Бізнес із перчинкою: як родина Мартинових заробляє на соусах

288
K.Fund Media
Сімейна пара за чотири роки побудувала власну прибуткову справу

Українська компанія Mr.Caramba з’явилася взимку 2013-2014 років, коли чоловік та дружина Рома та Рита Мартинови знайшли «блакитний океан» на українському кулінарному ринку: оригінальні соуси. Їх у домашніх умовах готували батьки Рити та пригощали друзів. Рома та Рита вирішили, що на цих соусах можна спробувати побудувати бізнес.

При цьому у жодного з учасників процесу не було ніякого досвіду ведення своєї справи

«Довкола пропонувався стандартний набір: кетчуп, майонез, соєвий соус. Різниця була лише у торгівельній марці. Ми звикли до того, що для нас готували батьки, а в крамницях було нереально знайти навіть елементарний сливовий соус», – пригадує Рита.

Залучили як дизайнера молодшу сестру Рити, вклали власні кошти у відкриття та відправилися на ярмарки українських виробників, що тоді рясно росли по всій країні.

Передумови

Кілька років тому Мартинови, «розбалувані» соусами від батьків, так і не змогли відшукати гідної альтернативи на полицях столичних крамниць. Так і з’явилася ідея для власного бізнесу: батьки роблять у Жовтих Водах соуси, а діти їх продають.

K.Fund Media

Для реалізації цієї ідеї «зійшлися зірки». У Рити з’явився вільний час – вона пішла в декрет, але не збиралася випадати із активного життя. Гроші для старту також були – молода родина почала збирати на квартиру і заощадила $5 тис.

«Ми вирішили, що зростання курсу долара веде до того, що імпортні товари дорожчають, а українські товари, зроблені із локальних продуктів, стають конкурентоздатними», – розповідає Мартинов.

Це переконання допомогло молодим підприємцям «намацати» основу бізнесу: створення соусів з місцевої сировини, а також продуктів, що ростуть або здатних рости в наших широтах. Згодом слідування цій ідеї стало вимагати будівництва теплиці, в якій перевіряються сорти перців. Завдяки зростанню бізнесу з’явилися кошти і потреба в другій теплиці.

Розвиток

Те, чого Ромі та Риті вдалося досягти з зими 2013-14 років, зараз вимагає делікатного налаштування та оптимізації. Вони вирішили тимчасово відмовитися від ідеї відкриття нового виробничого цеху, віддали перевагу підвищенню прибутковості бізнесу – за рахунок обмеження витрат, оновлення асортименту та відмови від позицій, що не приносять прибутку.

В Україні розвивається культура споживання хорошого м'яса – і це дуже нам підходить

«Ми, звичайно ж, роздумуємо над розширенням виробництва. Але для того, щоб дійти до цього пункту, треба пройти ще багато інших. Особливо, як у нашому випадку – не маючи досвіду!», – ділиться Мартинова.

Пара зосередилася на асортименті та зробила ставку на новинки.

Оптимізація торкнулася також і дизайну. Раніше весь дизайн Mr.Caramba належав перу молодшої сестри Рити. Якийсь час цього вистачало, але тепер бізнес його переріс.

Продажі

Початкова стратегія розвитку була стандартною: почати з торгівлі на вулицях і йти у великі продуктові рітейл-мережі. Після «Всі.Свої» та «У пошуках Made In Ukraine» Рома та Рита йшли цим шляхом: потрапили в мережу «Еко-лавка», потім був Wine Time.

Однак із часом співвласники Mr.Caramba зрозуміли, що цей шлях розвитку – не для них

Переглянувши стратегію, вирішили зосередитися на фінансово перспективному та набираючому популярності сегменті магазинів: м’ясних лавках. Рита поставила собі мету і шукає по всій Україні як окремі магазинчики, так і невеликі мережі, що працюють від того чи іншого м’ясокомбінату. Приклад – мережа магазинчиків «М’ясна гільдія» від Житомирського м’ясокомбінату.

Shutterstock

«Цей сегмент зараз дуже активно розвивається. Навіть невеликі комбінати, з якими ми зараз працюємо, за поточний рік відкривають по три магазини, оскільки попит є і він великий».

«В Україні розвивається культура споживання хорошого м’яса – і це дуже нам підходить», – каже Рита.
Такі м’ясні лавки демонструють також непоганий рівень продажів.

«У нас є партнер в Кропивницькому – невеликий магазин м’яса. Не знаю, що вони там роблять: самі їдять наші соуси, продають якось по-особливому. Але факт залишається фактом: щотижня, кожні 10 днів вони замовляють оптову партію», – розповідає Рома.

Економіка

Вклавши $5000 у свою справу, Рома і Рита восени першого року роботи вийшли на операційний нуль. Потім бізнес почав приносити прибуток. Незважаючи на вартість в 70 грн за невелику 200-грамову баночку, соуси замовляли та купували, не даючи парі відпочивати від виробництва.

Однак, восени 2017 року компанія змушена підвищити ціни на свою продукцію на 15-20%

«Це, на жаль, не те підвищення, на якому ми будемо більше заробляти. Це – вимушений захід, що дозволить зберегти рентабельність», – кажуть Мартинови.

Причин цьому кілька. Частина з них пов’язана зі зростанням цін на цукор та на сировину. Основними інгредієнтами соусів є ягоди та різні види перцю. І якщо з перцями, незважаючи на заморозки і перепади погоди, ситуація простіша – їх вирощують у власних теплицях, то з ягодами складніше.

K.Fund Media

Наприклад, вишня з минулого року подорожчала в два рази, лісова ягода «по безвізу поїхала до Європи».

Зіграли свою роль і подорожчання комунальних послуг і зростання адміністративних витрат. Зокрема, підняла ціну «Нова пошта».

Поділитися: