З кінця грудня український мобільний оператор «Київстар» запустив тестовий період для нової послуги – Mobile ID, тобто ідентифікації клієнта за допомогою мобільного телефону і нової захищеної SIM-картки.
Про тонкощі підключення до послуги мобільної ідентифікації K.Fund Media розповів директор департаменту по роботі з державними підприємствами компанії «Київстар Україна» Костянтин Вечір.
Mobile ID – це послуга, яка дає змогу за допомогою мобільного телефону ідентифікувати клієнта і використовувати його електронно-цифровий підпис для доступу до електронних послуг і документообігу.
До 1 червня 2018 року (на етапі дослідної експлуатації) послуга доступна лише невеликій групі контрактних абонентів.
Після комерційного запуску сервіс буде відкрито для всіх абонентів компанії. Додамо, що в «Київстарі» планують розгорнути 4G і масовий Mobile ID одночасно.
Щоб користуватися Mobile ID, потрібні:
– звичайний мобільний телефон;
– спеціальна захищена SIM-картка.
Крім звичного телеком-функціоналу, така картка має модуль підвищеного захисту інформації при електронній ідентифікації користувача за допомогою Mobile ID, а також більше пам’яті, щоб зберігати кілька ключів для шифрування.
До речі, ці SIM-картки також дають змогу користуватися зв’язком 4G.
Як і де можна отримати нову «сімку» з функціоналом Mobile ID?
Достатньо прийти до магазину «Київстар», взявши із собою оригінал паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду. Процедура реєстрації ключа електронного цифрового підпису триває 20-30 хвилин.
Поки Mobile ID можна користуватися для електронної ідентифікації та отримання послуг двох державних реєстрів:
Після комерційного запуску можна буде використовувати Mobile ID як електронно-цифровий підпис (ЕЦП).
Це дасть можливість:
1. Мати доступ до банківських електронних послуг і підтверджувати платежі;
2. Працювати з державними електронними реєстрами;
3. Входити на ресурси, де потрібна ідентифікація – медичні, освітні, страхові тощо;
4. Підписувати документи для ведення бізнесу і т.п.
За словами Костянтина Вечора, до 1 червня «Київстар» планує підключити ще мінімум 10 сервіс-провайдерів і близько 100 – до кінця 2018 року. Це будуть міськадміністраціі Києва, Львова, Дніпра, кілька великих банків і страхових компаній, можливо, великі агрохолдинги і медичні компанії.
Спектр використання Mobile ID досить широкий. Абоненти зможуть реєструватися для отримання електронних послуг не лише в державних структурах, а й у фінансових і страхових компаніях, установах освіти, медицини, онлайн-сервісах тощо.
Виникає питання, чи безпечно довіряти мобільному оператору свій ЕЦП, тобто ключ до бізнесу і фінансів? Раптом під час чергової кібератаки зловмисники або ображений працівник при звільненні скористаються цим ключем для крадіжки?
«Київстар» неухильно виконує вимоги законодавства щодо захисту мереж телекомунікацій від несанкціонованого доступу. У нашій компанії одна з найкращих систем захисту інформації. Крім цього, система Mobile ID проходить державну експертизу в сфері технічного та криптографічного захисту інформації», – наголошує Вечір.
Костянтин Вечір заспокоює: в оператора немає копії ЕЦП. При первинній реєстрації половина ключа на SIM-картці залишається в абонента, друга половина – в Центрі сертифікації Мін’юсту, який і видає ЕЦП.
У 2018 році кібератаки на великі інфраструктури будуть зростати – прогноз професіонала галузі
У компанії наразі не беруться точно прогнозувати, скільки абонентів вирішать підключитися до Mobile ID – це залежить насамперед від того, які послуги можна буде отримати. «Ми зараз працюємо над тим, щоб розкрити можливості Mobile ID державним службам, банкам, страховим компаніям, агрохолдингам та іншим – показати, наскільки зручно і легко можна надавати послуги населенню, маючи підключення до цього сервісу – швидко, надійно, безпечно, без черг і візитів громадян до офісів і відділень. Mobile ID – великий крок на шляху до цифровізації нашого суспільства», – додав Костянтин Вечір.
До речі, 31 січня, після першого тендера на частоти для зв’язку стандарту 4G, президент «Київстара» Петро Чернишов пообіцяв, що підключення до четвертого покоління почнеться «набагато швидше» травня-червня. Тим самим топ-менеджер оператора дав своїм абонентам додатковий стимул заздалегідь задуматися про заміну «сімки» в телефоні на сучасну – щоб потім не стояти в чергах із іншими бажаючими.