Сліпі зони лідерів: 5 основних видів та як їх виявити

429
horsedoc.com
Як визначити, які з них можуть крити в собі небезпеку, а які можна використовувати з користю

Існує цілий культ, що оповиває видатних лідерів. Вони далекоглядні. Вони вселяють натхнення. Вони, здається, інтуїтивно знають, чого саме потребує їх організація та команда.

Але не тіште себе ілюзією: ніхто не ідеальний, і у більшості лідерів є власні сліпі зони, – розповідає автор книги «Сліпі зони лідерства: Як успішні лідери ідентифікують і перемагають власні слабкості» Роберт Брюс Шо з Прінстон Менеджмент Консалтинг Груп, Нью-Джерсі.

«Сліпі зони лідерства: Як успішні лідери ідентифікують і перемагають власні слабкості»
«Сліпі зони лідерства: Як успішні лідери ідентифікують і перемагають власні слабкості». Shutterstock

За рік роботи консультантом з питань управління він бачив приклади того, як керівники починають поводити себе таким чином, що зрештою руйнують власну кар’єру і виявляються абсолютно неспроможними вирішити важливі задачі.

«І ви думаєте: а чому, власне, так стаєтиься? І я прийшов до висновку, що таке часто трапляється через сліпі зони», – розповідає Шо.

Керівники мають бути впевнені в своїх здібностях, – каже Шо, – але при цьому мати достатню мудрість, щоб розуміти, що вони не можуть охопити абсолютно все. І це не завжди погано. Сліпі зони допомагають підтримувати впевненість перед лицем серйозних перешкод і створювати видимість того, що вирішення проблеми є простішим, ніж воно є насправді.

Але коли сліпі зони заважають побачити істину або роблять вас несприйнятливими до важливих проблем, з ними доводиться розбиратися. Видання Fast Company наводить п’ять стандартних слабких місць далекоглядних лідерів, які можуть заподіяти шкоду вашій компанії, а також про шляхи їх подолання.

1

Завищена оцінка власних стратегічних здібностей

Люди на керівних посадах часто переоцінюють власний стратегічний талант, ніж він є насправді – каже Шо.

Керівники часто займаються операційною діяльністю замість стратегічної
Керівники часто займаються операційною діяльністю замість стратегічної. Shutterstock

Буває, що вони піднімаються кар’єрними сходами до керівної посади, виконуючи комерційні або оперативні функції, тепер же їм потрібно думати про ринки, конкуренції та шляхи збільшення прибутку.

Зміна способу мислення – від вирішення оперативних завдань, до прийняття масштабних рішень для всієї компанії – дуже суттєва. І не встигає новоспечений керівник озирнутися, як він вже загруз у вирішенні оперативних завдань, замість того, щоб забезпечувати стратегічне керівництво, необхідне для просування компанії.

Agile, Scrum і Kanban: як це працює на практиці

2

Прагнення бути правим замість ефективним

Ні для кого не буде приємністю виявити, що обрали неправильне рішення, або що ваша точка зору є невірною. Але деякі керівники продовжують наполягати на власній правоті аж до того, що просто ігнорують інформацію, яка могла б допомогти їм стати більш поінформованими та ефективнішими.

Нездатність прийняти критику - одна з сліпих зон багатьох лідерів
Нездатність прийняти критику - одна з сліпих зон багатьох лідерів. Shutterstock

Така сліпа зона може не тільки призвести до прийняття неправильних рішень, але і підірвати командний інтерес до того, щоб робити особистий внесок і намагатися змінити наявний стан речей, – стверджує Шо.

Керівники, які не сприймають конструктивної критики, в результаті доб’ються того, що у їх команди пропаде будь-який інтерес до того, щоб робити власний внесок у справу або просувати інновіації.

3

Схильність прикривати слабких членів команди

Буває, що сліпа зона керівника потрапляє на його підопічних, співробітників або членів команди, – говорить тренер з перетворення бізнесу Посі Герінг, засновниця бізнес-консалтингової компанії Next U із Сіетла.

Буває, що ці люди працюють недостатньо добре або у них просто немає необхідних навичок, – говорить вона. 

Але наша сліпа зона – незалежно від того чи є вона вибірковою або викликана кращими намірами – заважає нам розглядати проблему, особливо якщо ми хочемо, щоб наш підлеглий домігся успіху.

Виправляти роботу за співробітника постійно - шлях у безвихідь
Виправляти роботу за співробітника постійно - шлях у безвихідь. Shutterstock

«Це майже так само, як якщо б ми хотіли отримати певний результат, і наша мета виправдовувала б необхідність упустити щось з поля зору», – говорить тренер.

Керівник може втручатися виправляючи проблеми, що виникають через слабкого члена команди, але це призводить до іншої проблеми – інші члени команди отримують сигнал, що начальник надає найслабшому особливу перевагу. У той же час, слабкий член команди отримує сигнал про те, що бос не вважає його здатним впоратися з поставленим завданням і допомагає йому, щоб він не завалив проект. В обох випадках – це не сприятиме оптимальній роботі команди або забезпеченню здорової робочої атмосфери.

4

Неефективна комунікація

Уміння комунікувати – це ще одна сфера, в якій керівники схильні переоцінювати власні здібності, стверджує Дін Майлз, засновник і президент компанії Бріджпоінт Коучинг енд Стретеджі Груп, що розташована у Колорадо-Спрінгс.

Співробітники можуть зрозуміти слова керівника не так, як йому б хотілося
Співробітники можуть зрозуміти слова керівника не так, як йому б хотілося. Shutterstock

«Існує невідповідність між тим, що, на думку керівника, йому вдалося зв’язати, підтвердити, донести, пояснити та інформацією отриманою його підлеглими насправді», — говорит він.

Так керівник вважає, що роз’яснив команді, наприклад, три основні пріоритетні завдання для конкретного періоду часу, і що їм вдалося ясно та чітко донести ці завдання до своїх підлеглих. Але коли Майлз запитав у команди керівників гіпотетично:

«Чи готові ви посперечатися на вашу наступну зарплату, що якщо я зараз піду до ваших безпосередніх підлеглих, вони назвуть мені ті ж три завдання, в тому ж порядку, з тією ж упевненістю? І вони не змогли», – говорить Дін Майлз.

5

Не розбиратись у тому, що відбувається навколо

Якщо ви вважаєте, що знаєте, що насправді є важливим для людей на передовій вашого бізнесу, або тим, хто працює в цеху, або ви думаєте, що бачите наскрізь своїх конкурентів – не забувайте, що нездатність утримувати зв’язок з реальністю може привести до виникнення кількох сліпих зон, попереджає Шо в своїй книзі.

Одна людина не може бачити все наскрізь
Одна людина не може бачити все наскрізь. Shutterstock

Якщо ви думаєте, що знаєте більше ніж це є насправді, без будь-яких реальних аргументів, або робите припущення, які не базуються на фактах, про те, що відбувається, – ви ризикуєте, що реальність наздожене вас зненацька.

Виявлення та усунення сліпих зон

Не завжди легко визначити власні сліпі зони. Вважається, що лідери за своєю природою повинні завжди мати готову відповідь на будь-яке питання, тому сама спроба визнати наявність слабкості вибиває з колії.

Шо стверджує, що ключ до розгадки ви швидше за все знайдете у власній історії. В якій ситуації ви зробили свої найбільші промахи або які проблеми у вашій роботі виникають на постійній основі. Якщо вам вдасться визначити тенденцію, є ймовірність, що в ній і ховається ключ до вашої сліпої зони.

Інший спосіб виявити сліпі зони – запитати про це співробітників, яким довіряєте

Наприклад, якщо раз у раз трапляється, що члени вашої команди вас підводять або працюють не на належному рівні – можливо ви схильні переоцінювати таланти ваших підлеглих.

Є й інший спосіб виявити сліпі зони – запитати про це співробітників, яким довіряєте, і яким важливий ваш успіх. Вам маже стати на заваді те, що ви не хочете опинитися беззахисними або дозволити подібній оцінці підірвати вашу впевненість у собі. І тим не менше, погляд ззовні на ті частини роботи, які ви самі зазвичай втрачаєте з поля зору, може бути надзвичайно корисним, стверджує Шо. Формальні інструменти, такі як впровадження методу оцінки персоналу «360 градусів» або регулярний, структурований зворотний зв’язок з персоналом, також можуть виявитися доволі корисними.

Зворотній зв'язок від тих, кому ви довіряєте, допоможе уникнути сліпих зон
Зворотній зв'язок від тих, кому ви довіряєте, допоможе уникнути сліпих зон. Shutterstock

І тим не менше, додає Шо, знання про наявність проблеми не завжди означає, що проблему вдалося усунути. Якщо ви вже виявили свої сліпі зони, це не означає, що їх у вас більше немає. Оточіть себе людьми, які допоможуть вам керувати вашими сліпими зонами і слабкостями. Якщо ви не дуже добре знаходите спільну мову з людьми, найміть того, хто допоможе вам у спілкуванні з командою. Якщо у вас є схильність приймати в штики виклик, відшукайте колегу, або наставника, який допоможе приборкати ваші почуття і обробляти подану вам інформацію. Додавши в свою команду людей, які допоможуть вам розібратися зі сліпими зонами, ви зможете домогтися кращих результатів, стверджує Шо.

Поділитися: