Сльози на роботі: що робити, якщо співробітник плаче

1037
Shutterstock
Дві помилки та кілька порад, як не потрапити до пастки власного співпереживання

Сльози під час ділової бесіди – це незручність. Багато менеджерів губляться і не знають, як себе поводити, коли стикаються із таким. Одні роблять вигляд, що нічого не відбувається, інші губляться і відступають, треті намагаються втішити.

K.Fund Media розбирався в причинах виникнення сліз і як правильно реагувати на них керівникові.

Помилка 1. Причина сліз – крик

Це не зовсім так. Як пише Енн Крімер, авторка книги «Завжди дуже особисте: емоції на новому робочому місці», згідно з опитуваннями, протягом останнього року плакали на роботі 41% американських жінок і 9% американських чоловіків. Жінки в два з половиною рази частіше засмучуються через сенс сказаного, ніж через форму, в якій висловлено претензію. У чоловіків ці пропорції майже рівні.

Співробітники реагують саме на суть сказаного, а не на форму
Співробітники реагують саме на суть сказаного, а не на форму. Shutterstock

Таким чином, більшість співробітників реагують саме на суть сказаного, а не на форму. Але це не означає, що потрібно бурхливо виявляти свої емоції, навіть якщо співробітник не має рації.

Справа в тому, що, часто, коли людина чує крики, то у неї вмикається механізм «бігти/битися». Наднирники виділяють адреналін, кров приливає до ніг і рук, а діяльність мозку, що відповідає за аналітичне мислення знижується. Іншими словами, коли ви на підвищених тонах щось пояснюєте співробітникові, то він цієї миті, швидше за все, вас просто не чує. Він зосереджений на тому, щоби стримати свої емоції.

Помилка 2. Сльози – це погано

Разом зі сльозами організм виробляє природне знеболювальне лейцин-енкефалін. Тому після гіркого плачу зазвичай настає полегшення.

Крім того, людина, що плаче, сигналізує про те, що вона беззахисна, що в даний момент вона така, якою є.

Це допомагає встановити емоційний зв'язок з оточуючими

Ізраїльський вчений Орен Хасон навіть запропонував використовувати сльози при побудові особистісних відносин між людьми. Він вважає, що кілька людей, що плачуть, зблизяться набагато сильніше, тому що переживають одні і ті самі щирі емоції.

Шеріл Сендберг сльози допомогли зблизиться з керівником
Шеріл Сендберг сльози допомогли зблизиться з керівником. Wikimedia Commons

Як приклад можна пригадати випадок операційного директора Facebook Шеріл Сендберг, описаний в книзі «Не бійся діяти: Жінка, робота і воля до лідерства».

«Пропрацювавши в Facebook рік, я дізналася, що дехто зі співробітників розповсюдив про мене не просто брехню, а дуже жорстоку брехню. Я розповідала про це Маркові [Цукербергу, засновнику Facebook] і, попри всі свої намагання стриматися, розридалася. Марк запевнив мене, що звинувачення настільки неймовірне, що в нього ніхто і ніколи не повірить. Потім він запитав: «Хочеш, щоби я обійняв тебе?» Я хотіла. Для нас це стало переломним моментом. Я відчула, що він став мені ближчим, ніж будь-коли раніше», – резюмує Шеріл Сендберг.

Як керівнику реагувати на сльози?

Консультант Ліз Кіслік, яка викладала в Нью-Йоркському університеті та Університеті Хокстра, підкреслює, що сльози зазвичай сигналізують не про емоційний зрив, а про фізіологічну реакцію на напружену ситуацію. Недоречним є питання «що трапилося?», оскільки воно найчастіше викликає цілий потік перерахування завданих співробітнику образ, зокрема тих, які сталися кілька років тому.

1

Покажіть, що вам не байдужі чужі сльози

Не треба намагатися поставити себе на місце співробітника, що плаче. Не дозволяйте чужим емоціям впливати на ваш стан. Можна обійняти працівника так, як це зробив Цукерберг.

Марк Цукерберг вміє співчувати
Марк Цукерберг вміє співчувати. Flickr

Постарайтеся проговорити його емоції. Як навчитися їх розпізнавати, можна дізнатися в добірці книг, підготовленій K.Fund Media

2

Постарайтеся зрозуміти цілі й потреби співробітника

Якщо керівник не може сам визначити проблему, то можна уточнити у засмученого працівника. Одне з найефективніших питань — «що я маю знати про те, що відбувається?». Кіслік радить отримати якомога докладнішу відповідь і міркування робітника, як найкраще вирішити цю проблему.

3

Підведіть підсумки

Вголос проговоріть кроки, які дозволять виправити проблему. І підведіть підсумок розмові, який дозволить не загрузнути в емоціях.

Поділитися: