Словник управлінця: як говорити однією мовою з керівниками

1023
Shutterstock
Kanban, Agile, Lean та інші терміни, які використовуються сучасними керівниками

Часто в розмовах управлінців можна почути слова, які практично ніколи не зустрінеш в інших колах. Розкриттю та поясненню їх значення присвячують публікації, книги та майстер-класи.

K.Fund Media спільно з Бізнес-школою МІМ підготував міні-словник сучасних управлінських термінів, який дозволить вам говорити з менеджерами однією мовою.

Lean часто перекладають як «ощадливе виробництво». Сама система виникла в умовах управління виробничим процесом. Вважається, що вперше принципи lean-менеджменту застосували японці на заводах Toyota, і в умовах обмежених ресурсів та потужностей зуміли потіснити американських автовиробників.

Lean
Shutterstock

Зараз, говорячи про систему Lean, найчастіше мають на увазі набір інструментів та методів для зменшення втрат у процесі виробництва якісного та конкурентоспроможного продукту.


Kanban – одна з методик lean-менеджменту, вона полягає у візуалізації процесу, як виробничого, так і будь-якого іншого, пов’язаного з бізнесом. Виглядає це просто – дошка, віртуальна або фізична, на якій позначені завдання, згруповані за принципом: «що потрібно зробити», «етап виконання» та «результат».

Kanban
Shutterstock

Залежно від виду діяльності або складності процесу цих груп може бути більше, але основне їхнє завдання залишається незмінним – якісний контроль виконання процесу на всіх етапах, від виникнення завдання, до його завершення.


Agile підхід зводиться до декількох простих пунктів:

  • люди важливіші, ніж речі;
  • готовий продукт важливіший за документацію;
  • співпраця з замовником є важливішою, ніж узгодження умов співпраці;
  •  готовність до змін важливіша, ніж дотримання початкового плану.
Agile
Shutterstock

На практиці Agile зводиться до гнучкості, яка дозволяє економити час і ресурси. Мета Agile полягає в підвищенні якості за менший час і з застосуванням меншої кількості зусиль шляхом спрощення на етапі узгоджень ідей і поточних змін до них.


Scrum – інструмент, що дозволяє реалізувати Agile в умовах реального бізнесу. Scrum полягає в формуванні робочих команд, що працюють над конкретним проектом. Група фахівців не витрачає власні зусилля та потужності на інші завдання компанії, тому здатна вирішити власне завдання за короткі терміни.

Scrum
Shutterstock

Retrospective – один з елементів Scrum, який по суті являє собою зустрічі команди для обговорення результатів роботи. Формат і методика проведення таких зустрічей можуть відрізнятися, однак їх мета завжди – пошук відповідей на наступні питання: «що працює добре?», «що не працює?», «що необхідно зробити, щоб налагодити процес?».

Retrospective
Shutterstock

Secondment – тимчасове «відрядження» працівника до іншої команди або навіть організації. Зазвичай secondment здійснюється для заміни фахівця або посилення робочої групи, однак може використовуватися і для обміну досвідом між фахівцями.

Secondment
Cresco Research&Advisory
Поділитися: