Тиха година: як сон допомагає зміцнити нервову систему та покращити пам’ять

691
hesca.org
Якісний відпочинок допомагає позбавлятися зайвої інформації, рятує від важких спогадів і негативних емоцій

Сон – це не тільки відпочинок, а й важливий для нормальної життєдіяльності процес. Якщо його не вистачає, людина стає дратівливою, набирає зайві кілограми і скаржиться на погану пам’ять. Але в Музеї сновидінь знають, як отримати користь від якісного сну.

Для цього вам нічого не треба робити, лише не забувати добряче виспатися.

Кандидати біологічних наук, доценти кафедри фізіології та анатомії КНУ Тараса Шевченка Вікторія Кравченко і Віктор Комаренко на лекції, яка пройшла у Музеї сновидінь назвали чотири головні переваги якісного сну.

K.Fund Media

1

Енергетик для нейронів

Сон допомагає мозку відновитися для того, аби сприймати нову інформацію. Цю теорію підтверджує велика кількість досліджень.

Активність мозку змінюється залежно від того, скільки людина спить. Якщо вона спить недостатньо, нейрони мозку реагуватимуть швидше і сильніше на будь-який сенсорний приплив.

В результаті з’являється дратівливість і схильність до агресії. Під вечір після безсонної ночі цей стан буде тільки посилюватися. Тому сон необхідний нам для того, щоб відновити енергетичний запас нервових клітин.

2

Генеральне прибирання для мозку

Під час сну мозок не тільки відновлює енергетичні запаси, а й робить свого роду «прибирання». Зайва інформація, яку ми впродовж дня споживали, зникає.

Дослідження двох незалежних лабораторій показали, що під час сну в нас відбувається ослаблення синаптичних зв’язків – контактів між нейронами. Синапси утворюються під час навчання, набуття будь-якого досвіду. Коли збільшується кількість і сила контактів між нейронами, людина здатна запам’ятовувати інформацію.

Вночі велика кількість цих контактів слабшає, тобто йде ослаблення синапсів. Це відбувається тільки в тих зонах мозку, які «спожили» непотрібну нам інформацію.

Протягом дня ми сприймаємо багато зайвих даних. Для того, щоб їх відсортувати, потрібний сон

Якщо не спати, фактично йде перевантаження нервової системи, і наступну інформацію вже не буде куди записувати.

Тому важливо спати не лише після інтенсивного навчання, а й перед тим, як доведеться запам’ятовувати велику кількість інформації.

3

На варті емоцій

Сон відокремлює наш досвід від емоцій, які ми при цьому відчували. В нашому житті трапляються різні ситуації – приємні або неприємні. Неприємні події важливо пам’ятати, щоб знову не втрапити в ту саму халепу.

Але якщо ми будемо пригадувати неприємності і кожного разу плакати чи боятися, то користі від цього не буде. Сон якраз допомагає мозку відділити «мух від котлет»: ви запам’ятовуєте негативний досвід, але не переживаєте його емоційно.

Вчені провели експеримент: показували людям картинки з негативним контекстом перед сном та після, щоб дослідити реакцію мозку. Одній групі людей картинки показували ввечері, потім вони спали і зранку їм знову показували ці картинки.

Другій групі картинки показували зранку, протягом дня вони не спали, а ввечері їм іще раз давали на них подивитися. Всі реакції на зображення реєструвалися.

Ті, хто спав після перегляду страшної картинки, наступного разу реагували на неї вже спокійніше. У людей, які не спали, наступного разу перегляд цих картинок викликав досить неприємні відчуття, що супроводжувалось змінами частоти серцевого ритму. Отже, спати потрібно, щоб відсіяти негативні емоції, отримані впродовж дня.

4

Гормон голоду

Сон важливий для нормальної регуляції маси тіла. При регулярному недосипанні в крові збільшується вміст гормону греліну, що стимулює апетит, та знижується вміст гормону жирової тканини – лептину, що викликає відчуття ситості, все це веде до збільшення споживання їжі.

Тому недосипання загрожує збільшенням ваги

Вчені порівнювали індекс маси тіла, рівень гормонів, що впливають на обмін речовин, та тривалість сну у 1024 осіб. В результаті вони виявили залежність між вкороченим сном від 5 до 8 годин та збільшеним індексом маси тіла на фоні зниженого вмісту лептину та підвищеного вмісту греліну порівняно з людьми, що спали повноцінні 8 годин.

Поділитися: