Софт-цінності: Білл Гейтс про книгу «Капіталізм без капіталу»

391
Shutterstock
Нематеріальні активи змінюють світову економіку
Capitalism Without Capital

 

Засновник компанії Microsoft Білл Гейтс, який регулярно ділиться своїми літературними знахідками, у своєму блозі на LinkedIn обговорив книгу «Капіталізм без капіталу» (Capitalism Without Capital, 2017) Джонатана Гаскела та Стіана Вестлейка. В ній йдеться про те, як нематеріальні активи – тобто ті, що пов’язані передовсім з інформаційними технологіями, – змінюють світову економіку.

Гейтс пригадує, як ще на першому курсі у Гарварді вивчав криву попиту і пропозиції, яка відображжала те, як функціонувала тогочасна економіка:

1. Якщо попит на продукт зростає, збільшується пропозиція, а ціна зменшується. Якщо ціна зависока, падає попит. Найкращий можливий варіант, – у тому місці, де лінії перетинаються. Він є точкою рівноваги, за якої товари доступні, їх удосталь і вони генерують прибуток. Усі задоволені.

2. Загальна вартість виробництва зростає зі збільшенням пропозиції. Створення першого автомобіля нової моделі Ford коштуватиме дорожче, оскільки треба буде витратити більше на розробку дизайну й пересвідчитися, що все працює як слід. Але кожна наступна машина вимагатиме вже якоїсь певної кількості матеріалу й робочої сили, тож десята коштуватиме стільки ж, скільки й тисячна.

Перший висновок більш-менш відповідає нашій дійсності, пише Гейтс, а от другий не притаманний сфері, в якій ось уже сорок років працює він.

linkedin.com

Microsoft, за словами Гейтса, може витратити немалі гроші на розробку першого модуля нової програми, але кожен наступний після цього, по суті, безкоштовний. Адже він є нематеріальним активом.

Гаскел та Вестлейк наводять п’ять основних характеристик нематеріальних активів:

1

Витрати можуть не повернутися. Якщо ваша інвестиція «не відіб’ється», у вас не буде фізичних ресурсів, які можна продати, щоб відшкодувати певні гроші;

2

Вони спричиняють появу надлишку, з чого може бути користь компаніям-конкурентам. Найсильніша сторона Uber – це мережа водіїв, але ті нерідко підвозять ще й клієнтів Lyft;

3

Їх легше масштабувати, ніж фізичні активи. Після створення першого модуля продукти можуть бути відтворені скільки заманеться разів;

4

Вони з більшою ймовірністю будуть у синергії з іншими нематеріальними активами. Наприклад, iPod поєднував Apple MP3-протокол, мініатюрну конструкцію жорсткого диска, деякі функції дизайну та ліцензійні угоди з компаніями звукозапису.

Наведена вище діаграма попиту і пропозиції поступово втрачає свою актуальність, зазначає Гейтс. Один із головних меседжів «Капіталізму без капіталу» у тому, що механізми вимірювання нематеріальних активів відсталі й створюють неповну картину розвитку економіки багатьох країн. Приміром, до 1999 року США не включали програмне забезпечення у розрахунок ВВП. І навіть сьогодні держава не бере до уваги інвестиції в дослідження ринку, брендинг та проведення тренінгів – усі ці нематеріальні активи, на які компанії витрачають величезні кошти.

Білл Гейтс
Shutterstock

Але механізми вимірювання – не єдине, що цікавить Гаскела та Вестлейка. Є низка інших питань:
– закони про права на торгові марки та патенти занадто суворі або ж навпаки занадто м’які?
– чи потрібно змінити політику щодо конкуренції й оподаткування?
– як краще стимулювати економіку в світі, де капіталізм діє без збільшення капіталу?

«Інвестиційний світ потребував часу, щоб прийняти компанії, побудовані на нематеріальних активах. Коли ми готували Microsoft до виходу на публічний ринок у 1986 році, я відчував, що пояснював людям щось геть їм чуже. Ми говорили про активи, до яких ще не звикли наші власники опціонів. Вони не могли уявити собі прибутки, які ми генеруватимемо, в довгостроковій перспективі. Сьогодні нагадування про те, що тоді доводилося детально пояснювати, чому інвестиції у програмне забезпечення можуть бути виправданими, викликає сміх. Багато що змінилося з 1986-го. Настав час змінити й наш погляд на економіку», – резюмує Гейтс.

 

Читайте також За два роки цифрова економіка має забезпечити 5% ВВП України

Поділитися: