немає сліз», хоча насправді пісня зовсім про інше. Співак звертається до своєї подружки із закликом не плакати, а згадати добрі старі часи неробства в колі друзів (в оригіналі спочатку було «No, woman, nuh cry», nuh на ямайському діалекті англійської це аналог do not).

Але далеко не всі на цьому острові є неробами, як здається на перший погляд

Наприклад, Ямайка, що займає згідно одним економічним рейтингам 97-е, а за іншими – 101-е місце за ВВП на душу населення, за підсумками Олімпійських ігор 2016-го року в Лондоні, лідирує у всьому світі за кількістю медалей на душу населення і на долар ВВП. Більше того, команда Ямайки виступає навіть на зимових Олімпійських іграх – наприклад, в 1994 році ямайські бобслеїсти випередили США, Францію і Італію. Про них в Голлівуді навіть зняли комедію «Круті віражі». Правда, Ямайка є Ямайка — дорогою на зимові Олімпійські ігри в Сочі в 2014 році бобслеїсти з острову, де практично ніколи не йде сніг, примудрилися загубити не тільки свій багаж, але і свій боб. Джа, напевно, дізнавшись про це, посміхнувся.

Острів чорношкірого Христа…

Джа – це ямайською Яхве (Jah – скорочення від Єгови). Згідно растафаріанству, релігії, що виникла на Ямайці в результаті з’єднання християнства та іудаїзму, обраний народ – не юдеї, а негроїдна раса. Земля обітована – не Ізраїль, а Ефіопія, імператор якої Хайле Селассіє І нібито був одним із втілень Яхве на Землі. Ісус Христос, згідно засновнику растафаріанства Маркусу Гарві, був чорношкірим, як і Діва Марія та янголи, а диявол – білим. І рай знаходиться не на небі, а в Ефіопії, куди ямайці повинні повернутися, покинувши Вавилон, яким растафаріанці називають весь західний світ з його прагненням грошей.

areomagazine.com

Зрозуміти коріння цієї незвичайної релігії можна, якщо знати історію Ямайки, яка з 1494 року, коли її відкрив Колумб, була спочатку іспанською, а потім – британською колонією.

Корінне населення, індіанці араваки, були знищені або обернені в рабство, а з 1670-х років Ямайка стала перевалочним пунктом перед закінченням шляху морських невільничих караванів з Африки  до Північної та Південної Америки. Крізь невеликий острів пройшли мільйони чорних невільників і, за легендою, саме тут работорговці залишали найнепокірніших з них.

Місцевий фольклор саме цим плюс непокорою уцілілих індіанців, що втекли в ліси, пояснює традиційну любов ямайців до свободи.

Так чи інакше, але тут дійсно постійно спалахували повстання проти колонізаторів, і 1962 року Ямайка отримала незалежність. Хоча формально головою країни, як і раніше, був британський монарх, фактично керував нею вже не він, а двопалатний парламент та уряд на чолі з прем’єр-міністром, що обиралися населенням.

… і політичного маятника

З тих часів країною керували, регулярно змінюючи одна одну, дві партії: народна національна (ННП) та лейбористська (ЛП). Лейбористи в роки свого правління заґвинчують гайки, заморожують зарплати й орієнтуються на іноземний капітал. Зате ННП, яка сповідує соціал-демократію, будувала безкоштовні школи, житло для бідних сімей і субсидувала ціни на основні продукти харчування та промислові товари. Але щойно ННП починала свої реформи, іноземні компанії призупиняли свою діяльність в Ямайці (аж до того, що закривалися заводи з переробки бокситів – основного джерела експортних доходів на острові), і економіка занепадала. Тому народ голосував на наступних виборах за лейбористів, і тоді іноземні компанії поверталися, але скорочувалися або скасовувалися соціальні програми.

Flickr

Логічно, що на наступних виборах перемагали соціалісти – і маятник розгойдувався вже в інший бік.

Так Ямайка живе і досі, причому на останніх парламентських виборах в 2016 році із 63 місць в палаті представників лейбористи отримали 32, а ННП – 31. Різниця незначна. А іншим партіям не дісталося жодного місця, включаючи названу по імені засновника растафаріанства Народну політичну партію Маркуса Гарві. І вже одне це говорить, що треба відрізняти справжніх растафаріанців (а їх кількість у всьому світі оцінюється всього від 6 до 60 тисяч), від звичайних любителів ритмів реггі з дредами, котрі навряд чи усвідомлюють, що реґґі – це культова музика з релігійними текстами . Як казав Боб Марлі, реґґі — це «вібрація світлих людей усього світу».

Можна зводити будинки, а можна просто вкрасти пляж

Так що більшість ямайців, хоча вони ніяк не можуть зробити вибір між своїми лейбористами і соціалістами, це все-таки не растафарі, а прагматики. Тому в галузі економіки такий остаточний вибір уже зроблено. Крім розробки родовищ бокситів Ямайка орієнтується на другий подарунок природи – благодатний для туризму клімат. Причому орієнтація йде не тільки на тепле море і сонячні пляжі, а й на експлуатацію історичних пам’яток.

Так, в півмільйонному Кінгстоні крім традиційних міських музеїв працює будинок-музей Боба Марлі

У Порт-Ройалі, який завдяки великій і глибокій гавані був у XVII столітті світовою столицею піратів, а зараз більшою частиною пішов під воду, влада планує створити підводний музей і проводити екскурсії по затопленій фортеці і затонулих кораблях. У грудні — травні, на які на Ямайці припадає пік туристичного сезону, в Кінгстоні не тільки підвищують ціни в готелі і ресторанах, а й проводять в першу чергу для туристів карнавал і свято Джонкану.

Shutterstock

Присвячений він католицькому Різдву, але зародився ще в західній Африці як захід місцевих таємних товариств, а потім став на Ямайці головним святом привезених сюди рабів.

Про те, що курортна привабливість Ямайки підвищується, говорить такий індикатор, як вартість нерухомості, яка за останні роки зросла на 41%. Причому в основному це відбувається за рахунок невеликих курортних міст Монтего-Бей, Очо-Ріос та Негріл. Ямайці купують в основному будинки вартістю до $120 тис., іноземці – більше $350 тис. Ще один показник розвитку економіки – те, що головними покупцями нерухомості серед місцевих жителів є сім’ї молодих фахівців, для яких це перше окреме від батьків житло.

При цьому Ямайка поступово намагається позбутися іміджу притулку кримінальних елементів. Коли середньому класові в Кінгстоні стало несила жити в бруді і серед перестрілок старого міста, для нього просто побудували новий район, який назвали Нью-Кінгстон. Так столиця Ямайки і складається сьогодні з двох частин – нового Кінгстона і старого, так званого Даунтауна. Однак зробити те саме на всьому острові піратські «вікові традиції» не дадуть. Недарма тут у 2008 році вкрали цілий пляж Coral Spring. Вкрали в буквальному сенсі цього слова – вивезли на сотнях вантажівок пісок з пляжу перед одним з готелів. Імовірно – до іншого готелю, оскільки наявність гарного пляжу збільшує вартість номерів. Зловмисників так і не знайшли.

Щоби швидко бігати, треба тяжко пахати

Але така реклама як «країна вкраденого пляжу» Ямайці, звичайно, ні до чого. Острів зараз просуває себе, використовуючи зовсім інші чинники. Так, туристичне управління Ямайки запросило Усейна Болта для зйомок в рекламних роликах, в яких найшвидша людина на планеті оббігає острів, зупиняючись біля його туристичних визначних пам’яток. І саме приклад легкоатлетів Ямайки, Болта і його друзів, які стали лідерами світового спринту, говорить про те, що ямайці – зовсім не ледачі растафаріанці, а дуже навіть динамічний і працьовитий народ.

Коли ямайські спринтери почали перемагати на міжнародних змаганнях і бити світові рекорди, тут же з’явилися теорії, що це пояснюється особливою будовою їх м’язів.

Мовляв, у них інше, в порівнянні з рештою спортсменів, обумовлене генетично співвідношення «швидких» і «повільних» м’язових волокон. Та коли один з французьких спринтерів виграв грант на дворічні тренування в університеті Вест-Індії в Кінгстоні разом з Болтом і його товаришами під керівництвом Глена Міллса, він переконався в тому, що головний секрет їх успіхів – виснажлива робота. Тренування починалися о 6 ранку з занять з обтяженнями, проходили два рази на день і закінчувалися тільки ввечері, коли виснажені спортсмени відпрацьовували вже технічні навички бігу.

Shutterstock

Тут треба відзначити важливу обставину: багато зіркових спортсменів із країн третього світу, виступаючи за них на змаганнях, тренуються в країнах «золотого мільярду». Наприклад, пловці – в США. Болт же і його товариші – у себе вдома, і у місцевого тренера. Причому сприймають його як гуру, яким часто навіть не потрібні слова — достатньо одного погляду. Француз розповідав, що поведінка Міллса зовсім несхожа на манери звичайних тренерів, спочатку це навіть викликало у нього, європейця, сміх.

Однак успіхи учнів Міллса говорять самі за себе. І ще про те, що у кожного народу (в даному випадку – ямайців) є секрети прихованих в ньому сил. Треба тільки їх розгадати і вивільнити.

Поділитися: