Собака – друг робота: американські дослідники навчили ШІ думати по-собачому

405
sm.pcmag.com
Система сприймає навколишній світ на основі аналізу зібраних даних про поведінку тварини

Дослідники Вашингтонського університету у співпраці з Інститутом штучного інтелекту Allen навчили штучний інтелект (ШІ) думати по-собачому. Нейронні мережі ШІ аналізують зібрані дані про поведінку тварини, щоб на їх прикладі розуміти навколишній світ і передбачати дії чотирилапого в конкретних ситуаціях.

Головним учасником дослідження став собака – лайка на кличку Келп. Щоб зібрати дані про звичну поведінці тварини, американські дослідники наділи на її голову камеру GoPro, а на лапи й тіло – датчики руху. Для довідки: схоже обладнання використовують в кіноіндустрії для створення зображень, згенерованих комп’ютером (CGI).

Хто кого: чи можете ви розпізнати штучний інтелект

Вчені зафіксували будні собаки, зокрема, як він гуляв, ганявся за м’ячиком і ходив до парку. Отримані дані проаналізували за допомогою технології глибокого навчання ШІ – в цьому випадку зіставили дані про рух лап Келпа і зображення з камери GoPro з різними діями собаки.

Нейронні мережі, спираючись на отримані дані, «навчилися» розуміти і прогнозувати поведінку собаки в конкретних ситуаціях. Наприклад, якщо хтось кине м’яч, то ШІ знає, що з великою ймовірністю собака побіжить за ним.

Проте ця здатність має свої обмеження, попередила провідний автор дослідження Кіана Ехсані. Нейронні мережі можуть лише короткостроково прогнозувати точну поведінку в конкретних простих ситуаціях – наприклад, коли собака бачить сходи, зрозуміло, що він вирішить піднятися ними. Однак життя сповнене сюрпризів, тому, як стверджує Ехсані, не можна бути впевненим, що собака хоча б подивиться в її бік.

Збір даних про поведінку Келпа з камери GoPro на голові і датчиків руху на тілі і лапах.
Збір даних про поведінку Келпа з камери GoPro на голові і датчиків руху на тілі і лапах. www.theverge.com

Дослідники також з’ясували, що нейронна мережа ШІ може сформувати поведінку в ситуаціях, про які не має попередніх даних. Автори дослідження пояснили це тим, що собаки «демонструють візуальний інтелект, упізнаючи їжу, перешкоди, інших людей і тварин».

Аналогічним чином працюють нейронні мережі. Дослідники провели два тести, де ШІ мав визначити на основі знань про собачу поведінку поверхню, якою можна ходити – наприклад, у приміщенні, на вулиці, на сходах і на балконі. В обох випадках результати тестів виявилися досить точними.

«Собаки на підсвідомому рівні знають, де можна ходити, а де ні», – розповіла Ехсані. За її словами, щоб навчити того самого ШІ потрібно дуже багато попередніх знань, тому йому набагато простіше «навчитися» у собаки.

Система вивчає кілька простих правил з обмеженого набору даних – наприклад, у нашому випадку, де собака найчастіше ходить – і потім застосовує ці знання самостійно.

58% американців бачать у ШІ більшу загрозу для ринку праці, ніж у міграції.

А віце-президент Google впевнений, що штучний інтелект здатний на революцію в медицині.

 

Джерело: The Verge

Поділитися: